4 нових податки, які доведеться платити українцям

Поки ми ще намагаємось зрозуміти, як будуть працювати славнозвісні інвестиційні няні, до українців навідались податкові няні. І принесли нові податки. Два з них вже ввели, а ще два готують до ухвалення.

Вже ухвалили 

На гаджети та папір 

Мова йде про збір на приватне копіювання, який може бути закладений у вартість гаджетів та паперу, бо на них чисто теоретично можна відтворювати музику, фільми та книги, які захищені авторськими правами.  

 

З остаточним розміром збору ще не визначились, бо переговори про нього заморожені до кінця карантину. Як кажуть у Всеукраїнській агенції авторських прав, збір буде невеликий. І наводять приклад: при вартості гаджета у 5000 гривень ціна зросте на 70 гривень. 

 

 Але проблема не у розмірі, а у логіці цього рішення. 

1. Якщо ти купуєш фільм на Нетфліксі чи музику у Гугл Музиці, то частина цих грошей вже йде правовласнику. 

2. Збір передбачається ввести з усіх пристроїв, на яких можна переглядати контент. А якщо покупець не збирається цього робити, чому він має платити збір?

ПДВ на Фейсбук та Гугл 

Ці та інші електронні компанії надають платні послуги, наприклад, розміщення реклами, користування хмарними сховищами, перегляд фільмів чи онлайн-ігри. Інакше кажучи, електронні послуги. Раніше в Україні вони ніяк не оподатковувались. Але зараз на них хочуть навісити ПДВ, тобто вони можуть стати на 20% дорожчими. 

 

Подібні податки існують у багатьох країнах. У якихось це також ПДВ, у деяких спеціалізовані податки. Україна — одна з небагатьох у Європі, в яких нічого подібного немає. 

 

податки на Гугл

Країни, в яких є непрямі податки на електронні послуги (наприклад, ПДВ). 



Проєкти, які чекають на ухвалення 

Переклад документів при імпорті авто (додаткові 150-200 євро)

МВС запропонувало для обговорення проєкт постанови, після ухвалення якої при ввезенні до України машини, яка була зареєстрована в іншій країні, потрібно надати до МВС здійснений переклад документів про реєстрацію. Такі послуги зазвичай коштують 150-200 євро. 

 

Чому раніше українські чиновники розуміли ці документи іншими мовами, а тепер перестали, поки незрозуміло. 

Рієлторський податок 

У Верховній Раді лежить проєкт закону про рієлторів. Це великий проєкт, але найцікавішим для всіх, хто збирається продавати чи здавати в оренду квартиру є те, що зробити це можна буде лише за участю рієлтора. Самостійно — не вийде. 

 

Крім того, всі квартири, у тому числі ті, які будуються і будуть продаватись не первинному ринку, потрібно буде заносити у спеціальний реєстр, і це також зможуть робити лише рієлтори. По-перше, їх послуги очевидно будуть коштувати дорого (зараз — до 5% при купівлі квартири), а по-друге, внесення в реєстр також буде за гроші. Фактично це — податок, який буде обов'язковий для всіх, хто хоче продати, здати в оренду, подарувати чи вчини інші дії як з житлом, так і з комерційною нерухомістю. 

 

Україна, очевидно, знаходиться у кризі. А наша країна належить до тих, по яких економічні кризи завдають найбільшого удару. У такий час нові податки, навіть якщо вони стосуються не всіх, а окремих груп людей чи компаній, погана ідея. Бажання наповнити бюджет зрозуміле, але якщо люди розуміють, що держава не надає їм якісно ті послуги, за які вони платять гроші, вони не будуть їх платити — або ще більше підуть в тінь, або вирішать емігрувати.