Графік, який пояснює скачки вартості біткойну

1 біткойн зараз коштує 1,5 мільйон гривень. Це взагалі нормально чи ні? Може, вже варто ризикнути і купити?

1 біткойн = 53 000 доларів = 1,5 мільйона гривень

курс биткоина

Джерело: РБК.Крипто 

Ще для розуміння масштабу: на його Майнінг йде стільки ж електроенергії, скільки споживає вся Україна

Розрахунки за рік. 

 

потребление электроэнергии биткоином

Джерело: BBC

То біткойн — це бульбашка? 

В середині січня 2021 Deutsche Bank опитав 627 експертів ринку, і половина з них абсолютно впевнена, що це бульбашка. Але половина — це ще не всі. Консенсусу в цьому питанні поки що немає.

Біткойн — це гроші

Так, хоч ці гроші й сильно відрізняються від звичних. Біткойн виконує функції грошей: через нього можна оцінювати вартість товарів і послуг, його приймають до оплати, його можна примножувати. 

Але дуже непрактичні

Навіть якщо розглядати не Україну, а більш високотехнологічну державу, наприклад, США, Японію або Південну Корею, доведеться витратити час, щоб знайти місце, де можна щось купити за біткойн.

 

А оскільки його вартість може змінюватися за кілька годин на кілька тисяч доларів, використовувати його як гроші просто незручно. Це як купони в Україні на початку дев'яностих років. Начебто гроші, але якщо в день видачі зарплати їх на щось вистачало, то до кінця тижня, щоб скупитися, не завадило б мати ще половину цієї суми.

Біткойн і не замислювався як повна заміна звичним грошам, тому очікувати від нього того ж, чого від гривень або доларів, не можна

У чому його мінуси, які заважають користуватися ним як звичними грошима? По-перше, це довгий термін виконання переказів, по-друге, курс нестабільний.

 

Довгий термін переказів грошей. Біткойн - це розподілена мережа, і для неї було б ідеально поєднувати в собі три таких властивості:

  • стійкість до обривів зв'язку,
  • постійна доступність,
  • завжди один і той же відповідь на запит (наприклад, в разі біткойну - залишок на рахунку).

 

Однак існує теорема, яка показує, що неможливо створити розподілені інформаційні системи, які одночасно відповідають всім цим трьом критеріям. Тому творці біткойну відмовилися від постійної доступності, і в результаті грошовий переказ може дійти до адресата за хвилини, а може йти до нього багато годин.

 

Нестабільний курс. У фінансах існує цікава гіпотеза, згідно з якою неможливо досягти одночасно фіксованого курсу, вільного руху капіталу і незалежної грошової політики. Ось біткойн і відповідає лише двом з цих характеристик.

 

невозможная троица в финансах

Джерело: ARK Investment Management

 

Тому не треба проводити повну аналогію між біткойном і звичними грошима, це просто неактуально, вони існують для різних цілей. Біткойн замислювався як валюта, яку не контролюють центральні банки держав. І цієї мети він  досяг. Це як позашляховик і легкове авто — позашляховик спокійно проїде по такій місцевості, де легковій машині нема чого робити, однак і те, і інше — автомобіль.

Так чи потрібно купувати біткойн, чи ні?

Якщо у тебе є відповідний досвід і ти розумієш, як на ньому заробити, чому б і ні? Якщо такий досвід відсутній, краще не лізь, бо втратиш багато грошей.