Карта, яка показує, у якій компанії опиниться Україна, якщо оголосить дефолт

Певно ти помітив, що останнім часом різні “лідери думок” намагаються переконати українців, що нашій країні потрібно оголосити дефолт. Мовляв, це покращить економіку, та й взагалі, іноземці нав’язали Україні кредитів, і потрібно показати, хто господар. Багато країн колись так і вчинили. Подивімось на те, як зараз почуває себе їх економіка.

Дефолт це ситуація, за якої країна не хоче або не може вчасно виплатити свої борги. Він може бути технічним — країна обіцяє, що сплатіть пізніше, та повним — тобто гроші не будуть сплачені взагалі.

 

країни, які оголосили дефолт

 

Венесуела — рекордсмен з оголошення дефолтів — 4 рази за 25 років

Вона зробила це у 1995-1997 роках, 1998, 2004 та у 2017.

 

Причини: економіка країни не розвивалася і залежала на 95% від експорту нафти. Але для існування потрібно десь брати гроші. Тому соціалістична влада в Венесуелі брала багато кредитів, а як віддавати — не думала. Стрімке падіння цін на нафту у 2014 році остаточно добило економіку країни, що призвело до дефолту у 2017.  

 

Наслідки: економічна політика соціалістів, зокрема і дефолт, спричинила кризу та падіння рівня життя. В країні дефіцит навіть ліків та продуктів. Люди стоять в чергах за туалетним папером і без коронавірусу. 

Росії як приклад технічного дефолту

Оголосила дефолт: 1998.

 

Причини: у середині 90-их країна мала необґрунтовані витрати, стримувала курс рубля та фінансувала бюджет коштом кредитів. Ситуація погіршилася на фоні кризи у південно-східній Азії та падіння цін на викопне паливо — нафту, газ, вугілля. 

 

Через неможливість залучити нові кошти для обслуговування старих боргів, у 1998 році було оголошено технічний дефолт з подальшою реструктуризацією боргу.

 

Наслідки: рубль обвалився майже в 4 рази. 

Дефолт Греції, який дуже схвилював весь світ

Оголосила дефолт: 2015. 

 

Причини: явні проблеми з економікою Греція отримала після кризи 2008-2009 років, коли стрімко впав дохід від туризму. До того ж, країна навмисно малювала дефіцит бюджету, щоб отримати дешеві європейські кредити, а після кризи діра в бюджеті вже не давала іншого вибору — потрібні були кредити. Греції було надано близько 400 млрд євро, які лише частково використовувалися для погашення старих боргів.

 

У 2015 році влада змінилася на більш радикальну, яка відмовилася віддавати гроші, і країна пішла у дефолт.

 

Наслідки: Греції довелось брати ще більше грошей в борг. Хоч зазвичай державам, які оголосили дефолт, ще довго не дають грошей, але ЄС вирішив поступитись звичками, щоб Греція не потягнула за собою економіку усього союзу. Зараз Греція винна 185% від ВВП.

Останній приклад — Ліван 

8 березня 2020 року Ліван оголосив дефолт по євробондах через неспроможність заплатити та почав переговори про реструктуризацію боргу. 

 

Причини: ще в жовтні минулого року в країні почалися протести через введення податку на дзвінки в WhatsApp. Протести призвели до зміни влади в лютому. Посилила нестабільну ситуацію в країні велика кількість біженців з Сирії, які зараз складають близько чверті населення Лівану. Весь цей час влада країни не поспішала розв'язувати проблеми, а лише позичала гроші. Все це призвело до держборгу в розмірі 150% від ВВП, що є одним з найвищих показників у світі.

 

Наслідки: ще розбираються.

 

Як бачиш, дефолт не є чарівною паличкою, яка відразу розв'язує всі економічні проблеми в країні. Часто він лише погіршує ситуацію. 

Дефолт в Україні — МВФ припиняє співпрацю, падає гривня, українці стають у 2 рази біднішими

Економіст Анатолій Амелін приводить один з сумних сценаріїв наслідків дефолту для України. Він описав економічні та політичні наслідки такого кроку. 

 

1. Україна відмовляється платити по боргах. 

2. МВФ відмовляє Україні в новій програмі.

3. Кредитний рейтинг країни обнуляється. 

4. Інвестори масово виходять з українських євробондів. Їх ціна падає. 

5. Про Україну знову говорять у всьому світі.

6. Інвестори виходять з ОВДП. 

7. Вибухоподібно на міжбанківському ринку зростає попит на валюту.

8. Гривня падає до 35-40 гривень за долар. 

9. Нацбанк спалює частину золотовалютних резервів, намагаючись утримати курс. 

10. ПриватБанк повертається колишнім власникам

11. Кабмін забирає з нього внесені раніше до статутного капіталу ОВДП на 150 млрд грн. 

12. Банк знову потрібно визнавати неплатоспроможним. 

13. Вкладники намагаються забрати депозити. Але грошей немає. 

14. Паніка поширюється на інші банки. 

15. Долар вже за 40.

16. Кредитний рейтинг країни, що впав, б'є по великим українським аграрним, промисловим і енергетичним позичальникам. Їх рейтинги знижуються. Боргові папери втрачають вартість, компанії втрачають можливість залучати нові позики. 

17. Реальні доходи населення знижуються в 1,5-2 рази. 

18. Зростає безробіття, до того ж його ще сильніше збільшують трудові мігранти, що повертаються з кризової Європи. 

19. Падіння кредитних рейтингів українських експортерів ускладнює їх роботу з контрагентами.

20. Ринок землі відкладений. Падає рейтинг Зеленського та "Слуги народу".

21. ВВП за результатами 2020 року зменшується, інвестори тікають з України (у тому числі внутрішні). 

22. Дефіцит бюджету зростає, а отримати нові кредити немає можливості. 

23. Зміна правління НБУ. 

24. Включається друкарський станок. 

25. Інфляція зростає. 

26. Мінський процес призводить до інтеграції ОРДЛО з Україною.

27. Гроші на відновлення регіону дає Росія.Інші країни відмовляються співпрацювати з Україною. 

28. Інтеграція ОРДЛО і гроші від РФ стають подразником для збіднілих українців. 

29. Починаються протести, що переростають наприкінці осені в повноцінний Майдан. 30. Але на цьому Майдані вже десятки тисяч людей, які пройшли АТО. Зі зброєю. 

31. А далі завершується те, що не було завершене у 2013-2014 році.

 

Виходить, оголошуючи дефолт, Україна опиняється в міжнародній ізоляції, без грошей та підтримки МВФ, завдяки активності якого в Україні відбуваються реформи. І все це — в часи пандемії, війни на сході та глобальної економічної кризи. 

Дефолт вигідний лише олігархам 

Подивись на Україну уважно. Зараз це бідна країна з неефективним державним управлінням та високою корупцією. Українці вже на четвертих виборах поспіль (з 2014 року) проголосували за швидкі реформи. Але реформи — це саме те, чого не хочуть олігархи. Їм реформи не потрібні, тому що саме в такій Україні, як зараз, вони можуть заробляти гроші. 

 

Крім того, у випадку дефолту вони зможуть за безцінь скупити активи, вартість яких впаде наступного дня після того, яку уряд ухвалить таке рішення. 

 

Оголосити дефолт — означає здатися. Але криза — це час розвиватися. Швидше відновлюються ти країни, які пройшли через кризу без оголошення дефолту. У них зостається шанс залучити інвестиції та вийти на нові ринки.  

 

Тому коли наступного дня ти почуєш, що дефолт — це порятунок економіки України, знай, що той, хто так говорить, або не розуміє, про що мова, або хоче, щоб Україна опинилась у компанії Венесуели та Росії, а не Німеччини чи хоча б Польщі.  

Хочеш більше надихаючих прикладів компаній, які використали кризу, щоб трансформувати бізнес? Підписуйся на наш канал в телеграмі, там ми кожного дня публікуємо такі історії.