Хто лідер, а хто аутсайдер світової економіки: 7 фактів

Які країни у світі найбагатші, які найбажаніші для інвесторів, найбільш та найменш технологічні та інші лідери у чомусь важливому для економіки.

Радянський Союз полюбляв гасла на кшталт "наздогнати і перегнати", "переженемо Америку і показники 1913 року", "засікам Батьківщини — рекордні врожаї". Місце країни в глобальних рейтингах було інструментом пропаганди і омріяним фетишем. Українці майже позбавились звички натягувати на себе примарні рекорди та пишатися досягненнями, що пробивають діру в бюджеті.

Найбагатші — карликові європейські країни

Починаємо з одного з найбільш популярних показників для порівняння економічного розвитку країн валового внутрішнього продукту на душу населення. Є країни, що мають величезні території, винаходять ліки проти раку або погрожують перетворити Америку на радіоактивний попіл. Але лідерами за виробництвом товарів і послуг в перерахунку на кількість мешканців є Монако, Ліхтенштейн і Люксембург європейські країни-карлики

 

З деякими обмовками можна сказати, що це найбагатші країни Хоча ВВП на душу населення не на 100% коректно порівнювати з багатством, але всі так роблять. 

 

ВВП на душу населення за країнами

 

Як ще можна порахувати, в яких країнах жити найкраще і чому ВВП не ідеальний показник? Про це у нас окрема стаття

 

Лідери за іноземними інвестиціями — США та Китай 

Світовий лідер по залученню прямих інвестицій з-за кордону Сполучені Штати Америки. У 2018 році Америка отримала 252 мільярди доларів інвестицій. На другому місці Китаю — 139 мільярдів. Але якщо Китай поставити в парі з Гонконгом, який взагалі-то є частиною Китаю, то Піднебесна буде лідером за інвестиціями. Але оскільки Гонконг користується майже повною автономією, їх рахують окремо.  

 

лідери за іноземними інвестиціями

 

Втім, Китай цілком має потенціал стати найбільш розвиненою економікою світу і з усіх сил намагається досягти цього статусу, наприклад, інвестуючи шалені кошти в міжнародні інфраструктурні проєкти, які пов’яжуть інші країни з Китаєм та дадуть КНР додаткові можливості збувати свою продукцію. 

 

А у нашій частині світу ніби поставили опудало для інвесторів. Для опису величності економіки регіону достатньо кількох показників. Тут отримали 2,6% загальносвітових прямих іноземних інвестицій, або 34 мільярди доларів це трохи більше, ніж Мексика.

 

 

Аграрні та відсталі — країни Африки 

Якщо коротко, то ця карта вказує не на розвиненість сільського господарства, а на відсталість інших галузей економіки. Екваторіальна Африка, Афганістан, Пакистан просто не мають розвинених промисловості та сектору послуг, тож отримали сумнівну можливість пишатися великою часткою аграрної індустрії в ВВП. 

 

роль сільського господарства у світі

 

Читай також: Почему в аграрных странах люди голодают и чем опасна для экономики страны ставка исключительно на сельское хозяйство

 

Промисловість найкраще розвинена у країнах, які залежать від ресурсів 

У 21 столітті наявність сильної індустрії не є надійним показником розвиненості країни. Так, промисловість важлива для економіки. Але часто це натяк на те, що держава видобуває багато ресурсів або є складальним цехом для сусідів. Лідери за часткою промисловості в ВВП Катар, Кувейт, Ірак, Екваторіальна Гвінея, головним бізнесом яких є видобуток нафти і газу

 

роль промисловості у світовій економіці

 

США, Китай і ЄС — технологічні лідери світу

Набагато більш надійною ознакою того, що країна розвивається, є розмір інвестицій в розробки та дослідження. Можна стверджувати, що людство будуть рухати вперед США, Китай, Японія і ЄС. Вони ж будуть найбільшими бенефіціарами технологічного розвитку.  

 

 

Грандіозна економіка не гарантує стабільності

Який сенс у величезному ВВП країни якщо громадяни не можуть бути спокійні за власне життя, влада і гроші сконцентровані в руках вузького прошарку бізнесменів і чиновників, а вибори перетворилися на шоу? Майже ніякого. Потрібні інші індикатори добробуту держав, які крім економічних, враховують політичні, соціальні, безпекові фактори. Саме таким є індекс крихкості країн. Він показує, наскільки влада спроможна контролювати ситуацію в країні, і враховує стан економіки, рівень дотримання законів, криміналізацію і багато інших показників. Ситуація у крихких країнах менш стабільна (а отже, більш загрозлива для влади). 

 

На цій карті розмір кіл показує ВВП, а колір — крихкість: фіолетово-синьо-зелені відтінки показують стійкі країни, жовто-рожево-червоні — крихкі. 

 

За ним найбільш стійкими у світі є Фінляндія, Норвегія і Швейцарія. А Китай, один з економічних лідерів світу, радше крихка країна. Україна — також. 

 

 

У деяких країнах живуть менш ніж на 2 долари в день 

ООН визначив межу крайньої бідності це можливість витратити не більше як 1,9 долара на день. Близько 8% жителів Землі знаходяться в саме таких жахливих умовах. Але кількість людей, що перебувають у злиднях, зменшується: у 2010 році їх було 16%, а в 1990 36%. Чемпіони за утриманням населення в жебраках КНДР, Сомалі, Бурунді. Там понад 70% людей вкрай бідні. В Україні таких менше ніж 0,02%.

 

голова КНДР і солдати

Голова КНДР і солдати. Коли керманич задоволений, то і народу легше.

 

На свята не будемо завантажувати тебе висновками про місце України у світі, про необхідність розвивати країну і боротьбу с корупцією мабуть, ти читав про це тисячу разів за минулий рік. Ми слідкуємо за іншими країнами, болюче сприймаємо заяви закордонних політиків, а новини з Берліна чи Лондона часто знаємо краще ніж те, що відбувається в Івано-Франківську чи Кропивницькому. Хто найбільший платник податків в Тернополі? Шкода, що на сайті міськради про це інформації не знайти. Слід пам’ятати, що рекорди нашої держави починаються не з міністерств чи повідомлень Державної служби статистики, а з міст і сіл де живемо ми українці. 

 

via