10 графіків про економіку Мексики: як живеться в країні через стіну від США

Мексика трохи схожа на Україну: небагата країна, велика кількість заробітчан, поряд — сусід, набагато більш розвинутий економічно.

З однієї сторони кордону — корупція та бідність, з іншої — стрімке економічне зростання, технологічне лідерство, влада закону. Схоже на Україну та ЄС, але насправді — це про Мексику та США. Як вітер виникає від різниці атмосферного тиску, так потоки мігрантів, грошей, товарів виникають там, де є значна різниця у розвитку економік. Більш не схожих між собою країн, ніж Мексика та США, важко уявити. Але вони знаходяться поруч одна з одною.

Мексика — великий економічний гравець, орієнтований на ринок США

Економіка Мексики посідає 15 місце у світі, вона майже в 10 разів більша за українську, але більш ніж в 13 разів менша, ніж економіка США.

Тарифні бар"єри між північноамериканськими державами знижені в рамках угоди про вільну торгівлю NAFTA, з початку дії якої експорт товарів з США зріс на 537%, а послуг — на 228%. Мексика є складальним цехом автомобільних корпорацій, який працює на ринок Сполучених Шатів — найбільша експортна стаття країни — автомобілі, а імпортназапчастини для них. Експорт автомобілів у США перевищує 90 мільярдів доларів на рік, а автоіндустрія є одним з найбільших роботодавців країни.

Втім, мексиканці значно бідніші за сусідів. І сусідам це вигідно

Статус цеху для ринку США забезпечує високу зайнятість — рівень безробіття складає лише 3,2%.

Але це не забезпечує мексиканцям такого ж високого рівня життя: ВВП на душу населення в країні — лише 8,91 тисячі доларів, тоді як у сусідніх США — 59 тисяч, а в Канаді — 44 тисячі.

Більш потужним країнам економічно вигідно мати в торговому союзі бідну країну, в якій праця дешева, а екологічні стандарти низькі — можна налагодити дешеве або небезпечне виробництво, а продукцію експортувати до багатих сусідів. Саме така доля могла очікувати Україну в митному союзі з Росією, і саме такою може бути роль України для ЄС, якщо наша країна не зможе зрівнятися за рівнем економіки хоча б з Польщею.

В країні майже немає безробітних

В Мексиці дуже низький рівень безробіття, але наявність роботи в цій країні не є страховкою від бідності і навіть від екстремальної бідності. Від 2 до 8% мексиканців потерпають в злиднях. Для того щоб витягнути цих людей з бідності, досить 1 мільярда доларів на рік — лише 4% експортної виручки картелів від продажу наркотиків. Та з іншого боку, жебраків легко перетворити на корисних наркобосам кур"єрів, крадіїв чи вбивць.

Але найбільший потік мігрантів у світі — з Мексики до США

Уяви: у твоїй країні злочинність, наркотики та маленька зарплата, а поруч — світовий економічний лідер. Щоб розпочати нове життя, треба лише перетнути кордон.

Але історія мексиканців у США розпочалася ще в 19 сторіччі, коли Сполучені Штати після війни та анексії Техасу отримали більш ніж 50% території Мексики та сотні тисяч її громадян.

У США мексиканці працюють на низькооплачуваних роботах

Мексиканці працюють у сфері послуг, будівництві, сільському господарстві. Бути будівельником в США досить вигідно — мігранти отримують до 25 доларів або 660 гривень за годину, а в Мексиці на будмайданчику можна заробити в 5 разів менше.

Хоча робота чверті мексиканських мігрантів пов"язана з наукою, менеджментом та роботою в офісі, тобто потребує високої кваліфікації.

Мексиканські заробітчани приносять Мексиці більше валюти, ніж продаж нафти

Так само, як українці, мексиканські мігранти переказують гроші додому — сума цих переказів дорівнює 3% ВВП або 30 мільярдам доларів (це більше, ніж надходить від продажу нафти). Кожен мексиканський працівник відсилає на батьківщину 1900 доларів на рік. Президент Трамп навіть запропонував оподатковувати ці перекази, а отримані гроші вкладати в будівництво стіни між США та Мексикою.

Втім, частка надходжень від мігрантів у ВВП В Мексиці менша, ніж в Україні.

Мігранти та злочинність спонукали США будувати стіну на кордоні з Мексикою

Прозорі кордони для товарів і послуг не гарантують вільного пересування людей — США планують побудувати стіну між собою та Мексикою. Американський президент вважає, що це допоможе стримувати міграцію громадян південного сусіда та інших латиноамериканських країн. А потік мігрантів з Мексики до США є найбільшим у світі — близько від 11 до 13 мільйонів мексиканців, або 10% населення, шукають кращої долі в Сполучених Штатах.

Стіна повинна відокремлювати США не лише від мігрантів. Уся територія Мексики поділена між кримінальними картелями. Найбільший з них — Сіналоа — контролює територію більшу, ніж половина України. Частина економіки Мексики забезпечує легалізацію брудних грошей, а їх багато — лише від продажу наркотиків у США картелі отримують до 29 мільярдів доларів щорічно (хоча лунають оцінки і про 39 мільярдів). Це більше, ніж експорт металів і агропродукції з України.

Зони впливу картелів. Джерело: https://elordenmundial.com



Але як саме стіна зупинить мексиканських драгділерів не зрозуміло — ті вже зараз використовують для доставки тунелі, дрони та підводні човни. Виникає підозра, що проект Трампа — це класичний популізм.

Америка витрачає на охорону здоров"я вдесятеро більше за Мексику

Мексика витрачає на охорону здоров"я близько 1 000 доларів на душу населення на рік. США — 10 0000, Польща — 2 000, Чилі також біля 2 000. Додатково є проблеми з доступністю медичних послуг — мільйони мексиканців мають більш ніж одну медичну страховку, але мільйони — не мають жодної.

Мексика — один з аутсайдерів у боротьбі з корупцією

Організована злочинність не може почуватися вільно в країні, яка не толерантна до корупції. В Мексиці картелі почуваються досить вільно, наприклад, попередньому президентові країни дали хабара в 100 мільйонів доларів, військові генерали йдуть по 100 тисяч, поліцейські податківці та митники, напевно, дешевші. Не дивно, що за індексом сприйняття корупції держава посідає одне з найгірших місць у світі.

Чому можна навчитись на прикладі Мексики? Якщо твоя країна бідна, багаті сусіди захочуть скористатись цим: або дешевою робочою силою та сировиною, або щоб виграти вибори, "захищаючи" народ від сумнівної небезпеки з твого боку. В принципі, як і відбувається з Україною. Більш могутні сусіди легко заплющать очі на російський "Північний потік", знімуть санкції з Росії, спочатку у ПАРЄ, а потім і зовсім знімуть — бо бізнес важливіший за покарання злочинця.  Лише економічно розвинена Україна, у якій працюють європейські та американські інвестори, буде знаходитись на одному рівні з Німеччиною, Францією чи США.