17 графіків про економіку Швейцарії: не найбільш велика, але найбільш успішна

У Швейцарії не найбільший ВВП у світі, проте найстійкіша економіка. Вона б'є рекорди за рівнем життя, інновацій, середньої зарплати та ВВП на людину. Загалом ця країна — світовий лідер за багатьма показниками.

Знати інформацію про країну світу з найстійкішою економікою не просто цікаво — це важливо для розуміння, чому в одних країн виходить досягти успіху, а інші зазнають невдачі.

 

Швейцарія, згідно з теорією з економічного дослідження "Чому одні країни багаті, а інші бідні" — країна з інклюзивними економічними інститутами. Це означає недоторканність власності, неупереджену систему правосуддя та рівні можливості для участі всіх громадян в економічній активності, вільний вхід на ринок для нових компаній і вільний вибір професії та кар'єри для всіх громадян.

Швейцарія — найкраща країна у світі

Здається, дивний та поспішний висновок? А за рейтингом U.S. News за 2018-2019 рік, Швейцарія дійсно визнана кращою країною. Крім того, за даними на 2019 рік, ця країна ще й найбільш економічно стабільна.

 

Оцінювали громадяни з 80-ти країн, яких у рівній пропорції розділили на 3 групи: 

— люди з середнього та вищого класу із закінченою вищою освітою, які читають або дивляться новини як мінімум 4 дні на тиждень; 

— бізнесмени — керівники великих компаній і власники малого бізнесу; 

— широка публіка — особи старше 18 років, рівно представлені за країнами, віком та гендером.

Вона не входить до ЄС та НАТО, а в ООН вступила лише на початку 2000-х

Успіх економіки Швейцарії частково пояснюється її нейтралітетом. Ця країна не брала участі у двох світових війнах, її остання війна була ще за часів Наполеона. Нейтралітет федерації — найбільш тривалий з усіх у світі. У зв'язку з цим Женева є штаб-квартирою для 22 міжнародних організацій.

 

На економіці країни сприятливо позначається ще й те, що великий бізнес (Google, еВау, Unilever та ін.) віддають перевагу нейтральній території Швейцарії для розміщення своїх офісів.

 

Держава залучає освічених і цілеспрямованих мігрантів

Всього станом на 2019 рік у Швейцарії проживає 8,6 млн осіб. При цьому через старіння населення уряд вимушений залучати мігрантів. Але завдяки високому рівню життя та високим вхідним бар'єрам, до Швейцарії їдуть висококваліфіковані працівники, які не створюють проблем для корінного населення, не збільшують злочинність та не чекають на допомогу з безробіття. Рівень безробіття у Швейцарії нижчий, ніж в середньому по Європі.

 

ВВП на людину перевищує показники США та Китаю

Швейцарія знаходиться на другому місці за ВВП на душу населення після Люксембурга. У 2019 році цей показник досяг $83 717.

 

Середня зарплата на місяць дорівнює середній річній зарплаті в Україні

За останніми даними, Швейцарія знаходиться на 3-му місці за середніми зарплатами у світі (близько $5 342 на місяць). І це з урахуванням того, що швейцарці на свою зарплату можуть купити більше, ніж громадяни майже всіх інших країн на таку саму суму.

 

Швейцарія — машина з виробництва нобелівських лауреатів

Країна славиться не лише своїми годинниками та банками, але й досягненнями в академічному середовищі. У 2019 Швейцарія отримала титул найбільш інноваційної країни. На науку витрачається сума, більша за 3% ВВП  ($20 мільярдів). По суті, освіта і професійний розвиток є ключовими для економічного успіху країни.

 

І в цій ситуації абсолютно логічно, що кількість нобелівських лауреатів непропорційна розміру країни. У Швейцарії на 300 тис. осіб припадає один нобелівський лауреат.

 

 

 

Третина працездатного населення працює у великих корпораціях

1,45 млн швейцарців є працівниками декількох великих корпорацій, таких як Nestlé, Rolex, Swatch, Novartis і т. д.

 



Тоді як 99,7% всіх компаній, що діють у Швейцарії, відносяться до маленьких або середніх.

ПДВ у 2,5 рази менший, ніж в Україні, та найнижчий в Європі

Швейцарія не є частиною Європейського союзу, отже вона не зобов'язана слідувати європейським нормативам (ПДВ не менший за 15%). 8% стягується з більшості товарів та послуг, 3,8% — з житлових послуг, а 2,5% — з предметів першої необхідності.

 

Швейцарія знаменита банками, але не залежить виключно від банківської системи

Місцеві банки знають і цінують багатії всього світу. Уяви: чверть активів, відданих під управління у світі, припадає на швейцарські банки. Половина активів банківської системи Швейцарії сформована коштом внесків від нерезидентів.

 

І хоча банківський сектор займає важливу роль в економіці, але не найбільшу — у Швейцарії диверсифікована структура економіки.

 

Тільки 5% працездатного населення працює у фінансовій сфері.

 

Валюта — ще одне підтвердження швейцарського успіху

Курс швейцарського франка до долара не дуже залежить від золотовалютних резервів країни, які в Україні зазвичай витрачають саме на підтримку гривні. Це тому, що Швейцарія користується довірою інвесторів.

 

Швейцарія в 6 разів менше за Україну, але виробляє у 5 разів більше

ВВП країни у 2018 році склав 705,14 мільярда доларів США. Це майже відповідає ВВП американського штату Іллінойс або трохи більше, ніж п'ять економік України. І це при тому, що Швейцарія майже в 15 разів менше України за розмірами і в 5 разів — за населенням. Найбагатший регіон України — Київ — бідніший за будь-який швейцарський кантон.

 


 

Як Україна розділена на області, так Швейцарія — на кантони. Всього їх 26. Найбагатший кантон — Цюрих (145 млрд) — має більший ВВП, ніж вся Україна (112 млрд).

Експорт кави у Швейцарії в 3 рази більший, ніж шоколаду, і в 4 рази — ніж сиру

Швейцарія — батьківщина великих виробників шоколаду. Проте альпійська країна експортує шоколаду у 2,5 рази менше, ніж кави. Ба більше, Швейцарія обганяє навіть Колумбію і знаходиться на 4 місці у світі за об'ємом експорту кави.

 

Швейцарські годинники здають позиції перед Apple Watch

Apple Watch та аналоги швидко набирають обертів. У 2014, коли вийшов перший годинник Apple, вся індустрія швейцарських годинників дуже боялася краху. Краху, який так і не стався за наступні 5 років. Проте у 2018 році кількість поставлених Apple Watch (22,5 млн) та експорт швейцарських годинників (23,7 млн) були майже однаковими. А у 2019 — тільки за перші три квартали кількість проданих годинників Apple перевищила кількість швейцарських на 25%.

 


 

Щоб Україні отримати такий самий дохід від продажу зерна, як Швейцарія отримує від продажу годинників, потрібно збільшити експорт в 3 рази

Україні необхідно було б експортувати у три рази більше зерна у 2018 році, щоб отримати такий самий експортний виторг, як Швейцарія отримує від годинників. І це при тому, що Україна — на другому місці у світі за експортом зернових після США та ЄС. А якщо "розділити" ЄС на окремі країни, то на першому.

 

Маленька Швейцарія — один з найбільших інвесторів США

Швейцарія є країною-кредитором, оскільки кількість її інвестицій в інші країни перевищує зобов'язання. 

 

Понад 500 швейцарських компаній і 3 500 представництв знаходяться в США, надаючи пів мільйона робочих місць. Це виражається у $258 мільярдах прямих інвестицій, що ставить Швейцарію на 6-те місце серед усіх іноземних інвесторів США.

 

Нейтральність, інновації, турбота про інтереси кожного громадянина — ось що сприяє довгостроковому розвитку і процвітанню країни. Звичайно, легко говорити — наслідуйте приклад Швейцарії, але не все так просто. У всіх держав різні умови та історія. Швейцарія може лише наочно показати, як країна може стати багатою без величезної території, родючої землі та природних ресурсів.