10 позитивних подій в економіці України у 2019 році, про які ти, можливо, не знав

У 2019 році в економіці нашої країни відбулося багато позитивних речей. Наприклад, вдалось приборкати інфляцію, міжнародні інвестори стали більше довіряти Україні, і ми знову зібрали рекордні врожаї.

Економіка тільки валиться швидко, а відновлюється довго та повільно. 2015 року ВВП України впав на майже 10%, інфляція досягла 43%. Через таке серйозне падіння зараз здається, ніби нічого позитивного в економіці не відбувається. Але... 

1. Рекордно низька інфляція

Пам’ятаєш, як у 2015 році всі товари стали набагато дорожчими, ніж раніше? Бензин А-95, який 2014 коштував 10 гривень за літр, подорожчав до 20, а вартість хліба зросла наполовину. Економісти кажуть, що коли у тебе в гаманці стільки ж грошей, як було раніше, але купити на них можна менше, відбувається інфляція

 

Гарна новина: 2019 року інфляція склала всього 6,5%. 

 

інфляція в Україні

 

Це привід порадіти за економіку, бо інфляцію, як і курс гривні, можна назвати температурою економіки. Якщо вона занадто висока або низька, це свідчить про серйозні проблеми. А показник у 6,5% означає, що економіка одужує. 

 

Цьому сприяли багато причин: курс долару, врожайність у сільському господарстві, зміна урядом регульованих тарифів, зростання впевненості у майбутньому, світові ціни на товари українського експорту та політика НБУ. 

 

Чому це добра новина? Тепер точно можна бути впевненими, що ціни не почнуть робити фігури з американських гірок, і за пів року тобі не доведеться шукати другу роботу, щоб прожити хоча б з мінімальним комфортом. Принаймні більшості українців можна не переживати за ціни на більшість товарів, тому що насправді інфляція індивідуальна для кожного і різна для різних товарів.

 

2020 року, згідно з планами НБУ, інфляція буде ще нижчою — 5%. 

2. Державний борг зменшився

Завжди приємно жити без боргів. Але кожна держава позичає гроші, тому що якщо нічого не позичати, нам довелось би друкувати гроші, а це буде збільшувати інфляцію. 

 

І питання, яке дійсно потрібно задати, згадуючи про борг, не в тому, скільки саме мільярдів ми комусь винні, а в тому, яке співвідношення між боргом та ВВП. У третьому кварталі 2019 державний борг України дорівнює 56% ВВП. Для порівняння, 2016 року — 81% ВВП. 

 

державний борг України

 

Чому це добра новина? Хоча в абсолютних цифрах сума звучить страхітливо — 2,1 трлн гривень, але віддати її буде не важко (бо ж 2016 року ми пережили 81%). Звичайно, політики не люблять про це говорити, а зазвичай лякають виборців мільярдами, які ми комусь винні. 

 

Крім того, якщо подивитись на структуру боргу, зросла частка боргу у гривні, а в іноземній валюті зменшилась. Брати в борг в національній валюті — це більш прагматичний та вигідний для економіки крок, тому що коли приходить час віддавати борги в доларах, уряд має купити їх на ринку. Дуже багато доларів. Такі покупки можуть спричинити різкі коливання курсу. 

3. Ми зібрали рекордний врожай зернових та соняшника

Цього року зернових зібрали 74,3 млн тонн, а соняшнику — 14,6 млн тонн. Тут можна подивитися, як просувається збір урожаю кожного дня.

 

врожай пшениці в Україні



врожай соняшника в Україні

 

Чому це добра новина? Україна — експортоорієнтована держава, і це дві важливі для нашого експорту культури. А коли ми експортуємо багато товарів, до країни заходить більше валюти, що позитивно впливає на курс та загальний стан економіки — чим більше ми виробляємо, тим більшим є наш ВВП. 

4. Відбувся анбандлінг "Нафтогазу"

Анбандлінг — це коли для транспортування газу створюється окрема компанія, яка не займається видобутком чи постачанням. Якщо раніше "Нафтогаз" і видобував, і транспортував, і постачав газ, тепер він не матиме ніякого відношення до транзитної труби. Це було зроблено за умовою договору про асоціацію з ЄС і дозволить нам повноцінно відкрити ринок газу.  

 

Чому це добра новина? Тому що анбандлінг дозволяє Україні зберегти транзит газу, з якого ми отримуємо $3 млрд доходу у бюджет. До того ж, іноземні виробники та інвестори тепер мають додатковий аргумент приходити на наш ринок та інвестувати у видобуток газу в Україні. Ми маємо другі за розмірами газові сховища у Європі, які на повну не використовуємо. Якщо транспортний оператор буде незалежним, з ним будуть охочіше працювати незалежні партнери.

5. Наші IT-послуги користуються все більшою популярністю за кордоном

За даними IT-компанії GlobalLogic, зростання IT-галузі у 2019 році сягне 30%.  

 

зростання IT-індустрії

 

Чому це добра новина? Якщо хоча одна індустрія зростає, це позитивно впливає на всю економіку. А в цьому випадку зростає індустрія, працівники якої отримують велику зарплату, можуть інвестувати та роблять значний внесок у внутрішнє споживання. 

 

Крім того, зростає кількість робочих місць, і не тільки в IT, а й суміжних індустріях, які обслуговують програмістів. Ну і, звичайно, збільшується кількість податків, що потрапляє у бюджет. 

 

Також зростання галузі важливо з точки зору доданої вартості. Наразі наша IT-галузь, як і сільське господарство, виробляє та експортує сировину — код на аутсорсі, а не готову дорогу продукцію — програмне забезпечення. Але чим більший аутсорс, тим більше знань та досвіду отримують наші розробники, тим вищий їхній рівень. А отже це наближає момент, коли Україна переорієнтується зі створення коду на створення програм, які продаватиме світу. 

6. Виріс кредитний рейтинг України

Кредитне рейтингове агентство Fitch Rating — американська корпорація, яка входить до топ-3 міжнародних рейтингових агенцій — підняла рейтинг України з В- до В. Оцінкою кредитоспроможності країн від Fitch Rating користуються світові кредитні ринки, коли вирішують, кому виділити кошти. 

 

Чому це добра новина? Такі рейтинги впливають на довіру іноземних інвесторів до країни. Отже, якщо рейтинг покращується, вони охочіше вкладають гроші в українську економіку. Також це привід зменшити ставки по зовнішніх кредитах, які уряд або бізнес буде брати у майбутньому.

7. Запрацював ринок електроенергії 

Але поки що тільки для бізнесу. Тепер підприємці можуть купувати електроенергію за цінами, які залежать від стану світового ринку, а не від примх виробників. 

 

В той самий час ти як побутовий покупець продовжуєш отримувати електроенергію за спеціальною ціною, яка регулюється державою.

 

Чому це добра новина? Тому що ринок сприяє конкуренції: продавці мають боротися за покупців і для цього покращують якість своїх послуг, пропонують нові послуги та намагаються встановити привабливі ціни. Також ринок дозволяє уникнути монополії та корупційних схем. 

 

Зараз пояснимо на яблуках. Як це було раніше? Одна "понтова" бабуся йшла до дідусів, які вирощували яблука, та скуповувала в них весь врожай. А потім вирішувала, кому і за якою ціною продати ці яблука. Тепер всі бабусі-продавці мають доступ до ринку яблук, можуть їх купувати у виробників та продавати нам, а ми, покупці, можемо вирішувати, яка пропозиція більш вигідна. І бабусі мають поміркувати, що зробити, щоб купували саме в них. 

 

ринок електроенергії

8. "Нафтогаз" почав купувати та продавати газ на біржі — ринок став більш прозорим

У жовтні найбільша газовидобувна компанія України вперше розпочала газові торги на Українській енергетичній біржі.

 

Чому це добра новина? Відкритий газовий ринок, як і ринок електроенергії, дозволяє тобі отримувати газ за ринковою ціною, яка може бути навіть нижче за регульовану державою. А ще це крок України до того, щоб зайняти вагоме місце на газовому ринку Східної Європи та створити на нашій території газовий хаб.

 

нафтогаз вийшов на біржу

 

9. НБУ скасовує валютні обмеження

У 2019 році НБУ почав спрощувати валютні розрахунки. Наразі власники бізнесу вже не повинні продавати частину виручки у валюті та резервувати гривню для купівлі доларів та євро. А ще дивіденди, отримані за кордоном, не обов’язково повертати в Україну. Для фізичних осіб теж є покращення: можна забути про добові обмеження на придбання іноземної валюти та банківських металів. Таким чином ми прямуємо до вільного руху капіталу.

 

скасування валютних обмежень в Україні

 

Чому це добра новина? Бізнесу стає простіше працювати з іншими державами: потрібно менше дозволів, зменшуються валютні ризики. Україна стає привабливішою для іноземних інвесторів, яким легше забрати зароблені гроші. А тобі стало зручніше надсилати гроші та інвестувати за кордон.

10. Банки отримали вдвічі більший прибуток, ніж минулого року

Кількість депозитів збільшується й банки активно кредитують населення. Прибутковість банків росте, а з нею й показники ліквідності та платоспроможності. Це значить, що фінсектор почуває себе добре.

 

результати банківської системи України

 

Чому це добра новина? Банки конкурують між собою за клієнтів, тому взяти кредит стає все простіше і дешевше, ростуть ставки по депозитах. Прибутковість банків робить банківську систему більш надійною, зменшує ймовірність банкрутства та дає можливість створити додаткові резерви.

 

А ще зростання кількості депозитів означає, що гроші більше не покриваються пилом у шухлядах громадян, а йдуть працювати в економіку. Зростання незначне, але тенденція позитивна. 



Економіка України потроху одужує: ВВП зростає, гривня укріплюється, бізнес розвивається попри всі перешкоди, інвестори інвестують, банки кредитують. Зараз ти не дуже відчуваєш зміни, але якщо така позитивна тенденція збережеться, через п’ять років ти будеш жити краще, а через десять — набагато краще.

 

Ти теж можеш допомогти економіці: 

  • а ще можеш інвестувати в українські стартапи — це ризиковане діло, але можна добре заробити;

  • не виступай проти відкриття ринку землі — він дозволить Україні прискорити зростання економіки на 0,5−1,5% ВВП на рік на найближчі п’ять років.