Що робити на Великдень: 12 традицій святкування з усього світу

Навіть якщо не святкуєш Великдень, є ймовірність того, що в ці дні ти ненавмисно дотримуєшся великодніх традицій: палиш багаття — кіпрських, читаєш детективи — норвезьких, їси омлет — французських.

Цікаво, чи здогадався б відомий англійський детектив Шерлок Холмс, чому в українських супермаркетах два тижні на рік цибуля чистенька-гарненька, а весь інший час така, ніби її тільки привезли з поля? Для нас відповідь зрозуміла та логічна — на Великдень потрібно фарбувати яйця, і робити це найкраще за допомогою відвару лушпиння цибулі, тож перед святом потрібна саме вона, а не цибуля. А ось людині іншої культури було б складно це зрозуміти. Так само і нам, українцям, деякі великодні звички сусідів по планеті здаються незрозумілими та кумедними, але це зовсім не означає, що вони безглузді.

Греки відтворюють землетрус

На острові Корфу з балконів жбурляють величезні глиняні горщики з водою. Таким чином греки намагаються домогтися відтворення звуків землетрусу, що стався під час воскресіння Христа.

YouTube/ionian channel

Фіни проганяють злих духів

Фінляндія у Великдень переживає міні-Хелловін — маленькі дівчата перевдягаються у відьом та збирають по домах цукерки. За цукерки вони виганяють з дому злих духів за допомогою гілочок верби.

9ola99/YouTube

Угорці поливають водою один одного

Якщо ми поливаємо один одного в понеділок, то угорці роблять те саме в неділю. Є теорія, що традиція йде від хрещення князя Мешко І, який почав християнізацію держави. Зараз водою поливають переважно жінок, вочевидь, їх знайти легше, ніж князів.

Чехи гілочками верби… ляскають дівчат

В Угорщині дівчат поливають водою, а ось у Чехії їх легесенько б"ють гілочками верби. На думку чехів, завдяки цьому жінка буде здоровою та красивою весь наступний рік.

Поляки роблять ягня з масла

В християнстві ягня символізує Христа, а зробити фігурку з масла під час Великого Посту — теж своєрідний іспит.

YouTube/Orthodox Christian Cooking Show

Німці цілий день не танцюють

Якщо поляки утримуються від того, щоб передчасно з"їсти вершкове ягня, то німці в Страсну П"ятницю відмовляються від танців — у 13 з 16 земель Німеччини жителям вони заборонені на протязі 24 годин. Ця традиція пішла з лютеранства і називається Tanzverbot. Великдень не єдине свято, коли не можна танцювати — така сама заборона діє у Всенародний день скорботи та День усіх святих.

Норвежці читають детективи про вбивства

Великодня традиція мешканців Норвегії з"явилася лише в 1923 році. Того року перед Пасхою два норвезькі письменники Нурдаль Гріг і Нільс Лі видали кримінальний роман. Задля реклами місцева газета вийшла з заголовком, в якому була назва книги. Повідомлення, що це реклама, багато хто не помітив, то історія наробила галасу. Втім, норвежцям це сподобалось, і тепер на Великдень вони із задоволенням читають кримінальні історії.

Головна новина: "Бергенський потяг розграбовано цієї ночі". В червоній рамці повідомлення — вартість 2 крони.

Французи їдять омлет

Великодня традиція французького містечка Бесьєр лише на сторіччя старша за норвезьку.

В той час через це місто пролягав шлях Наполеона Бонапарта з армією. Ставши на відпочинок, імператор наказав подати йому омлет. Страва з яєць за місцевим рецептом так сподобалась Наполеону, що він дав розпорядження зібрати всі яйця з округи та зробити омлет для всієї армії. Це легенда, але мешканці Бесьєра і досі роблять великодній омлет з 15 000 яєць.

В Папуа — Новій Гвінеї шукають цигарки

Мешканці Папуа — Нової Гвінеї після великодньої меси замість великодніх яєць шукають неподалік від церкви цигарки. Насправді, у спекотному кліматі Папуа — Нової Гвінеї шоколадні яйця швидко перетворились би на коричневі калюжі, тому чому б не цигарки?

Греки фарбують яйця в червоний колір

Ще одна традиція — з Греції — фарбувати яйця лише в червоний колір, який символізує кров Христа. Так само, як ми, греки трощать яйця на Великдень, це їм нагадує про відродження Ісуса.

YouTube/Flying0verTrout

Кіпріоти палять багаття

На сусідньому з Грецією Кіпрі у Великдень палять вогнища. Діти цілий день збирають деревину та скидають у гігантські купи. Коли настає ніч, їх підпалюють, і чим більше вогонь, тим краще. Водночас у багаття кидають опудало Іуди, що зрадив Христа.

Австралійці згадують про бандикутів, що вимирають

Не лише історія та релігія обумовлюють традиції святкування Великодня. В Австралії на них вплинула фауна та прагнення зберегти природу — замість звичних шоколадних зайців там їдять фігурки бандикутів — це такі сумчасті, що є вимираючим видом. З 1970-х років саме ці тварини є символом Пасхи в Австралії. Це має нагадати людям, що природа — під загрозою.

Save The Bilbies Fund

Великодні традиції у світі по-справжньому різноманітні, але всі їх об"єднує гумор, яскравість, доброта, повага. Релігійний акцент цього свята залишається незмінним, але до нього додають сучасні риси, що роблять ці дні ще більш чудовими та цікавими, навіть для тих, хто не є християнином.


via