Що відомо про іноземні компанії, які продають українцям ліки

Компанії зі сторічною історією, замішані в корупційних скандалах, та благодійники. Що відомо про найбільших імпортерів фармпродукції в Україну?

Українські ліки дешевші і їх купують більше, але фармацевтичні компанії-імпортери все одно в Україні мають кращий прибуток у порівнянні з національним виробником. У першому півріччі 2019 року імпортні ліки купували частіше, і прибуток компаніям вони приносили більший, ніж за такий самий період у 2018 році.

Майже всі імпортні ліки — з Європи

Імпортна фармацевтика входить у топ-5 переліку того, що ми купуємо за кордоном. Україна минулого року придбала ліків іноземного походження на 1 млрд 947 млн дол. США, а це 3,4% від усього імпорту. Загалом в Україну імпортують ліки компанії з близько 80 країн, найбільше — з Німеччини.

  лідер за імпортом

Помітний дохід від імпорту фарми в Україну має ще й Індія. Ця азійська держава з низькою собівартістю виробництва займає 10% світового ринку ліків з обсягом 110 млрд доларів на рік та посідає 3-тє місце у світі за рівнем виробництва та 14-ту позицію в грошовому еквіваленті.

Але лідери з продажу — українські компанії

Лідерами продажу препаратів в Україні залишаються вітчизняні компанії, такі як "Фармак", корпорація "Артеріум" та фармацевтична фірма "Дарниця". Але за даними першого півріччя цього року, до п’ятірки виробників, чиї ліки найбільше шукали на аптечних полицях, увійшли ще й ізраїльська Teva та французька Sanofi. Примножують свій імпорт в Україні й інші країни та компанії. Зокрема, у двадцятці найбільш популярних торгових марок — одразу троє швейцарських виробників.

Хімпромисловість Швейцарії практично повністю налаштована на експорт. У 2016 році було продано продукції на суму більш ніж 141 трильйон швейцарських франків. Водночас швейцарці використовують лише 2% власної продукції. У Швейцарії фарміндустрія — не лише великий експортер, вона забезпечує роботою понад 40 тисяч фахівців.

Sanofi рятує хворих на рідкісні хвороби українців

Представництво французької компанії "Санофі" в Україні працює вже понад 20 років. У 2002 році вона заснувала в Україні гуманітарну програму для пацієнтів з рідкісними хворобами Sanofi Genzyme. Люди з такими діагнозами змушені приймати терапію довічно, і коштує це недешево. За законом, держава має сплачувати за лікування таких пацієнтів, але це відбувається вкрай рідко. В рамках програми Sanofi Genzyme в Україні лікуються 20 пацієнтів. З них 14 осіб мають підтримку в лікуванні вже понад 10 років. У 2019 році ще двоє людей з діагностованими рідкісними хворобами потрапили до програми французької фармкомпанії.

Teva проводить в Україні клінічні дослідження

В ізраїльській компанії "Тева Україна" працює майже 400 людей. Низку клінічних досліджень "Тева" проводить в Україні. Крім того, саме тут розташований IT hub, який підтримує корпоративну ІТ-систему для всієї компанії. А ще фармкомпанія продає субстанції для лікарських препаратів іншим підприємствам, з якими конкурує на ринку.

KRKA зробила велику знижку для українців

Словенська фармацевтична компанія KRKA в Україні, щоб приєднатися до державної програми "Доступні ліки", знизила ціни на свою продукцію на 72%. Тепер українські пацієнти отримують препарати виробника безкоштовно, а їхню вартість компенсує держава.

Acino пояснює українцям, що таке аутизм

В Україні компанія Acino інвестує в соціальні, освітні та благодійні проєкти. Зокрема, швейцарський фармвиробник підтримав випуск спеціалізованих методичних посібників для дітей з аутизмом.

В аптеках України знайшли списану партію презервативів британського виробника

Компанія Reckitt Benckiser Healthcare International — серед світових лідерів виробництва товарів для дому, лікарських засобів і засобів для здоров’я та гігієни. Працює у більш ніж 200 країнах та має 36 тисяч співробітників. В Україні комерційний офіс працює з 2006 року. Навесні 2019 року у продажу виявили проблемну продукцію компанії: партія презервативів не відповідала технічним вимогам і за всіма правилами не мала потрапити на прилавки аптек.

Servier отримала півторамільйонний штраф за завищені ціни

Виробник ліків працює в Україні майже 20 років та забезпечує роботою 250 співробітників. Servier — визнаний лідер у кардіології — №2 у Європі та №5 на українському ринку. Нещодавно фармвиробник потрапив у корупційний скандал. Компанія домовилась зі своїми дистриб’юторами, через що, зокрема, необгрунтовано підвищилась ціна на окремі препарати Servier, які продавали через державні закупівлі. В результаті Верховний Суд зобов'язав французького виробника сплатити штраф в 1,6 млн гривень.

Зараз українці купують менше іноземних ліків, ніж 5 років тому

Невисока купівельна спроможність змушує суттєво економити та шукати вітчизняні аналоги ліків закордонних виробників. Кілька років поспіль динаміка витрат на імпортні препарати в Україні йшла на спад і лише з 2017-18 років українці поступово збільшують покупку фарми іноземного виробництва.

динаміки імпорту ліків


Ринок фармпродукції — прибутковий та конкурентний. В Україні за першість в аптечному кошику змагаються українські виробники та визнані світові компанії. Поки вітчизняні ліки виграють у фізичній кількості проданих препаратів і водночас досі залишаються дешевшими, ніж іноземна продукція. Але, якщо матеріальне становище українців покращиться, то об’єми продажу іноземних ліків знову зростатимуть до рівня, що фіксували у 2012 році. Це зумовлено вищим рівнем довіри до іноземної якості та дотримання вимог виробництва. Тому для більших прибутків та ідеальної репутації "made in Ukraine" вітчизняним фармацевтичним компаніям доведеться ще працювати.