Графік дня: яка країна найбільше турбується про екологію та скорочує використання вугілля

Ще сто років тому за володіння вугільними регіонами розпочинали війни, а зараз намагаються знайти більш екологічно чисту альтернативу вугіллю. В усьому світі видобувають все менше вугілля. Можливо, незабаром професія шахтаря стане такою ж рідкісною, як робота склодува (давно про таких чув?).

У світі за допомогою вугілля виробляють майже 40% всієї електроенергії. Але так буде не завжди. 

Європа найсильніше скорочує використання вугілля

Цього року вугілля менше використовують майже в усіх країнах. Проте в Європі у першому півріччі 2019 його використання для виробництва енергії скоротилося на 19%. У Західній Європі особливо різке падіння було в Ірландії — до 79%. А у Великобританії вугільні електростанції взагалі припинили роботу на два тижні.

 EU coal generation collapsed

 

2018 року закрилося 3% європейських видобувних потужностей

Деякі країни планують у найближчому майбутньому повністю відмовитись від видобутку вугілля: Фінляндія — 2029 року, Британія — 2025, Португалія — 2030. Але шахти поки зачиняються не дуже активно. На карті нижче зеленими квадратами позначені закриті добувні потужності, а помаранчевим та червоним — загальні. Найбільший прогрес у відмові від видобування вугілля у Британії, але загалом у Європейському Союзі добувні потужності зменшились лише на 3%, тобто поки що Європа не дуже активно відмовляється від вугілля.

 

А в Словенії та Болгарії видобування вугілля навпаки зросло. Багато країн, серед яких Польща, Чехія, Румунія та Греція, залежать від використання бурого вугілля.

 Europe`s coal capacity closed in 2018

Китай та Індія — найбільші забруднювачі атмосфери парниковими газами

За планами, ЄС має щороку зменшувати викиди парникових газів на 1,5%. Тому європейські країни і відмовляються від вугілля. Але турботу про екологію проявляють не всі країни. Скажімо, у країнах Південно-Східної Азії, Японії, Південній Кореї, Індії та особливо сильно у Китаї попит на вугілля зростає. З 2000 по 2017 рік у Китаї він виріс з майже 1 000 мегатонн вугільного еквіваленту до більш ніж 2 500.

 Coal demand in select countries

Українського вугілля теж стає менше

Падіння видобутку вугілля в Україні відбулось у 2014 році через російську агресію — на 60%. 69 шахт залишились на непідконтрольній території, і 33 — на мирній українській. З них прибутковими вважаються 4 шахти.

 

В період січень-листопад 2018 року українські вугледобувні підприємства скоротили свій видобуток майже на 5%. 

Видобуток вугілля за перше півріччя 2019 року, тис. тонн.

Скрін: Видобуток вугілля за перше півріччя 2019 року, тис. тонн. Джерело: kosatka.media

 

Професія шахтаря зникне ще не скоро, тож якщо хтось із наших читачів із шахтарської сім’ї, можна поки що не хвилюватись. Проте у світі вже є багато прикладів відродження депресивних шахтарських міст. Польский Катовіце перетворився на місцевий IT-центр, там відкривають офіси світові компанії: Oracle, Ericsson, PwC та інші. У Естонії є чудовий приклад перетворення старої шахти на музей, у Франції шахту перетворили на величезний музичний інструмент та концертну залу.

 

Така сама доля очікує на збиткові шахти України. Їх або приватизують, або перетворять на щось унікальне, на туристичні об’єкти. І це станеться вже незабаром.

 

via