30+ графіків про Україну, які сприймають як зраду, але з них варто зробити серйозні висновки

Якщо українські новини останнім часом не викликають оптимізму, варто подивитися на них по-іншому. Ми вирішили не тільки зібрати цікаві графіки про економіку, а й роздивитись можливості та зробити з них висновки. І з рекордного урожаю, і зі зменшення частки української мови на ТБ.
Тому що будь-яка проблема — це водночас можливість. І життя пропонує Україні багато нових можливостей.
До речі, виявляється, що багато того, що ми сприймали як факти, є неправдою — через нерозуміння контексту цих фактів.

Сільське господарство: нові рекорди 

Цього року Україна встановить черговий рекорд із виробництва і експорту зернових

Хочеш дізнатися, що буде з економікою України? Тоді обов'язково стеж за врожаєм зернових та цінами на зернові у світі, бо зерно в нашій країні — один із головних експортних товарів. Великий урожай, можливо, принесе великі прибутки експортерам і приведе в Україну багато твердої іноземної валюти.  

За прогнозами, у поточному маркетинговому році з урожаєм все буде добре.

 

виробництво та експорт зернових в Україні

 

Але щороку зернові приносять дедалі менше грошей 

Упродовж багатьох років агробізнес був для України тим, чим для Америки золото за часів золотої лихоманки. Хочеш розбагатіти — йди в агро (інші прибуткові індустрії олігархи поділили між собою раніше). Рентабельність у цьому бізнесі була величезною: аграрії вкладали мало грошей, а отримували багато. Але так не могло тривати завжди. Рентабельність зменшувалася кілька років поспіль і торік знизилася в чотири рази. Експерти говорять, що це відбувається через падіння цін і одночасне збільшення собівартості.

 

рентабельність агробізнесу в Україні

 

І тут почати б нарікати на те, як складно вести бізнес в Україні, де будь-який перевіряльник уві сні бачить суму штрафу, якою він обкладе аграрія, або на те, яка примхлива погода чи підступні ціни на глобальних ринках, а підтримки від держави немає. Але замість цього краще подумати про те, як виправити ситуацію.

 

Оскільки в агробізнесі не обов’язково було докладати багато зусиль, щоб отримати хороший прибуток, аграрії їх і не витрачали. Ми тісно спілкуємося з колегами з аграрних видань, і часом історії про підходи до ведення бізнесу, які чуємо від них, шокують. Поза сферою інтересів багатьох фермерів досі лишаються базові для інших бізнесів питання: які технології допомагають знизити собівартість? яка стратегія розвитку господарства? які сільгоспкультури вирощувати вигідніше? чи ефективно витрачаються гроші?

 

Перш ніж претендувати на державну підтримку, українському агробізнесу слід підвищити культуру ведення бізнесу та фінансову грамотність. І зниження рентабельності — саме той стусан, якого чекала галузь, аби перетворити просто агро на міцний агробізнес.

Населення: Україні час формувати міграційну політику

Майже 20% працездатних українців — на заробітках 

У Сполучених Штатах Америки заведено пишатися тим, що країну заснували іммігранти. Їм довелося залишити свою батьківщину, важко працювати, але разом вони збудували одну з найвпливовіших держав у світі. 

Україна на відміну від США — країна емігрантів, у будь-якому разі трудових.

 

скільки заробітчан в Україні

 

Така кількість трудових мігрантів породила в українському суспільстві віру в те, що тільки-но ми зможемо повернути заробітчан додому і дати їм роботу, країна одразу заживе заможно й щасливо. І це шкідливий міф.  Бо нам іще довго не вдасться повернути їх додому. До рівня оплати праці, який може їх зацікавити, ще дуже далеко. Реформи потрібні не заради людей, які їздять до Польщі збирати полуницю. Вони завдяки таким поїздкам мають змогу себе прогодувати. Реформи необхідні насамперед тим, хто залишається в Україні й не може працювати на польських полях чи прибирати в італійських домівках.

 

середня зарплата в Україні

 

XXI століття — час відкритих кордонів і доступних можливостей отримати запрошення на роботу. Слід припинити перетворювати заробітчанство на привід для загальнонаціонального самоїдства, а кандидатам у президенти — обіцяти повернути заробітчан додому. Бо ні нинішній президент, ані три наступних не зможуть виконати цю обіцянку.

 

Трудова міграція в сучасному світі — це не більш ніж можливість дати роботу людям, яким не знайшлося роботи в їхній країні. Навіть коли зарплата в Україні досягне рівня оплати праці в Польщі або Чехії, українці оберуть інші країни для заробітчанства. Просто тому, що можуть, як поляки чи громадяни країн Балтії, їздити працювати до Франції та Німеччини.

5,9 млн українців живуть в інших країнах 

Це робить Україну одним із лідерів у світі за кількістю співвітчизників за кордоном. До них належать усі, хто вважає себе українцем, але постійно живе в іншій країні.

 

українська діаспора у світі

 

За 30 років населення України зменшилося на 10 мільйонів осіб

 

динаміка населення України

 

Проте в довгостроковій перспективі населення зростатиме

Якщо розглядати довгострокову перспективу, то показник смертності в Україні порівняно з кожним попереднім роком збільшується менш активно або навіть зменшується.

 

народжуваність в Україні

 

Тим часом народжуваність знижується не так активно, як роком раніше, чи навіть зростає.

 

народжуваність в Україні

 

А що відбувається в світі? Судячи з усього, Землі не загрожує перенаселення. У багатьох країнах уже тепер населення скорочується через зменшення народжуваності. І є думка, що в середині ХХІ століття, досягнувши максимуму, почне зменшуватися кількість жителів усієї планети в цілому. Тоді навіть в Індії, Китаї і Бразилії, де нині народжуваність висока, процес піде у зворотному напрямку.

 

За довгостроковими прогнозами, в Україні народжуваність і надалі буде низькою, помиратимуть більше людей, ніж народжуватимуться. Звідки ж брати необхідну робочу силу, адже, як ми вже зрозуміли, сподіватися на повернення українців з Польщі не випадає? Новою робочою силою будуть іммігранти. Навіть якщо нині приїжджих в Україні мало, у довгостроковій перспективі нам доведеться їх залучати.

В Україні 5 мільйонів іммігрантів. Це багато навіть у світовому масштабі

Ми звикли обговорювати еміграцію українців за кордон, а не приїзд до нас жителів інших країн. Але від імміграції закрита хіба що Північна Корея і ще кілька країн, умови життя в яких спонукають переїхати туди хіба що геть фанатичних людей. А Україна на тлі багатьох держав видається цікавим місцем для життя.

Наведений нижче графік засновано на даних ООН. Наша країна на 14 місці в світі за кількістю мігрантів. За визначенням ООН мігрант — це людина, яка з будь-яких причин живе в іноземній країні більше року.

 

кількість іммігрантів в Україні

 

Але, як засвідчує приклад інших країн, це не межа. Україні доведеться зіткнутися з іще більшою імміграцією, аби надбати робочу силу (ми ж пам'ятаємо, що українська робоча сила виїжджає, і на те нема ради). Крім того, кількість іммігрантів збільшуватиметься одночасно зі зростанням економіки. І саме зараз Україна може створити грамотну політику інтеграції приїжджих в українське суспільство. Створити умови, за яких приїжджі будуть готові прийняти українські закони, погляд на історію, мову, інтегруватися в українське суспільство.

Культура: нового українського кіно багато, але на ТБ зросла частка російськомовного ефіру

За п'ять років кількість українських фільмів зросла в чотири рази

2019 року завершено 46 українських фільмів, профінансованих Держкіно.

 

український кінематограф

 

Проте бюджет на кінематограф, який може дозволити собі Україна, такий маленький, що українським кіношникам напевно навіть незручно озвучувати цю цифру іноземним колегам. Весь бюджет Держкіно на 2019 рік дорівнює 5% бюджету фільму "Месники: Фінал".

Навіть найпопулярніший український фільм не такий популярний, як "Месники"

 

найкасовіший український фільм

 

 Українським фільмам іще далеко до рівня Голлівуду. І було б дивно чекати цього від кінематографу, який два з половиною десятки років ледь животів. Але ми однаково за українське кіно, нехай поки що до нього є претензії. Нашим сценаристам, режисерам, акторам і всім іншим учасникам процесу теж треба навчатися, як робити кіно, що збирає 6 мільйонів доларів. І вже за 5—10 років кіно з "такого собі" перетвориться на "а це вже цікаво дивитися".

 

Ось хороший спосіб профінансувати українське кіно, якщо не хочеш дивитися посередні фільми. Купуй квиток, але не ходи до кінотеатру. Витратити на це пару сотень гривень раз на один-два місяці може кожен, а ефект буде величезним.

В Україні друкують вдвічі менше книжок, ніж у Росії  

Ось чому ще кілька років тому українські магазини були завалені російськими виданнями.

 

кількість книжок в Україні

Натомість більшість — українською

Це вся надрукована література: книжки, брошури, підручники, журнали. 

 

мова книжок в Україні

  

Кількість програм російською мовою на ТБ за два роки зросла в шість разів 

Попри те що 65% українців підтримують мовні квоти на телебаченні, в ефірі української мови нині навіть менше, ніж у 2018 році.

 

російська та українська мови на телебаченні

  

Загальнонаціональний канал має 75% часу звучати українською мовою, але майже на всіх найбільших каналах України це не так.

 

російська та українська мови на телебаченні

 

У такій ситуації, здається, немає нічого хорошого. Але цей факт допомагає краще дізнатися, як влаштований український телевізійний бізнес. По-перше, каналам комфортно робити російськомовний продукт, бо це тривало роками і вони не хочуть нічого змінювати. Для великих неповоротких корпорацій, які давно поділили між собою ринок, навіть такі незначні зміни спричиняють дискомфорт. По-друге, і це важливіше, наш внутрішній ринок занадто маленький та неплатоспроможний, щоб заради нього робити дві версії продукту — і для показу в Україні, і для показу в Росії.

 

Пам'ятаєш, як ти обурювався, що західні сервіси неохоче локалізують ігри або фільми українською мовою? Хоч грошей у них значно більше, ніж в українських телеканалів, роблять вони це з тієї самої причини.

 

Порівняймо: максимальний україномовний ринок — 42 мільйонів осіб. Максимальний російськомовний — 154 млн (населення Росії + населення Білорусі). А значній частині з наших 42 мільйонів — "какая разніца".

 

російсько- та україномовний ринок

 

Створення україномовного контенту залежить від самих українців

За нормальної ситуації до роботи також мала б підключитися держава, але судячи з мови на телебаченні, її ця проблема не дуже турбує, тож сподіватися на державу найближчим часом  не випадає. Отже, якщо хочеш, аби з'являвся новий контент українською мовою, треба підтримувати його грошима. Це може бути дуже некомфортно, бо ти звик все переглядати і читати безкоштовно, але інакше ринок не працює.

Туризм: найпопулярніша — Польща

2019 року рекордна кількість українців мандрувала на літаках

 

українці встановили рекорд за авіаперельотами

І рекордна кількість українців стала туристами  

 

туризм в Україні

 

Більшість вирушила до Польщі

 

туристи з України за країнами

Українці відкривають для себе Європу

Основна причина такого зростання — безвізовий режим із ЄС. І помиляються ті, хто говорять, що безвіз на хліб не намастиш. Відсутність бюрократичних бар'єрів насправді стимулювала багато людей уперше вибратися за межі країни. А враховуючи невисокі доходи, 35 доларів за візу — це ще один додатковий день для бюджетного туриста в Західній Європі або два дні в Польщі, Чехії.  Безвіз дав змогу мільйонам людей побачити, як живуть в інших країнах, краще їх зрозуміти, позбутися стереотипів. Це не менш важливий крок до ЄС, ніж договір про асоціацію.

 

туризм з України до ЄС

Технології: Україна не IT-гігант Європи

Експорт IT-послуг щороку встановлює рекорд 

Можливо, ти вже бачив цей графік, який показує щорічне зростання нашого IT-експорту. Він достовірний. Але на його основі не слід робити хибні висновки. Бо якщо ти чув заяви українських політиків, які розповідають, що Україна впритул наближається до IT-лідерства в Європі, — це не так. Цифри треба розглядати в контексті.

 

експорт IT-послуг з України

Але Україна на 19 місці з IT-експорту в Європі 

А ось контекст. Динаміка тішить будь-кого, хто хоч трохи розуміє, що IT-індустрія важлива, проте абсолютні показники ще далекі навіть до найближчих сусідів України.

 

Експорт IT-послуг у Європі

 

 

Найбільший покупець IT-послуг — США

 

хто купує українські IT-послуги

Кожен третій українець захоплюється онлайн-іграми

 

 Онлайн-ігри в Україні

 

Карантин: багато бізнесів зазнали збитків, але інші отримали нові можливості

На карантині відкривається вдвічі менше компаній, ніж раніше

За даними YouControl, із березня по квітень 2019 року в Україні було відкрито 5,5 тисячі нових компаній. За такий самий період 2019 року (разберитесь с годами) — лише 2,5 тисячі. Найбільше постраждала торгівля.

 

вплив карантину на бізнес

 

Сервіси доставки їжі збільшили обсяги продажів принаймні на третину

Доставка замовленої їжі завжди була прибутковим бізнесом. По-перше, ринок подвоюється щороку. По-друге, середній чек покупців їжі онлайн у 3-4 рази вищий, ніж при покупках офлайн. А карантин іще більше стимулював робити замовлення онлайн.

 

сервіси доставки їжі в Україні

 

Онлайн-освіта зросла в кілька разів

освітні платформи в Україні 

Важко сказати, як довго економіка України відновлюватиметься після збитків, завданих епідемією і дивними уявленнями чиновників про те, що коронавірус особливо небезпечно атакує по вихідних, а в будні відпочиває. Але водночас треба розуміти, що будь-яка криза завдає удару одним напрямам бізнесу, проте відкриває нові можливості для інших. І два розміщені вище графіки красномовно ілюструють це. Багатьом компаніям довелося змінити свої бізнес-моделі, деякі зайнялися абсолютно новим бізнесом. Але всі компанії вийдуть з кризи іншими.

 


Росія: все ще торгуємо   

Росія залишається найбільшим торговим партнером України 

Хоч обсяги торгівлі зменшилися. 

 

ексопрт з України в Росію

 

Імопрт з Росії в Україну

Російські компанії є роботодавцями для 2% українців

Значення російського бізнесу як роботодавця для України ніколи не було надзвичайно важливим, якщо дивитися на економіку в цілому. Воно проявлялося в окремих секторах економіки, наприклад, у банківських послугах або мобільному зв'язку. Проте значна частина українського бізнесу продавала свої товари в Росію, і РФ була їх основним іноземним ринком, наприклад, для молочної продукції.

Нині Росія дає роботу 2% громадян України, і майже таку саму частку російські компанії мають серед активів українського бізнесу.

 

російський бізнес в Україні

Українська аудиторія ВК зменшилася втричі

Але російською соцмережею все ще користуються дуже багато українців.

 

ВК в Україні