Смартфони поводять себе як ігрові автомати

Ти не можеш припинити скролити стрічку Фейсбука, тому що розробники мобільних додатків навмисно роблять так, щоб вони впливали на мозок як ігрові автомати. А ігрова залежність — одна з найсерйозніших у світі.

Виробникам смартфонів та розробникам додатків вигідно, щоб у метро ти читав не паперову книгу, а електронну з телефону. Щоб тобі навіть в голову не прийшла думка повернутись до кнопкового телефону. Тому що їм потрібні гроші. Отже, ти маєш не просто купити смартфон, а відчувати непереборну потребу постійно ним користуватися. Єдиний спосіб схилити тебе до цього — сформувати в тобі залежність. Все у смартфоні зроблено так, щоб постійно привертати увагу та розважати тебе.

1. Постійні сповіщення не дають забути про телефон, і ти ніколи не знаєш, будуть вони приємними чи ні

Дзвінки, смски та електронні листи були потрібні для того, щоб люди могли з тобою зв’язатися. Але цим користуються мобільні додатки, які імітують соціальну взаємодію, щоб змусити тебе провести більше часу на їхніх платформах. Коли Фейсбук надсилає тобі повідомлення, що твій друг цікавиться подією поруч із тобою, то маніпулює тобою через твоє бажання соціального контакту. Ти заходиш у додаток, щоб подивитися, що це за подія, а далі якось падаєш у стрічку новин — темрява — і півгодини кудись зникли.

 

Ти ніколи не можеш передбачити, коли надійде якесь сповіщення та яку емоцію воно викличе. Якби ти це міг зробити, вони б не викликали залежності, тому що передбачуваність не дає їй сформуватися. 

 

Сповіщення були вигадані якраз для того, щоб ти витрачав менше часу на перевірку телефону, звертаючи увагу лише на найважливіше. Тож так і зроби.

 

 

2. Нескінченна прокрутка = ручка ігрового автомата

Смикання за ручку ігрового автомату створює відчуття контрольованості. Хоча насправді якщо контроль й існує, то точно не з боку гравця.

 

Деякі додатки використовують цей ефект, пропонуючи натиснуть кнопку або свайпнути, щоб подивитися контент далі або оновити стрічку. Вони могли б просто оновлювати контент автоматично, як роблять інші, але ця ілюзія контролю дуже важлива для створення у тебе залежності. Не ведися на це.

3. Все яскраве та кольорове, як слот-машини

Нас приваблює все кольорове. Чим тепліший колір, тим нам приємніше дивитися на нього. Особливо наші очі чутливі до яскраво-червоного кольору. Саме тому забороняючі знаки, важливі повідомлення та маркери сповіщень, які мімікрують під щось вагоме — червоні. Якщо ти подивишся, як змінилися логотипи великих компаній за останні роки, то побачиш, що вони стали більш яскравими.

 

Радикально боротися з цією заманухою можна, перевівши свій смартфон у монохром. В андроїді для цього потрібно зайти в налаштування, обрати пункт "Про телефон" і натиснути декілька разів на назву моделі, щоб отримати доступ розробника. Після цього повернися до основного меню, знайди розділ "Для розробників — Імітація аномалії". Там обери "Монохроматизм". Для айфонів: меню "Універсальний доступ — Швидкий доступ — Світлофільтри". Після цього три рази натисни на кнопку "Додому", і все стане сіро-білим. (Але наш тест показав, що це працює не на всіх айфонах).

 

Коли ти прибереш кольоровий вплив на свій мозок, то зможеш об’єктивно вирішувати, що для тебе важливіше: робоча продуктивність чи нова фотка подруги твоєї мами.

 

4. Доступ до додатків швидкий та простий, потрібно лише натиснути кнопку

Ігрові автомати користуються шаленою популярністю, тому що їх дуже просто використовувати. Існує безліч онлайн-слотів, де ти просто тиснеш на кнопку, а ось покер-румів набагато менше — там потрібно хоча б розібратись у правилах гри. Легкість входу до гри у випадку з ігровими автоматами приваблює навіть тих, хто не схильний до азартних ігор, тому що це весело та просто.

 

Те ж саме й з додатками: чим простіше їх відкрити, тим більше в тебе шансів залипнути. Тому переконайся, що екран, який ти бачиш одразу після зняття блокування, містить лише ті додатки, які приносять користь у повсякденному житті. Це може бути сервіс таксі, годинник, календар, мапа. Тобто нічого такого, у чому ти можеш залипнути на декілька годин.

 

 

Головний екран телефона нашого редактора. Немає нічого, що відволікало б увагу, лише корисні програми

 

Ознакою "пожирачів часу", які необхідно прибрати з головного екрану, є нескінченна смуга прокрутки. Прокрутка не може закінчитись, тому що новий контент завантажується постійно. За дослідженнями, люди більш покладаються на візуальні сигнали, ніж на внутрішні, коли потрібно зупинити себе, тому так важко припинити скролити стрічку новин у три години ночі: немає знаку, що слід перерватися.

 

З цієї ж причини важко відірватись від відео, які завантажуються автоматично. 

 

Просто прибери іконки таких додатків з головного екрану, користуйся ними у вільний час і контролюй період використання. 

 

В останніх версіях андроїду є розділ налаштувань Цифрове благополуччя, де можна встановити таймери на певні додатки, призупинити їх та заблокувати телефон на час сну. 

 


Це зручно, але все одно тобі час вирішити для себе, що насправді заслуговує твоєї уваги, що можна перервати та коли.

 

Будь-яка залежність складається з непереборної тяги до об’єкту залежності, потреби збільшувати "дозу" та неспроможності зупинитися. І вона завжди приховує психологічні проблеми, а на цьому дуже легко зіграти, пообіцявши задоволення потреб без зусиль. Наприклад, на фото в Інстаграмі ти можеш бути успішною та щасливою людиною, хоча в реальному житті все зовсім не так. Фейсбук гарантує тобі безліч друзів. Жагу до досягнень ніби вгамовують онлайн-ігри. Але все це — лише імітація. Як і у випадку з ігровими автоматами, виграє лише казино. Гравці ж живуть на хімічному коктейлі з дофаміну, адреналіну та кортизолу, який робить все це таким захопливим, а насправді по-тихому зношує нервову систему.

 

Технології допомагають змінювати світ на краще, але тільки якщо їх правильно застосовувати. Тобі стає зручніше купувати товари, спілкуватися, працювати. А, наприклад, цифрова трансформація бізнесу покращує його ефективність та позбавляє працівників від рутини. Просто потрібно зрозуміти, як направити технології собі на користь.

 

 

Завантажуй наше свіже дослідження цифрової трансформації українських компаній з великою кількістю кейсів!

Автор дослідження - контент-маркетингова агенція Top Lead. Генеральний партнер - Metinvest Digital. Партнер - AEQUO Law Firm. Інформаційні партнери - Business Views, Міністерство цифрової трансформації України та American Chamber of Commerce in Ukraine.