Графік дня: Україна витрачає на космічну програму стільки, скільки й “космічна держава” Алжир

Кожен долар, витрачений на космічну програму США, дав 7 доларів комерційної вигоди протягом 18 років. Космос стає джерелом великих грошей, особливо після того, як на ринок вийшли приватні бізнесмени на зразок Ілона Маска. В Україні через недолугу державну політику повторити такий досвід поки що нереально. Тим не менше, вартість корисних копалин, що містяться в об’єктах поясу астероїдів, сягає 700 квінтильйонів доларів. Чи зможе Україна долучитися до їх видобування?

Зробити бізнес на видобутку мінералів поза межами Землі ще не вдалося, але вже у 2040 році космічний ринок досягне 1,1 трильйона доларів, і отримати свою частку цих грошей бажає кожна країна.

Україна витрачає на космос трохи більше за країни Африки...

Країни-лідери витрачають на космос величезні кошти. Але для того, щоб мати власну космічну програму, не потрібно будувати ракети чи космодроми. Китай, США чи ЄС із задоволенням доправлять на орбіту супутник або нададуть інформацію з власних. Саме таким шляхом пішли деякі африканські країни — вони лише обробляють дані й виготовляють прості супутники.


У той самий час Україна, яка колись мала розвинену "космічну" інфраструктуру, зараз витрачає на космічні програми трохи більше за Алжир.

 

витрати України на космічні програми

...І в десятки разів менше, ніж країни-лідери

Абсолютний лідер за витратами на космічні програми — США. Крім бюджету НАСА, що складає близько 20 мільярдів доларів на рік, приватні компанії цієї країни вкладають у космос сотні мільйонів доларів щорічно, а ще майже 20 мільярдів витрачає Пентагон. Китай не надає дані про витрати на космічні програми, а ось ЄС спрямовує на них 6 мільярдів доларів на рік. Україна на космічну програму 2018-2022 планує надати лише 25 мільярдів гривень.

 

витрати України на космос

Україна ігнорує найбільші сегменти космічного ринку

Загалом космічний ринок має 3 головні сегменти — виробництво супутників та послуги, пов"язані з ними, пускові послуги та наземне обладнання, наприклад, антени або чіпи GPS.

Після розвалу СРСР Україна отримала декілька великих підприємств, пов"язаних з ракетобудуванням. Звичайно всі чули про "Південмаш" чи КБ "Південне", і цілком зрозуміло, що багато уваги та грошей в українській космічній програмі було надано виробництву ракет-носіїв і пусковим послугам. Але в межах світового космічного ринку цей сегмент невеликий і дуже конкурентний, самотужки стати окремим гравцем на ньому Україні не вдалося. Втім, зараз наша держава виготовляє частини космічних ракетних комплексів для ЄС та США, а ще українським ракетобудівникам за короткий час вдалося розробити вітчизняний ОТРК "Грім".

 

основні сегменти космічного ринку

В Африці розуміють вигоди використання космічного простору

Запускати ракети в космос спроможні лише декілька країн, а ось виробляти компоненти супутників чи працювати з інформацією може багато хто. Вигоду в космосі шукають і африканські країни.

Південно-Африканьска Республіка

ПАР — єдина країна з Африки, чий громадянин перебував в космосі, а космічна програма цієї держави вважається однією з найбільш розвинених на африканському континенті. Головна мета дослідників з ПАР — збір та обробка даних з супутників задля уникнення природних катастроф. Фінансується програма як державою, так і приватним сектором.

Нігерія

Нігерія, найбільша економіка в Африці, також витрачає гроші на космічні дослідження. Країна має власний телекомунікаційний супутник, а завдяки інформації з супутників дистанційного зондування Землі досліджує стан навколишнього середовища і виявляє місцезнаходження терористів, шукає корисні копалини.

Гана

Перший супутник з Гани потрапив на орбіту у 2017 році, його розробка та виготовлення коштували країні 500 000 доларів. GhanaSat-1 допомагає слідкувати за морським узбережжям держави.

Алжир

Космічне агентство Алжира допомагає уряду використовувати 4 супутника, які належать країні. До речі, Алжирське космічне агентство підписало угоду про співпрацю з українськими колегами.

Єгипет

Єгипет, так само, як Алжир, має 4 супутника, головною функцією яких є спостереження за поверхнею, передусім в районі Нилу, задля прогнозування у сфері сільського господарства. Додатково супутники надають інформацію про стан узбережжя. В космічній діяльності Єгипет плідно співпрацює з Суданом і має на меті створення загального космічного агентства усіх країн Африки.

 

Витрати на космос у Африці

Кількість супутників у Африці за країнами.



З 1998 року африканські країни витратили на космічні програми майже 3 мільярди доларів і зараз мають на орбіті 28 супутників. Україна витратила сотні мільйонів і не має жодного. Держава, зазвичай, робила наголос на ракетобудуванні, але ринок було втрачено. На розробку власного телекомунікаційного супутника витратили майже 300 мільйонів доларів, а запустити його не можемо з 2011 року.

З 2019 року Україна планує значно збільшити видатки на космічну програму. Видається так, що найближчими роками навести лад в українських космічних програмах, принаймні тих, що робляться за рахунок держави, не вдасться: через корупцію, що панує в індустрії, та інші пріоритети і держави. То чому б Україні не піти радикальним шляхом і, за прикладом США, не допустити у галузь приватний капітал?