10 сучасних способів замінити пін-код та підвищити безпеку платежів

Як переконатись, що ніхто не заволодіє твоїми коштами? Сучасні підходи до ідентифікації власників грошей: сканування очей, судин та навіть аналіз поведінки. Дещо з цього вже є і в Україні.

Цього року ринок біометричних систем сягнув 16 мільярдів доларів. А втрати від шахрайства лише з платіжними картами складуть більш ніж 31 мільярд доларів.

Біометрія набуває популярності через зручність і безпеку — заміна способу ідентифікації з пін-коду на відбитки пальців в банкоматах бразильського Itau Bank призвела до зниження кількості випадків шахрайства на 70%. Більш ніж 575 мільйонів людей вже використовують біометричну ідентифікацію для здійснення фінансових транзакцій. В 2020 році їх буде 1,2 мільярди.

А ще у світі налічується близько 750 мільйонів неграмотних і 50 мільйонів людей з деменцією, для яких запам"ятати пін-код чи пароль — справжня проблема.

Зараз існують картки та годинники з біометрією, втім, це додаткові пристрої, які лише підтверджують, що ти — це ти, але технології вже готові надати доступ до рахунку навіть якщо ти голий.

1. Відвідувачі фестивалю в Києві розраховувалися за допомогою відбитків пальців

Дактилоскопія, тобто визначення особи за відбитком пальців — один зі звичних для нас методів ідентифікації. Перший випадок використання у криміналістиці стався ще в 1902 році. А ось для проведення фінансових операцій в Україні відбитки пальців використовують не так давно — цього року відвідувачі фестивалю Belive мали змогу сплатити рахунки за допомогою пальців, без смартфонів і карток. Це добре відома технологія, до якої споживачі вже звикли, а виробники обладнання пропонують велику кількість технічних рішень.

2. Сканування ока надає доступ до грошей сирійським біженцям

Як надати допомогу людям, які потребують допомоги, але не мають жодних документів, мешкають у таборі, а назавтра можуть опинитися в іншій країні? В Управлінні Верховного комісара ООН у справах біженців вирішили, що в цьому допоможе ідентифікація особи за допомогою сканування райдужної оболонки ока. В Йорданії грошову допомогу біженці отримують в банкоматах зі сканером ока.



розпізнавання ока

Ваші гроші за ваші очі — йорданець отримує гроші в банкоматі.

3. Око має три ключі до банківського рахунку

Сканування ока досить широко використовується у банківській сфері — клієнти отримують доступ до своїх рахунків, дивлячись у камеру смартфона. Але не кожен знає, що око можна ідентифікувати в три способи — через вже згадану райдужну оболонку, малюнок судин на білковій оболонці ока та судини сітківки. Наразі у смартфоні використовується сканування райдужки.

4. Більше, ніж відбитки пальців — ФБР впізнає тебе по долоням

Відбитків пальців вже недостатньо — ФБР запровадила нову систему FBI"s Next Generation Identification розробки Lockheed Martin, яка має можливість збирати та обробляти інформацію про відбитки долоней в режимі онлайн. Тож чекаємо на цю технологію у фінансах.

5. Малюнок судин долоні надасть можливість подивитися футбол

А ось інша особливість наших долоней — малюнок судин під шкірою — вже використовується для ідентифікації клієнтів. Потрапити на футбол в Будапешті або зробити ставку на перегонах в Японії можна, поклавши руку на інфрачервоний сканер.

біометрика

6. Про торгівлю обличчям чули. Наразі існує сплата обличчям

Працівники японської компанії NEC мають можливість розрахуватися в магазинах 7-Eleven за допомогою технологій розпізнавання обличчя власної компанії — подивився в камеру, взяв товар, просканував, знову подивився в камеру — і все, гроші утримані з заробітної плати. Добре магазину — не потрібні касири, добре покупцям — не витрачаєш час, не потрібна готівка чи картки. Аналогічну технологію запроваджує китайська Alipay.

оплата за допомогою розпізнавання обличчя

Дівчина сплачує 28 юанів за обід у фастфуді.

7. "Сім-сіме, відчинися!" 21 століття "Вітаю, Алексо. Є щось на рахунку?"

Впізнати людину можна і не через особливості будови організму, унікальним є і наш голос. Ідентифікація за допомогою голосу не потребує присутності користувача, а технології дозволяють нівелювати вплив шуму. Але забувати пароль не можна — система вимагає саме ту фразу, яка використовується як зразок, наприклад "Hey Google, talk to U.S. Bank". Ці слова дозволяють володарю Google Home і клієнту U.S. Bank отримати інформацію щодо стану рахунку та про останні 5 операцій.

8. Ізраїльський банк може заблокувати доступ через незвичну поведінку клієнта

Нефізіологічні параметри для ідентифікації клієнтів використовує ізраїльський банк Leumi — він ідентифікує клієнта за 100 атрибутами, серед яких сила натиску на кнопки, розмір кінчика пальця, швидкість та ритмічність набору на клавіатурі тощо. Можна вкрасти відбитки пальців чи примусити людину подивитись у сканер ока, а ось поведінку не вкрадеш.

9. У Канаді банк зробив платіж, послухавши серце клієнта

Як твій голос є унікальним, так і параметри серця. Канадська компанія Nymi тестує браслет, який ідентифікує людину за характеристиками серцебиття та дозволяє робити платежі. Згодом такий пристрій може не лише зберегти твої гроші, а ще й здоров"я — електрокардіографічна біометрія може вказати на високий рівень стресу і втоми або навіть розповісти банку, що ти вживав алкоголь чи наркотики.

10. Дактилоскопія — це не лише пальці, це ще й генетика

Нарешті, один із самих цікавих способів ідентифікації людини — генетична дактилоскопія. Ця технологія широко застосовується у криміналістиці та медицині, але не у фінансовій сфері — навіть швидкісний аналіз ДНК потребує 90 хвилин. Втім, технології поліпшуються, і хтозна чи не будемо ми через декілька років підтверджувати угоди за допомогою ДНК-підписа або, заради жарту, розсилати по гривні всім двоюрідним сестрам, які в нас є, але про яких ми навіть гадки не мали до ДНК-біометрії.



Гіганти ринку, Mastercard і Visa, майже готові до широкого впровадження біометрії — активно тестуються картки зі сканером відбитку пальця, який замінить традиційний пін-код. Інфраструктуру змінювати не потрібно — банкомати залишаються ті самі, а проблему з забутими чи вкраденими кодами вдасться вирішити. Але технології вже на наступному етапі, де фізичний носій даних про особу не потрібен — людина містить більш ніж достатньо унікальної інформації. Той, хто знайде швидкий, зручний, надійний спосіб ідентифікації або вдалу комбінацію таких способів, отримає ринок у мільярди доларів.  

Більше про ідентифікацію клієнтів та про інші приколи світу фінтех ми розказуємо у нашому інфографічному довіднику Fintech Guide 2018. Завантаж його безкоштовно!

 

 

Довідник підготувало контент-маркетингове агентство Top Lead за підтримки експертів з UAPAY і партнерів: юридичної фірми AEQUO Law Firm та "Ощадбанку". Інформаційні партнери — компанія Mastercard, EBA, фінансовий супермаркет Finance.ua. Аналітичний партнер — BusinessViews.

Я хочу працювати у BusinessViews

Ми шукаємо аналітиків, журналістів та дизайнерів. Якщо ти хочеш стати частиною нашої команди, залиш запит на тестове завдання.