Загрози для здоров'я, крім коронавірусу, про які забули українці

Непокоїтесь через коронавірус? Він турбує вас лише тому, що про нього говорять у всіх ЗМІ. А тим часом Україна — серед лідерів за кількістю інфікованих ВІЛ. Коли ви востаннє тестувались? Кожна сота людина, яку ви зустріли, хвора на туберкульоз (і це за офіційними даними, реальна кількість, певно, більша). Коли ви востаннє робили флюорографію?

Піклуватись про здоров’я потрібно раціонально. Спалах коронавірусу — це серйозна проблема, тому що поки точно не відомі ні кількість заражених, ні рівень смертності. Але ця епідемія і загальна паніка навколо неї — привід задуматись про те, що ми часто не звертаємо увагу на інші загрози для здоров’я та життя, хоча вони навіть більш серйозні, ніж коронавірус.

В Україні зареєстровано 7  випадків коронавірусу

У світі на 17 березня зареєстровано 183 319 випадків захворювання, 7 177 з них призвели до смерті.

 

Найпоширеніша причина смерті в Україні — хвороби системи кровообігу. Ви ведете здоровий спосіб життя? Як давно відвідували кардіолога? 

У 2018 майже 400 тисяч українців померли через хвороби системи кровообігу. Найбільше — через атеросклеротичні (200 тисяч) або ішемічні хвороби серця (50 тисяч).

Джерело: Social Data

Кращою профілактикою цих хвороб, звісно, буде рух/спорт кожного дня — мінімум 40 хвилин, нормальний сон (лягати і вставати в один і той же час, спати по 8 годин), правильне харчування та відсутність шкідливих звичок. 

На другому місці — рак. Ви хоч раз у житті самостійно обстежували яєчка (чоловіки) чи груди (жінки), щоб його виявити?

Україна на 46 місці у світі по смертності від новоутворень. У 2018 році 77,5 тисяч осіб померли від раку. Найбільш поширені злоякісні новоутворення трахеї, бронхів та легенів.

Але для деяких його видів самостійне обстеження — це найлегший спосіб виявити проблему на самому початку. Про рак грудей відомо, що чверть пацієнток приходить до лікаря вже на пізній стадії, хоча при регулярному самостійному обстеженні могли б помітити проблему раніше.

Джерело: World Life Expectancy

ВООЗ рекомендує декілька самостійних варіантів профілактики новоутворень.

Україна серед лідерів за смертністю в ДТП у Європі. Ви завжди пристібаєтесь та переходите дорогу на зелене світло? 

За даними патрульної поліції, у 2019 році в ДТП загинуло майже 3,5 тисячі людей, а травмовано майже 33 тисячі. З тих, хто постраждав, 50 загинуло через неякісні дороги, 100 — з вини пішоходів та 1200 — з вини водіїв.

Україна на другому місці в Європі за кількістю нових випадків ВІЛ. Коли ви останнього разу тестувалися?   

В Україні епідемія ВІЛ. У січні 2020 року зареєстровано 1 268 нових випадків ВІЛ-інфекції, 176 людей померли від СНІДу. Експрес-тест на ВІЛ займе 15 хвилин вашого часу.

 


1% українців хворіють на туберкульоз. Коли ви востаннє робили флюорографію? 

Щоб було простіше уявити масштаб, 1% — це кожна сота людина, яку ви зустріли на вулиці. У січні 2020 року — майже 2 тисячі нових випадків туберкульозу. Смертність від туберкульозу — приблизно 30%. У 2014 р. Україна входить у топ-30 країн із найвищою кількістю випадків туберкульозу, який виявляється стійким до ліків (мультирезистентним).

 

 

Україна на другому місці у світі за кількістю нових захворювань на кір. Ви робите щорічне щеплення? 

Наша країна знаходиться на рівні з Мадагаскаром, Індією та Нігерією. У листопаді 2019 року в Україні було зафіксовано 56 802 хворих (більше половини з них — діти) та 20 смертей від ускладнень.

Кір поширюється повітряно-крапельним шляхом, а єдиний захист — це щеплення.

І виходить, що коронавірус — далеко не найстрашніша проблема в Україні. На графіку нижче можна побачити, від чого в більшості випадків у нашій країні помирають люди.