Важливі факти про грип, які потрібно знати під час сезонних епідемій

Не дай себе обманути, як деякі жителі Нових Санжар, вивчай перевірену інформацію про віруси. Зокрема, про вірус грипу, епідемія якого зараз вирує в Україні.

Грип — це серйозне вірусне захворювання, здатне викликати епідемії та пандемії

У 1918-1920 роках "іспанка" забрала від 40 до 50 млн людських життів. Після цього були ще два менш масштабні спалахи у 20 столітті. Під час пташиного та свинячого грипу у 21 столітті теж були жертви, але не такі великі: загинуло менше ніж 3 000 осіб.

 

А сезонні епідемії щорік по всьому світу спричиняють від 3 до 5 млн випадків важких захворювань і від 250 до 500 тисяч смертей.

 

Проблема з грипом полягає у тому, що він постійно мутує. Жодний інший вірус не змінюється настільки швидко, як грип. Людство дотепер не знає, де й коли почнеться нова пандемія та який вірус її викличе.

Грипом, як і застудою, не хворіють через переохолодження

Саме тому всі твої спроби захворіти в дитинстві закінчувалися крахом. Гуляти в легкому одязі і з мокрим волоссям взимку, обжиратися льодом та морозивом не найкраща ідея, проте немає наукових доказів, що підтверджують зв’язок між охолодженням та грипом.

Грипом можна заразитися лише від хворих людей

Грип — надзвичайно заразлива хвороба. Вона швидко поширюється серед людей. При кашлі та чханні мікрокраплі з вірусом осідають на поверхнях, при контакті з якими інші люди можуть заразитися.

 

Джерело: How stuff works

 

Мікрокрапля може містити сотні вірусних частинок.

 

Джерело: World Health Organization (WHO)

 

При потраплянні в рот або ніс здорової людини молекула вірусу може прикріпитися до здорової клітини всередині нашого організму.

 

 

Вірус проникає в клітину і починає там розмножуватися, внаслідок чого вона слабшає та гине.

 

 

Вірус розноситься по організму.

 

 

Руйнування клітин викликає запалення й ослаблення слизової оболонки.

 

 

Це полегшує проникнення в організм інших патогенів, наприклад, пневмонії.

Ось так виглядає вірус грипу під мікроскопом

 

На грип хворіють не лише люди

Є три групи вірусу грипу: А, В і С. А і В є причиною сезонних епідемій, а тип С викликає тільки грип в легшій формі та не спричиняє виникнення епідемій.

 

Вірус В вражає лише людину, тоді як А циркулює серед людей і багатьох тварин. Тип А виявлений у водоплавних (у них, до речі, він найбільше поширений) і домашніх птахів, коней, свиней, інколи — у тюленів та китів.

 

Віруси типу А можуть долати міжвидовий бар'єр: передаючись, наприклад, від птахів до свиней, а потім і до людей. Але, на щастя, це відбувається вкрай нечасто.

 

ГРВІ — це не легка форма грипу

ГРВІ та грип — два відмінних захворювання. Відрізняється температура, початок хвороби, кашель, нежить, відчуття в очах та інше. Тут є інфографіка та детальніший опис цих хвороб.

 

ГРВІ з легкими симптомами радять лікувати просто постільним режимом і частим питтям протягом 3-5 днів. А про грип розповімо нижче.

Групи ризику: кому потрібно бути особливо обережним

— вагітним жінкам;

— дітям у віці до 5 років;

— літнім людям;

— людям із хронічними порушеннями здоров'я (такими як хронічні хвороби серця, порушення метаболізму, легенів і нирок, хвороби печінки та крові, порушення неврологічного розвитку);

— людям з ослабленим імунітетом (в результаті хіміотерапії або лікування стероїдами, ВІЛ/СНІДу, у зв'язку зі злоякісними новоутвореннями);

— працівникам охорони здоров'я;

— людям, які живуть з людьми з групи високого ризику.

 

Цим групам людей варто регулярно робити щеплення (мінімум раз на рік), дотримуватись усіх заходів профілактики та зайвий раз не піддавати себе ризику (мінімізувати знаходження в громадських місцях під час епідемій, не контактувати з хворими тощо).

Мий руки, щоб не підхопити вірус

Навіть якщо на тебе ніхто не чхнув, ти все одно можеш заразитися грипом. Як показано на зображенні вище, ти можеш підхопити грип непрямим способом, тобто через речі, яких торкався хворий.

 

Щоб із тобою такого не сталося:

  1. Не чіпай своє обличчя. Особливо на вулиці. Особливо, якщо ти тільки що тримався за поручень у громадському транспорті.

  2. Ретельно мий руки з водою та милом. Просто сполоснути водою — неефективно. Потрібно мити руки з милом протягом 20 секунд. Також непогана ідея мати при собі антисептик.

Маску потрібно носити хворим, а не здоровим

Маска корисна, якщо її носить хворий при контакті зі здоровими. Вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, багаті вірусом. Здорового маска в якійсь мірі може і убезпечити, але це те ж саме, якщо ти рятуєшся під парасолькою від цегли, що падає на тебе.

Провітрювання та вологе прибирання — дуже важливо для профілактики

Частинки бруду та пилу зависають у повітрі сприяючи тому, що інфекція живе довше. Вірусні частки майже миттєво руйнуються у вологому, прохолодному і рухомому повітрі.

Капати в ніс потрібно не лише при нежиті

Соплі виробляються організмом для захисту його від інфекцій, і сухість в носі зовсім не привід для гордості.

Слиз в носі забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету — захисту слизових оболонок. Якщо слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується. Вірусам, відповідно, набагато легше потрапити у здоровий організм.

Тому в періоди особливого ризику пшикай в ніс, коли там сухо.

Як зволожувати ніс:

1. 1 чайна ложка звичайної солі на 1 літр кип'яченої води. Заливаєш в будь-якій флакон-пшикалку і регулярно розпилюєш в ніс. Чим сухіше довкола, тим частіше пшикай в ніс хендмейд-ліками.

2.Також можна купити в аптеці фізіологічний або готовий сольовий розчин — "Салін", "Аква Маріc", "Хумер", "Марімер", "Носоль" тощо.

Більшість ліків, які продають в аптеці — не працюють

Науково не доведено, що безліч вітамінів, противірусних засобів, стимуляторів імунітету мають хоч якусь позитивну дію на організм людини. Основна користь всіх цих ліків — ефект плацебо. Що теж непогано, тільки дорого.

Грип не лікують антибіотиками

Антибіотики борються тільки з бактеріями та певними мікроорганізмами, але не вражають віруси. А грип — вірусне захворювання. Лише якщо у тебе виникли ускладнення у вигляді бронхіту чи пневмонії, тоді лікар може призначити антибіотики.

Лікування грипу — це в першу чергу створення таких умов, щоб організм сам легко впорався з вірусом

Зовсім не обов'язково при перших симптомах бігти в аптеку та запихувати у себе купу пігулок. В більшості випадків для одужання потрібні зовсім прості речі. У тому числі:

 — багато пити;

— тепло одягатися;

— провітрювати в кімнаті, щоб було 18-20 градусів, не більше;

— зволожувати повітря;

— і ніс (описано вище, як);

— залишитися вдома та багато відпочивати.

 

Важливо: ліки з "протикашлевою дією" не можна вживати.

 

Коли слід викликати "швидку", наприкінці своєї статті розповідає доктор Комаровський.

Єдиний надійний захист — вакцинація

Здоровим дорослим вакцина дійсно допоможе: вона забезпечує захист навіть якщо віруси, які потрапляють в організм, в точності не відповідають вакцинним. Літніх людей щеплення захищають не так надійно, але все одно це краще, ніж нічого.

 

Вакцинація дуже важлива для людей, які знаходяться в групі високого ризику або живуть з людьми з групи високого ризику. Чоловіки вагітних, батьки маленьких дітей, це, швидше за все, про вас.

Краще за все робити щеплення наприкінці літа

Люди часто цим нехтують, але важливо, коли саме ви робите щеплення. 

 

Після вакцинації організм слабшає. І це дуже небезпечно, коли довкола гуляють віруси — восени та зимою. На момент щеплення у твоєму організмі може вже сидіти вірус грипу. Організму буде набагато складніше одночасно впоратися з вірусом та відреагувати на щеплення. Щеплення рекомендується робити навесні або влітку, а краще всього — в серпні.

 

Найголовніші ліки — знання та профілактика. Ти повинен усвідомлювати всі ризики, пов'язані з грипом, і розуміти особливості свого організму. В будь-якому випадку краще зайвий раз проконсультуватися з лікарем, ніж наражатися на небезпеку.