Скільки би ти жив, якби народився у 18-19 століттях, та як змінилася тривалість життя з того часу

У 2020 році у матері не виникає сумнівів, що її малюк виживе та доживе до старості. Принаймні у більшості країн. Але так було не завжди. Всього 200 років тому, народжуючи чергове немовля, жінка не знала, чи досягне воно хоча б п'ятирічного віку.

Очікувана середня тривалість життя — це показник того, скільки людина в середньому зможе прожити залежно від року її народження, нинішнього віку чи навіть статі. В середньовіччі, коли дитяча смертність була дуже високою, немовля могло розраховувати лише на 30 років життя, але якщо підліток доживав до 20, то спокійно міг планувати життя ще на 20-30 років.

 

На початку 19 століття прожити до 20 років було грою в рулетку

Середня очікувана тривалість життя почала швидко зростати в Епоху Просвітництва. Тоді люди стали посилено займатися наукою, у тому числі медициною. У той час в жодній країні не було середньої очікуваної тривалості життя понад 40 років. Умовний Ярослав міг одружуватися 4 рази не тому що він такий перебірливий, а тому що його кохані вмирали. А з 12 народжених дітей лише один досягав повноліття. Велика частина населення планети жила в бідності та антисанітарії, а медицина все ще не була досить розвинена.

 

Джерело: Our World in Data

 

В середині 20 століття на Заході люди вже можуть розраховувати прожити до 70, але в Африці все ще ні

Через 150 років очікувана тривалість життя значно зросла. Але з'явилася велика різниця між регіонами. У Норвегії люди вже розраховували прожити до 72, тоді як на заході Африки, в Малі, середній показник складав 26 років. Розбіжність більше ніж 40 років!

 

А зараз весь світ може спокійно планувати своє життя до старості

Сьогодні середня очікувана тривалість життя у світі — 72 роки. Найменший середній показник — 52 роки, у Центральноафриканській республіці. А різниця між найбагатшими та найбіднішими регіонами помітно знизилася.

 


Ці зміни за 200 років стали можливими завдяки поліпшенню здоров'я населення та зниженню смертності немовлят. У країнах з високою тривалістю життя новонароджені вмирають дуже рідко.

 

Різкий стрибок в очікуваній тривалості життя: як Південна Корея стала жити в 4 рази довше, ніж 100 років тому

20 століття для багатьох країн стало періодом швидкого зростання очікуваної тривалості життя. У Великобританії вона подвоїлася, в Індії збільшилася в три рази, а Південна Корея просто вразила всіх своїм величезним стрибком — з 23 років у 1908 році до 82 років у 2019.

 

Все тому, що економічне зростання країни впливає не лише на фінанси. Воно спричинило також швидкий розвиток охорони здоров'я та технологій. У Південній Кореї з'явилася Національна програма медичного страхування, яка дозволяє кому завгодно отримати медичну допомогу, не замислюючись про ціну. У 2010 році до програми приєдналися приватні клініки. До того ж у країні існує ряд неурядових організацій, які надають допомогу найбільш бідним регіонам.

В Україні — найнижча очікувана тривалість життя в Європі

Після трагічних подій початку 20 століття, у середині 60-х років, очікувана тривалість життя в Україні була на одному рівні з такими країнами, як Японія, Великобританія, Німеччина, США. У 1964 році чоловіче населення досягло свого, поки що рекордного, середнього показника в 68 років. Після чого знову почалося зниження.

 

З 90-х років ситуація покращилась, проте, у нас найнижчий показник в Європі. Сьогодні очікувана середня тривалість життя в нашій країні — 72 роки. Ось деякі причини:

 

1. Висока смертність чоловіків у працездатному віці. Що, у свою чергу, пов’язано з великою кількістю випадків алкогольного отруєння (але це не єдина причина).

 


Джерело: Vox Ukraine

2. У нашій країні погано поширена культура профілактики, здорового харчування та спорту.

3. Економічний чинник. Так чи інакше, більшість українців не можуть дозволити собі повноцінне лікування, а тим більше профілактику.

 

До 22 століття наша очікувана тривалість життя може збільшитися на 10 років. Це призведе до ще більших проблем із пенсіями

За прогнозами ООН, очікувана тривалість життя у світі продовжить зростати. Маленькими кроками людство рухатиметься у бік довголіття. Очікувана тривалість життя щороку буде зростати на 10 тижнів.


Це нібито круто, проте водночас означає і більшу кількість пенсіонерів. Такі зміни відразу піднімуть питання про те, як забезпечити медичною допомогою та пенсією таку кількість літніх людей. У багатьох країнах будуть потрібні реформи. Про те, що буде з пенсією нинішньої молоді, читай тут.

 

А в часи Голодомору вона впала до 10 років

Сильні падіння очікуваної тривалості життя в історії зазвичай збігалися з епідеміями, війнами, голодом або стихійними лихами. У роки Другої світової війни в Україні очікувана  тривалість життя впала аж до 18-20 років.

 

У 1994, в розпал геноциду в Руанді, очікувана тривалість життя склала 11 років! А Сирія, якраз через жорстоку війну, з 65 місця за очікуваною тривалістю життя у світі у 2010 році впала до 142 у 2016.

 

Голодомор 1932-33 років забрав життя мільйонів українців, залишивши відмітку — рекорд маленької очікуваної тривалості життя. У 1933 році середній показник сягнув 10 років.

 

Понад 200 000 людей загинули від землетрусу в Гаїті у 2010. Проте очікувана тривалість життя відновилася на наступний же рік.

 

Щоб довго жити, потрібно мати гарну систему охорони здоров’я та санітарні умови

Очікувана тривалість життя — це той показник, який може дуже багато сказати про країну. Це явне свідоцтво якості життя, медицини, рівня розвитку та технологічного прогресу держави.

 

Ось основні напрямки, які впливають на очікувану тривалість життя населення:

 

1. Розвинена система охорони здоров'я, де частково витрати на лікування покриваються державою, а частково — страховками. 

 

Цікаво, що в Гамбії або Руанді отримати медичну допомогу легше, ніж у США. У цих африканських країнах понад 90% населення має доступ до медичних установ через особисту страховку або безкоштовну охорону здоров'я. А в США медичну допомогу можна отримати лише по страховці й то не завжди. 

 

2. Санітарні умови. Хороші санітарні умови означають можливість нормально помитися та сходити до туалету. На жаль, третина населення нашої планети не має доступу навіть до найбільш примітивних зручностей.

 

Мало просто бути багатою країною, щоб громадяни жили довго

Візьмемо, наприклад, Південну Африку. З 1992 по 2005 рік очікувана тривалість життя її громадян зменшилася на 10 років, тоді як ВВП збільшився в 7 разів! Просто нерівність в доходах та безвідповідальне ставлення до розвитку системи охорони здоров'я зовсім не сприяють зниженню смертності та поліпшенню якості життя людей.

 

 

Проте економічне зростання — це важливо. Але країні, що розвивається, в першу чергу потрібно звертати увагу не на зростання середнього рівня доходу, а на зменшення рівня бідності. Адже хтось із громадян може почати заробляти більше, а хтось так і продовжить жити у злиднях.

 

Високі показники ВВП та ВВП на людину не обов’язково означають, що в країні добре розвинена і достатньо фінансується система охорони здоров'я та соціальні служби. І виходить, що багаті держави деколи сильно поступаються за тривалістю життя набагато біднішим.

 

У сусідніх країнах очікувана тривалість життя може сильно відрізнятися

Наприклад, варто вам переїхати з Китаю до Афганістану, і тривалість життя впаде аж на 18 років.

 

Джерело: BBC

Здоров'я — найважливіше для підтримки й підвищення тривалості життя. У країнах, в яких вийшло досягти стабільної та ефективної системи охорони здоров'я, люди живуть все довше і довше.

 

Зараз це здається фантастикою, але хто знає, може вже через 50 років розвиток технологій призведе до можливості подовжувати людське життя на невизначені періоди та зробить людину майже невразливою до хвороб, нещасних випадків і масштабних трагедій, таких як війни, епідемії та природні катастрофи.