Що відбувається з людиною у космосі

Космонавтів на Міжнародній космічній станції нудить, їм набагато частіше, ніж нам на Землі, хочеться в туалет, з’являються проблеми з зором… А в таких умовах ще й працювати треба!

По-перше, деякий час тебе буде нудити

Це схоже на нудоту або морську хворобу. Вестибулярна система без гравітації починає працювати гірше, ніж із нею, тому попервах космонавти відчувають щось схоже на морську хворобу. Вони називають це хворобою космічної адаптації.

 

Кістки та м’язи в космосі руйнуються швидше, ніж у старих людей на Землі 

Щільність кісток у стані невагомості знижується більш ніж на 1% на місяць. Для порівняння, втрата кісткової маси у похилому віці складає від 1% до 1,5% на рік. А через те, що у космосі ти не докладаєш великих зусиль, м’язи з часом швидко втрачають силу та витривалість.

 

Падіння рівня кальцію в кістках протягом часу перебування у космосі 

Щоб підтримувати тіло в нормі, необхідно тренуватися щодня по дві години

Якщо робити достатню кількість активних вправ, то можна запобігти проблемам з кістками та м’язами. 

 

Ходити до туалету доведеться набагато частіше 

Через відсутність гравітації організм накопичує багато води.

 

Кров з ніг підіймається вище по тілу

Зазвичай у ногах знаходиться великий об’єм крові, та оскільки в космосі немає гравітації, ніщо не притягує її до низу тіла. Тому складається враження, що у космонавтів грудна клітина, руки та обличчя розпухли і вони набрали вагу. 

 

У космосі погіршується зір

Набряк верхньої частини тіла створює тиск на очі. Це може викликати проблеми з зором.

 

Але космічні подорожі мають переваги — ти стаєш вищим

Під дією сили тяжіння хребет стискається, а без неї починає розтягуватись. Тому є шанс вирости щонайменше на 2,5 см.

 

А серце, навпаки, стає меншим

У невагомості серцю більше не потрібно працювати так сильно, щоб качати кров по всьому тілу. З часом це може призвести до зменшення його розмірів.

 

Імунна система теж пошкоджується

Дослідники виявили, що недостатня гравітація послаблює функції лімфоцитів, які відповідають за боротьбу з хворобами.

 

Астронавти на станції отримують в 10 разів більше радіації, ніж ми на Землі

 

 

Коли досвідчений космонавт закриває очі, то може бачити невеликі блискавки. Це відбувається тому, що радіація впливає на очні яблука. Штучне екранування на Міжнародній космічній станції захищає лише частково, тому ризик захворіти на рак у космонавтів значно зростає.

 

Потрібно бути готовим до психологічних проблем

У космосі ти ізольований від решти людства. Не дуже приємне відчуття, яке сприяє філософським роздумам та депресії. А оскільки на МКС всього кілька осіб, завести нових друзів не вийде, а з колегами краще не сваритись. 

Крім того, без звичного 24-годинного циклу збивається добовий ритм сну, що також збільшує стрес. Фактично космонавти МКС обертаються навколо планети раз на півтори години, тож кожні 45 хвилин сонце встає або сідає. 



І всі ці проблеми виникають на висоті максимум 430 кілометрів від земної поверхні. Для порівняння: це в 2 рази менше, ніж протяжність України з півночі на південь. Під час подорожі на Марс на людей чекатиме ще більший рівень радіації та набагато більш довготривала дорога космосом.

 

via