Карта дня: в яких країнах найбільший рівень IQ та від чого він залежить

З моменту винайдення показника IQ його середнє значення підвищувалось, а зараз спостерігається спад. Найнижчі показники — у жителів Африки, але такі висновки зроблені без урахування культури цього материка. Тому говорити, що африканці менш розумні за європейців - неправильно.

Розглянувши карту, відразу напрошується висновок, що на рівень інтелекту впливає те, наскільки країна розвинена та економічно успішна. Здається, що в бідних країнах Африки люди мають найнижчий середній IQ, а показники жителів країн Європи, Східної Азії та Північної Америки б'ють рекорди. Існує багато теорій, чому рівень інтелекту у країнах відрізняється, і на карті виділилися три чіткі групи країн. Деякі з них ми розглянемо в цій статті.

 

Україна за середнім IQ — на одному рівні з європейськими країнами

За дослідженнями професорів Лінна і Ванганена, у 2006 році середній IQ українців становив 97. Дані на карті — результати їхньої роботи за 2012 рік. Схоже, в нашій країні середній рівень IQ теж поступово знижується, як і в багатьох державах.

 

 

IQ не визначає рівень освіти. Це тест на розумові здібності

Тести на IQ належать до категорії психологічних тестів, які оцінюють різні аспекти поведінки нашого мозку. Результати не залежать від того, чи є у вас вища освіта. Взагалі те, як багато ви знаєте — не головний критерій, який впливає на рівень IQ. Неважливо, скільки часу ви вчитеся, важливо, наскільки швидко ви можете засвоїти ту чи іншу інформацію або навичку. Завдання вимірюють здатність знаходити рішення в новій ситуації, генерувати нові ідеї, здатність до навчання.

 

Укладачі намагаються включити до тесту якомога більше різноманітних завдань і ситуацій. Це допомагає адекватно оцінити інтелект людини незалежно від її здібностей і талантів. Адже хтось краще вирішує математичні рівняння, хтось чудово перекладає, а хтось знає, як президенту варто діяти у складній ситуації.

 

Тести на IQ спочатку перевіряють на великих тест-групах. Скільки в середньому вони вирішили завдань — це і буде дорівнювати 100 балам.

 

І виходить, що 100 балів набирає більшість. Якщо ти набираєш більше ніж 116, то, найімовірніше, ти — серйозний професіонал в якійсь сфері. Більшість кандидатів наук мають IQ понад 132. А ті, хто отримав Нобелівську премію — більш як 158 балів. Такі, як Моцарт і Боббі Фішер, можуть набирати до 200.

 

Як і тести на рівень знання іноземної мови, тести на IQ бувають різними, складають їх різні організації та люди. Наприклад, одним із поширених стандартизованих тестів на IQ є тест Векслера. Спробувати пройти подібний тест українською можна тут. Проте існує думка, що краще перевіряти свій рівень інтелекту з професійним психологом, а не займатися "самолікуванням".

 

Велика кількість балів IQ ще не означає, що нація найрозумніша

Нобелівська премія явно дається найрозумнішим та найкреативнішим людям у світі, але Сінгапур, при найвищому показнику IQ, займає останнє місце за кількістю нобелівських лауреатів.

 

Фінляндія зайняла 7-ме місце за рівнем інтелекту, але 23-тє — за успішністю здачі шкільних тестів.

 

США — лідер за кількістю нобелівських лауреатів, але країна навіть не увійшла в топ-25 за рівнем IQ.

 

За результатами шкільних тестів, наприклад, Великобританія ледь-ледь увійшла до 30-ки, а Казахстан опинився на 9-му місці у світі.

 

Джерело: Forbes

 

Ці дані показують, що аби скласти повне уявлення про середній рівень інтелекту жителів якоїсь країни, потрібно враховувати також якість освіти та досягнення її громадян.

 

За кожен бал до середнього IQ рівень ВВП на людину збільшується на $200-400

Вплив доходу населення на IQ досить відносний. А ось те, що люди з високим інтелектом заробляють більше, правда. На графіку нижче можна помітити тенденцію: країни з ВВП на людину> $20 000 знаходяться в проміжку, починаючи від 80 балів IQ.

 

 

Дослідження показали, що на кожен бал до середнього IQ рівень ВВП на людину збільшується на $229. А при подальшому підвищенні рівня інтелекту — взагалі на $468.

 

Ймовірно, річ у тім, що розумні люди більш терплячі. Вони можуть довго збирати гроші, розумніше їх інвестувати. І, звичайно, частина цих грошей залишається на батьківщині, роблячи країну багатшою та економічно розвиненою.

 

Крім того, саме ті держави, які є привабливими для дослідників, науковців, успішних підприємців та управлінців, мають зараз найвищі економічні показники.

 

Тести використовують у різних сферах 

Безумовно, тести на IQ створювалися не лише для суперечок про те, жителі якої країни розумніші. У сфері освіти тести на рівень інтелекту допомагають визначити необхідність спеціальної програми для дитини. Ну, якщо вона вундеркінд або, навпаки, відстає. Дуже поширене застосування тестів у збройних силах та поліції при відборі потенційних кандидатів. Причому відбираються люди з нижчим IQ, тому що дуже розумним така робота просто швидко набридне. У США, наприклад, навіть встановлюється максимальний рівень IQ. Також тести на IQ врятували безліч людей від страти. Якщо за тестами людина визнана розумово відсталою, то вона не може нести відповідальність за свої дії.

 

Людство розумнішає

У 80-х роках професор Флінн виявив, що людство розумнішає в середньому на 3 бали IQ за десятиліття. Нове покоління показує на старих тестах вищі результати. Таким чином, складність тестів із кожним роком зростає. Таку тенденцію назвали ефектом Флінна.

 

 

Після цього відкриття, звичайно, всі кинулися досліджувати, чому ж існує така тенденція. Склалися дві основні думки, і, певно, обидві вірні.

 

Інтелект залежить від:

- спадковості;

- навколишнього середовища.

 

Оскільки інтелект може підвищуватися протягом життя, вважається, що навколишнє середовище чинить все ж таки більший вплив. Ефект Флінна може виникати внаслідок поліпшення харчування, збільшення впливу штучного світла, зменшення розміру сім'ї та більшої зацікавленості батьків у розвитку дітей, збільшення кількості та якості освіти. Крім того, вплив окремого фактора може бути більшим чи меншим протягом життя. З віком ефект генів підвищується. У дитинстві та юності ще є що виправити.

 

Але в деяких країнах IQ навпаки падає 

Чи може людство розумнішати нескінченно? Останні кілька десятиліть спостерігається негативний ефект Флінна. Це означає, що середній рівень IQ у деяких західних країнах знижується. Так, країни, що розвиваються, досі показують високі показники зростання, але, може, незабаром і їхні середні показники почнуть падати?

 

Наукові дослідження вже підтвердили таке зниження у Скандинавії, Великобританії, Франції, Німеччині, Австралії. В Естонії спостерігається найшвидше зниження до 8,4 бала IQ.

 

Чому так відбувається?

- Підвищена міграція в розвинені країни. Приїжджають іноземні громадяни з нижчим інтелектом і, отже, знижують загальний середній рівень.

- Зменшення кількості населення з вищим інтелектом. У розумніших людей народжується набагато менше дітей.

- Глобальне потепління та зниження якості харчування.

- Вплив гаджетів, які погіршують нашу можливість фокусуватися.

- Зростання сфери послуг — часто робота в сфері послуг не вимагає вирішення якихось складних завдань.

 

Поступове зниження інтелекту цілком може стати однією з загроз людству. Тому що від рівня інтелекту населення залежить економічне процвітання, політична стабільність і наукові досягнення. Останнє може, у свою чергу, призвести до погіршення медицини та неможливості виявлення нових ризиків.

 

У спеку рівень інтелекту падає. Але жителі спекотних країн адаптувалися

Крім інших функцій, наш організм стежить за тим, щоб тіло не перегрівалося. А для терморегуляції потрібна енергія. Перебуваючи на спеці, тіло починає охолоджувати себе, а перебуваючи в холоді — накопичувати тепло. І на перше йде більше енергії.

 

Коли кудись починає йти більше енергії, ніж у нормальних умовах, мозку її дістається менше. В результаті при високій температурі навколишнього середовища наші розумові здібності знижуються

 

Але наш організм дуже добре адаптується. Тому люди, які з народження або довгий час живуть у спеці, звикають. Їхній мозок починає працювати так само, як і в прохолоді.

 

На інтелект впливають навіть невеликі коливання температури навколо нас. З цим ми стикаємося щодня: виходячи взимку з теплого будинку на вулицю або влітку — зі спеки в приміщення з кондиціонером.

 

Серйозні хвороби в дитинстві теж зменшують рівень IQ

Мозок — найскладніший та найенергозатратніший орган в людському організмі. У новонародженого робота мозку використовує аж 87% його енергетичного запасу, 44% — в п'ять років, 34% — в десять, у дорослих — 23% для чоловіків і 27% для жінок.

 

Інфекційні захворювання (такі як правець, малярія, туберкульоз та ін.) в дитинстві можуть суттєво позначатися на середньому IQ населення. Боротьба організму з ними вимагає дуже багато енергії, і першочерговим стає виживання, а не розвиток інтелекту.

 

Упущення в дитячій освіті драматично знижує рівень інтелекту 

Коли в Норвегії збільшили кількість обов'язкових років у школі з 7 до 9, IQ дітей почав стійко зростати. Причому це вплинуло на інтелект у старшому віці. А діти в Південній Африці та США, які починають ходити до школи пізніше, втрачають аж 5 балів за кожен рік відстрочки. У Швеції діти, які покинули школу, втратили по 1,8 бала за кожен пропущений рік.


Такі улюблені дітьми літні канікули, до речі, теж знижують IQ. Дослідження показали, що до канікул він вищий, ніж після (згадайте, як запиналися на прохання розповісти про своє літо англійською). Також спостерігається різниця IQ між тими, хто щось вчив влітку, і тими, хто все літо лазив по деревах.

 

Телефони заважають зосередитися (і теж зменшують IQ)

Важлива та спірна тема — як інтернет і гаджети впливають на наш інтелект.

 

У 2018 році лідером за сидінням в інтернеті стали жителі Філіппін, які проводять перед екраном своїх девайсів в середньому по 10 годин на день. До речі, в найрозумнішій країні, Японії, цей показник становить лише 3 години 45 хвилин. І це з урахуванням того, що це одна з найбільш інноваційних і технологічних країн у світі. Для порівняння, населення Південної Африки проводить онлайн близько 8 годин і займає 6-те місце у світі.

 

Ми ще не знаємо точно, як сидіння в інтернеті вплине на інтелект людства в майбутньому. Але вже зараз можна сказати: через надлишок інформації наша пам'ять стає гіршою, а через гаджети ми втрачаємо здатність концентруватися на чомусь одному довше 8 секунд.

 

У різних культурах різне розуміння інтелекту

Тест на IQ придумав німецький психолог. І досі більшість тестів складають в Європі та США. Вони базуються на західній культурі та враховують тільки західні стандарти.

 

Різниця культур спричинює і відмінність у розумінні інтелекту. Люди на Заході сприймають інтелект як засіб визначення категорій і здатність раціонально мислити. На Сході під інтелектом розуміють можливість відповідати своїй соціальній ролі. А в Африці інтелект складається з чотирьох компонентів: академічний інтелект, відповідальність, практичне мислення та осмислення. І тільки перша частина якось співвідноситься з традиційним західним розумінням. Наприклад, у деяких африканських громадах людина, що розбирається в лікувальних травах, вважається дуже розумною.

 

Тож наскільки вірні дані про рівень інтелекту в Африці та Азії, які маємо зараз?

 

Чому тест на IQ підходить не всім народам

Джеймс Вотсон — американський біолог, який відкрив ДНК. У 2007 Вотсон спровокував скандал, стверджуючи, що чорношкірі — генетично менш розумні. 10 років по тому він знову підтвердив свої слова.

 

Гени й справді грають роль у тому, яким буде інтелект у наступного покоління. Так, дані показують, що середній IQ найвищий у азійців, потім ідуть білі, а потім — чорношкірі. Але це — не привід для расизму.

 

Якщо в кожній культурі інтелект визначається по-різному, то очевидно, що людина, яка виросла в Китаї чи в Гані, не відповідатиме рамкам, встановленим у Німеччині. Якщо в Африці інтелект розуміють по-іншому, це ще не означає, що там живуть дурні люди.

 

Просто перекласти тест на іншу мову недостатньо. Для адекватної оцінки інтелекту населення потрібно складати завдання, відштовхуючись від потреб і цінностей конкретної культури.

 

І якщо ми бачимо ці відмінності, варто подумати про те, як адаптувати тести на IQ під різні культури, або про те, як розв'язувати проблеми нерівності та допомогти меншинам.

 

 

Вчені досі точно не розуміють, як працює мозок. Зате зрозуміло, що інтелект — комплексне явище, і вимірювати його одним тестом не можна. А також відомо, що інтелект, як і м'язи, можна прокачати. І якщо ваші результати тесту IQ не такі високі, як хотілося б, це не привід впадати у відчай. Є прислів'я, що робота зробила з мавпи людину. Розумова робота абсолютно точно розвиває інтелект. А через десяток років, можливо, нам і зовсім не потрібно буде розвивати його своїми силами — Ілон Маск працює над пристроєм, який допоможе зв'язати мозок із комп'ютером.