Чому електронні сигарети шкодять здоров’ю

Гадаєш, якщо ти паруєш, а не куриш сигарети, твої легені в безпеці? Як би не так. Фахівці стверджують, що вейпінг — не просто нездорове заняття, але й навіть дуже небезпечне і може призвести до смерті.

Вейп — не "здорова" сигарета

Роками вейпінг подавався як безпечна альтернатива сигаретам. Але колись і героїн продавали як засіб від кашлю, тому перш ніж повірити у чарівне вирішення проблеми, варто почекати та поспостерігати. Останні дослідження показують, що речовини, які містяться в сумішах для паріння, цілком можуть бути небезпечними.

 

Сам по собі нікотин в чистому вигляді не підходить для вживання, тому його змішують з безліччю домішок, які повинні "доставити" його у твій організм. Насправді лікарі поки що точно не знають, що саме у складі сумішей викликає проблеми, але підозри падають не на нікотин або канабіс, а на інші хімічні добавки, які випаровуються при вдиху.

 

Склад традиційної сумішу для паріння

Один з "підозрюваних" — вітамін Е

Ацетат вітаміну Е був виявлений у складі сумішей, які парили пацієнти з легеневими захворюваннями. Справа в тому, що вдихання олій — чим і є вітамін Е — призводить до проблем всередині альвеол. Це невеликі бульбашки в легенях, які переносять кисень у кров. Олія може заважати цьому процесу.

 

Альвеоли

 

Ще одне невелике дослідження, проведене на дорослих, яким давали парити суміші без добавки нікотину, тільки з гліцерином або пропіленгліколем, показало короткочасне звуження кровоносних судин на 30% та падіння рівня кисню на 20%.

Найбільш небезпечні вейпи для підлітків

Тінейджери, які палять електронні сигарети, більше схильні до впливу нікотину, ніж ті, хто курить звичайні сигарети, тому що рівень концентрації нікотину в суміші може бути критично високим. Він підвищує тиск і може стати причиною серцевого нападу, а у підлітків ще й викликає проблеми з розвитком мозку.

У Британії вейпінг вважають більш здоровим замінником паління

Міністерство охорони здоров’я Великобританії стверджує, що паріння на 95% безпечніше за куріння. Британці поки що не виявили зв'язку між вейпінгом і хворобами, тому активно рекламують електронні сигарети як засіб для відмови від куріння, пропонуючи повністю замінити ними звичайні. Однак контроль все одно існує: заборонена реклама в соціальних мережах, по радіо і на телебаченні та суворо відстежується вміст нікотину в сумішах.

В Україні електронні сигарети прирівняні до звичайних 

Позиція України щодо електронних сигарет поки що знаходиться на рівні "спочатку все заборонимо, а там подивимося". Про це свідчить Закон України, в якому вейпінг зарахований до звичайного паління і заборонений в тих самих місцях, без поправки на наявність або відсутність нікотину в складі суміші. Також були введені ліцензування вітчизняної продукції, контроль за імпортом та обмеження на рекламу.

Парити чи курити? Ні те, ні інше

Перша зареєстрована в США смерть, ймовірно пов'язана з вейпінгом, сталася в серпні 2019 року. Відтоді до неї додалося ще шість. І як мінімум 450 випадків легеневих хвороб пов'язано з парінням каннабіольних та нікотинових сумішей. На тлі звичайних сигарет, які вбивають більше 480 000 американців і 85 000 людей в Україні щорічно, може здатися, що ситуація не така вже й страшна.

 

Кількість смертей у світі, пов'язаних із курінням

 

У сумішах для вейпінгу менше токсичних речовин, тому в короткостроковій перспективі вони виглядають більш безпечними. Але до чого призведе паріння протягом довгого часу — велике питання. Вейпи з’явилися усього п’ятнадцять років тому, й поки що не існує перевірених даних та результатів надійних наукових досліджень щодо їх впливу на здоров’я. Вони можуть бути безпечними, але наразі ця думка — лише маркетинговий прийом виробників.

Однозначно можна сказати тільки, якщо ти не куриш, то парити теж починати не варто.