18 графіків про церкву, автокефалію та ставлення до релігії в Україні

Українські церкви змагаються за прихильність людей і грошові потоки. А кількості церковних ЗМІ позаздрять навіть олігархи. І кожна запевняє, що саме її підтримують українці і лише вона є справжньою. Як українці ставляться до церков, на чому ті заробляють і як багато парафіян УПЦ МП приєднається до автокефальної церкви? Розібрались у цих питаннях.

Ми відшукали офіційну статистику щодо церков, соціологічні опитування про ставлення українців до них та інші дослідження на церковну тему. І наш найголовніший висновок: церква — закрита структура, а до статистики, яку оприлюднюють церкви, треба ставитись з обережністю.

Наприклад, в українських умовах дані про кількість парафій не можуть бути показником впливовості церкви. Інший приклад: хоч християнство вважає чесність за чесноту, ми не знайшли у відкритому доступі фінансових звітів УПЦ МП, УПЦ КП чи УАПЦ. Втім, такі звіти є, у інтерв"ю та публікаціях на цю тему про них згадують. Про церковний бізнес взагалі публічно не говорять, хоча він, очевидно, є, бо утримувати такі розгалужені структури лише на пожертви складно.

Чверть прихильників УПЦ Московського патріархату — за створення єдиної церкви

Як поведе себе УПЦ МП на Соборі, на якому 15 грудня створять нову церкву, це найбільша загадка цього процесу. Відомо, що більше половини потенційних учасників Собору від УПЦ МП повернули Константинопольському патріарху запрошення на Собор, які той їм надіслав. Але якась кількість представників МП на Собор точно приїде. Скільки — поки невідомо. Втім, не всі в УПЦ МП проти автокефалії, 23% її прихильників — за. Очевидно, що після Собору УПЦ МП зменшиться принаймні на чверть. А в УПЦ КП прогнозують, що на 2/3

скільки прихожан упц мп перейде до автокефальної церкви

Але третині українців автокефалія та томос взагалі не цікаві

ставлення до автокефальної церкви

Московський патріархат — найбільший за кількістю парафій

Парафія — це церковний "район", церковна адміністративна одиниця найнижчого рівня, спільнота людей, що об"єднані одним храмом. Якщо рахувати парафії, то видається, що найвпливовішою церквою в Україні є УПЦ МП. Але це неправильна інтерпретація цифр.

кількість парафій церков

Якщо ми говоримо про релігію, то є один важливий нюанс, який треба знати: церква як така не є юридичною особою. Юридичними особами є релігійні громади на місцях, і церква фактично є неформальною федерацією таких громад.

А отже, у УПЦ МП чи якоїсь іншої церкви немає спільного майна, яке можна було б відібрати. Якщо ми говоримо про уявний перехід майна від однієї церкви до іншої, то це можна здійснити лише за рішенням громади, і жоден патріарх не має юридичної влади над цим процесом.

Хоча найбільш популярною церквою є Київський патріархат

Якщо рахувати не у церквах, а в людях, то найбільше послідовників має саме УПЦ КП — 29% православних України. На другому місці неочікувано не УПЦ МП, а люди, які називають себе просто "православні", для них не важлива приналежність до якогось конкретного патріархату. МП — на третьому місці.

кількість прихожан різних церков

Переходи з МП до інших церков суттєво не зашкодили Московському патріархату

Кількість парафій УПЦ МП за останні роки є більш-менш стабільною.

переходи з упц мп до кпц кп

Але політика РПЦ серйозно зашкодила репутації патріарха Кирила

Через війну з РФ та позицію РПЦ щодо України довіра українців до голови РПЦ зменшилась із 44% у 2010 році до 15% у 2018.

довіра до рпц

Замість Кирила українці довіряють УПЦ КП

На третьому місці у рейтингу довіри знаходиться Українська греко-католицька церква, а УАПЦ серед результатів опитування немає.

довіра до церков

Не зважаючи на це, більшість вважає, що головою нової церкви має стати людина з Константинопольского патріархату, а не Філарет

Таких — трохи більше третини опитаних. Філарет на другому місці за популярністю.

хто буде патріархом

Релігійність в Україні зменшується із заходу на схід

Релігія займає важливе місце в житті 9 з 10 людей, що живуть на заході, і лише 4 із 10 — на сході.

релігійність в Україні

Але загалом Україна — серед не дуже релігійних держав світу

Якщо ти раптом опинишся в Ефіопії, не радимо балакати з ефіопами про релігію — у цій державі релігія є дуже важливою для 98% населення, тому на цій темі легко посваритись. А в Україні дуже важливою релігію назвали 22% опитаних.

Так, ці дані розходяться з даними попередньої карти, але цей графік дає нам змогу порівняти ставлення до релігії у різних країнах, тому ми його і використали. Очевидно, що різні цифри можна поясними різними методиками підрахунку.

Цікаво, що з цих даних виходить, що Росія насправді не є такою релігійною країною, якою її хоче бачити російська церковна влада — лише 19% росіян назвали релігію дуже важливою.

Також цей графік дозволяє помітити ще одну закономірність: у бідних країнах вища частка релігійних людей, і навпаки. Ця залежність не є стовідсотковою, інакше українська економіка вже була б такою ж сильною, як німецька :) Але у більшості випадків залежність прослідковується (релігія важлива для 21% німців і 22% українців).

релігійність країн світу

Така залежність підтверджена ще одним дослідженням взаємозв"язку ВВП на душу населення та релігійності. В основному, більш релігійні країни — бідніші. До речі, США, як і Україна, вибиваються із загальної картини. Америка — багата країна, але релігія дуже важлива для половини американців.

залежність ввп і релігійності

Найбільша концентрація громад Московського патріархату — у столиці та довкола Галичини

Наші колеги із видання "Тексти" порахували кількість приходів УПЦ МП у різних регіонах та нанесли їх на карту. Так стало зрозуміло, де саме в Україні концентрується МП. Висновки цікаві: найбільша кількість таких громад не на сході, а у Києві та довкола переважно греко-католицької Галичини. Також велике їх скупчення точково розкидане по всій території України.

громади упц мп

Чверть українців вважає, що священики думають в першу чергу про гроші

ставлення до священників в Україні

УПЦ МП заробляє навіть на будівництві та фінансовій діяльності

Також журналісти "Текстів" дослідили, які юридичні особи зареєстровані на керівників релігійних громад. Знайшли більше 600 організацій. Втім, це явно не повна картина, бо таким чином неможливо виявити юридичних осіб, які зареєстровані на родичів. Але навіть вона дає певне уявлення про бізнес УПЦ МП.

Більшість серед зареєстрованих на лідерів громад юридичних осіб — це громадські організації. Але є і екзотичні як для церкви: 43 займаються науковою і технічною діяльністю, 33 — операціями з нерухомим майном. 2 компанії займаються постачанням електроенергії чи газу, а 1 компанія навіть фінансовою та страховою діяльністю.

бізнес упц мп

Аналогічних ґрунтовних досліджень про бізнес УПЦ КП чи інших релігійних організацій, на жаль, немає.

Києво-Печерська лавра отримала десятки мільйонів з держбюджету

Лавра є історико-культурним заповідником і належить державі. УПЦ МП користується частиною споруд, що знаходяться на його території. У 2017 році з журналістського розслідування стало відомо, що, можливо, протягом багатьох років у лаврі відбувалося незаконне будівництво, без дозволу держави та без погодження з ЮНЕСКО, під охороною якого знаходиться територія лаври.

скільки лавра отримала грошей

Церкви — це медійні імперії

Не у кожного українського олігарха є така кількість засобів масової інформації, як у українських церков.

церковні ЗМІ

Майже кожен десятий українець за те, щоб в Україні була державна церква

 

державна церква в Україні

А ще більше підтримують обов"язкове вивчення релігії у школі

обов'язкове вивчення релігії у школах