6 причин вигорання та як їх уникнути

Ти постійно виснажений, роздратований і відчуваєш себе нереалізованим та недооціненим? Все в тобі хоче покинути роботу? Але чи найкращий це вибір? Зрештою, лише ти можеш знати, що правильно у твоїй ситуації. Але є дослідження, які можуть допомогти визначитися: залишитися чи шукати нову роботу.

Згідно з дослідженнями, є шість факторів у роботі, які призводять до вигорання. Іноді людям вдається вирішити ці проблеми і далі щасливо залишатися на своїх роботах. Але багато й тих, хто остаточно розчаровується і вирішує звільнитись.

Надмірна кількість роботи

Об’єм завдань на роботі має відповідати твоїм можливостям. Водночас ти мусиш мати час для відпочинку та відновлення, а також для професійного зростання та розвитку. Коли ти хронічно відчуваєш перевантаження, таких можливостей для відновлення балансу не має.

 

Щоб впоратися зі стресом, оціни, наскільки добре ти справляєшся з таким:

  • плануєш робоче навантаження;

  • вмієш розставляти пріоритети в роботі;

  • не соромишся делегувати завдання;

  • вмієш говорити "ні";

  • не перегинаєш з перфекціонізмом.

Попроси допомоги у колег, спробуй ці підходи до керування часом і потім поглянь, як ти себе почуваєш. Часто, щоб подолати наслідки вигорання, достатньо просто трохи відпочити. 

Ти не маєш балансу між роботою та особистим життям

Відчуття, що ти постійно на роботі, навіть за межами офісу, впливає на твій внутрішній стан. Наприклад, твій бос телефонує тобі в будь-який час дня і ночі й створює відчуття, що ти маєш бути на зв’язку цілодобово. 

Запитай себе, що можна зробити, щоб змінити цю ситуацію. Поясни, що у тебе є приватне життя, і навіть якщо ним потрібно пожертвувати на догоду роботі, це не повинно відбуватися постійно. За реакцією на таку розмову ти побачиш, як покращити умови праці, а що ніколи не зміниться.

Зарплата надто низька як для роботи, яку ти виконуєш

Інвестиції твого часу і зусиль можуть виявитися не виправданими, якщо винагорода за це незначна. В таких випадках запитай себе, що потрібно, щоб почуватися справедливо оціненим.

Наприклад, тобі варто поговорити про підвищення платні чи підвищення на службі. Можливо, необхідно більше позитивних відгуків та часу на спілкування з босом. Або потрібен додатковий вихідний за понаднормову роботу раніше.

Погані стосунки з колективом 

Щоб не вигоріти на роботі через колег, іноді достатньо з ними порозумітися. Спробуй дізнатися, чим обумовлено погане ставлення до тебе, обговорити цю ситуацію.

Вигорання може бути заразним, тому щоб воно не поширювалось з однієї людини на іншу, необхідно змінити моральний дух групи. Якщо ти зробив усе можливе, але інші не можуть або не хочуть покращувати стосунки, то саме час подумати про зміну місця роботи.

До тебе ставляться упереджено 

Подумай, чи отримуєш ти справедливе і рівне ставлення. Наприклад, тебе відзначили за вдалу роботу чи це визнання за тебе отримав хтось інший? Чи мав хтось доступ до додаткових ресурсів, у той час як ти залишився без них?

Якщо ти помітив упереджене ставлення керівництва, і це змушує тебе почуватися погано, почни з розмови. Іноді люди не помічають свого упередженого ставлення і не почнуть щось робити, поки ти про це не скажеш.

Твої погляди розходяться з переконаннями компанії

Мотивація наполегливо працювати може швидко зникнути, якщо твої особисті цінності не збігаються з цінностями твоєї компанії.

Озирнись і запитай себе: як мій начальник, моя команда і моя організація приймають рішення та інвестують ресурси? Чи відчуваю я себе добре щодо цих основних мотивів? Вони відкриті для змін? Якщо ти твердо тримаєшся певних ідеалів, а керівництво компанії має інші, то, можливо, доведеться шукати нову роботу.

 

Вигорання — це не просто втома. Це багатогранна проблема, яка потребує комплексного рішення. Перш ніж звільнитись, добре подумай, що сприяє твоєму вигоранню, і спробуй внести зміни. Якщо попри всі зусилля нічого не змінилось, то подумай, потрібно залишитися чи вже час іти.

via