Як проходить холодна війна в технологіях між Китаєм та США, та що вона означає

Можливо, у тебе є телефон, вироблений китайською компанією Huawei. У 2018 Америка заявила, що телефони компанії навмисно влаштовані так, щоб шпигувати за людьми. Тим часом Huawei стала другим у світі постачальником у сфері телекомунікацій. В Україні половина базових станцій мобільних операторів вироблена саме цією компанією. Можливо, вони шпигують за нами.

Інформаційні технології працюють непомітно, і ми бачимо лише результат їхньої роботи: на екрані смартфона, на сайті новин чи на графіках в системі аналітики. Але цей результат — можливість отримувати інформацію у зручному вигляді — забезпечують тисячі технологій, як програмних, так і hardware. Наше інформаційне століття засноване на програмах, "залізі" та кабелях — вся ця величезна інфраструктура забезпечує його безперервну роботу.

І саме таку інфраструктуру останнім часом забезпечують китайські компанії. А США цим дуже невдоволені. І причини для цього теж є. Одним із найбільших технологічних скандалів 2018 року з продовженням цьогоріч стала ситуація з компанією Huawei.

Скандал із Huawei розпочався із взаємних арештів

У грудні 2018 року в Канаді була заарештована донька засновника та фінансовий директор і заступник голови Ради директорів Huawei Мен Ваньчжоу. Арешт було проведено у Ванкувері за запитом США. На той час вона підозрювалася в порушенні торгових санкцій США щодо Ірану.

Зрештою, після тривалих перемовин, Мен випустили під заставу у розмірі 7,5 млн доларів. Піднебесна вирішила відповісти Канаді: спочатку у Китаї заарештували 13 канадців, а у березні Ваньчжоу подала в суд на уряд Канади, прикордонну службу країни та кінну поліцію через "порушення її прав" — тож історія ще матиме продовження.

Америка підозрює Huawei у багатьох злочинах, у тому числі шпигунстві

Наприкінці січня Міністерство юстиції США офіційно пред'явило 13 звинувачень китайському телекомунікаційному гіганту Huawei: влада США звинуватила компанію у шахрайстві з банками, перешкоджанні здійсненню правосуддя, крадіжці комерційної таємниці в американської компанії T-Mobile та інших злочинах. Американці стверджують, що в гаджетах Huawei нібито є "чорний хід" — дефект, який розробники навмисно вставляють у пристрій, та який дозволяє спецслужбам Китаю непомітно отримувати доступ до зашифрованих даних пристроїв.

До звинувачень США приєднались і інші країни

У Польщі затримали менеджера одного з польських відділень Huawei, якого запідозрили у співпраці з китайськими спецслужбами та діях проти країни. Він отримав 10 років ув"язнення.

А далі низка держав (США, Австралія, Велика Британія та ін.) наклали обмеження на Huawei і ще одну китайську корпорацію ZTE через побоювання щодо національної безпеки. Наприклад, співробітникам уряду Чехії просто-напросто заборонили використовувати телефони Huawei.

Але США поки не надали доказів

А позиції Huawei залишаються міцними на багатьох ринках світу — компанія працює у 170 країнах. Тож на думку багатьох експертів, з боку США це просто захист свого ринку. У Huawei впевнені, що суди США доведуть невинність компанії.

Китайці передали лідерам ЄС план із 10 пунктів для обговорення на наступному саміті в Брюсселі 21-22 березня. На думку видання China Daily, США тиснуть на своїх європейських союзників, щоб зірвати технологічне співробітництво європейських країн з Китаєм. Від результату рішення Єврокомісії залежатимуть і перемовини лідерів ЄС та Китаю, які заплановані на 9 квітня. Здається, Європі таки доведеться робити вибір.

В Україні половина мобільної інфраструктури — виробництва Huawei

Україна поки ніяк не висловлювалась щодо цього скандалу. При цьому на обладнанні китайської компанії працюють 37 000 із 72 000 базових станцій мобільних операторів. У "Київстара" та Vodafone найбільші постачальники — Huawei та ZTE, а у lifecell — Huawei та Ericsson.

базові станції мобільних операторів

Китайські технології кращі за американські, тому Штати і казяться

На думку експертів, зараз продукція та технології американських компаній значно відстають від китайських, і торговельна війна між США та КНР в першу чергу зумовлена тим, що американські фірми використовують програмне забезпечення та деталі до пристроїв, виготовлені в Китаї. А ¾ смартфонів та гаджетів, що продаються у США — китайського виробництва, нехай навіть і японських брендів.

Китай виходить на провідні позиції у сфері інформаційних технологій, має змогу виробляти якісний та конкурентоспроможний продукт за доступною ціною. І поки китайські компанії зможуть забезпечувати світ такою інфраструктурою — телефонами, планшетами чи базовими станціями — попит на китайську продукцію та технології буде зберігатися, незалежно від настроїв супердержав світу.

via

Якщо ти хочеш знати більше про те, якою буде економіка майбутнього, залиш заявку на інфографічний довідник Visual Guide to Digital Transformation. Ми повідомимо, коли він вийде.