Як побороти втому від Zoom — 5 порад для кращого самопочуття

Знаємо, що ти втомився від онлайн-зустрічей. Ми також. На Заході про втому від Zoom говорять багато і відкрито, у нас чомусь говорити про це не заведено. Виправляємо цю ситуацію — зібрали поради, як відновити моральний стан після кількох годин розмов онлайн.

Щоб зрозуміти, як боротись із втомою, треба знати, звідки вона береться, тому спочатку коротко про це, а потім і про лайфхаки. 

 

По-перше, в онлайні потрібно сильніше зосереджуватись, щоб зрозуміти, про що йде мова. Наприклад, якщо ти щось пропустив під час живого спілкування у переговорці, можна просто пошепки запитати у колеги: "А про що це вони?" Онлайн так не вийде, хіба що написати комусь у приватний чат або чекати, поки колега закінчить говорити, і відчуваючи себе дуже незручно, при всіх просити повторити.  

 

По-друге, онлайн легше відволікатись на інші задачі. Так і кортить відповісти на повідомлення у телеграм, на імейл чи лайкнути пост на ФБ — ніхто ж не бачить, і це займе всього 5 секунд. Але ми й самі того не помічаємо, що зустріч тим часом проходить повз нашу увагу. 

 

По-третє, сама атмосфера виснажує: немає поділу на робоче місце і дім (ти також спиш і працюєш в одній кімнаті?), доводиться просити рідних поводити себе тихіше, судомно шукати навушники при незапланованій зустрічі. 

 

Нарешті, виснаження виникає навіть через те, як ти сприймаєш інформацію під час відео. Єдиний спосіб показати, що ти слухаєш співрозмовника, — дивитись в камеру, ніби ти дивишся прямо йому в лице. Хоча в реальному житті при розмові ми рідко дивимось так на людей, з якими розмовляємо, вести ділові бесіди, коли співрозмовник готує каву спиною до тебе чи розглядає підлогу — нормально, і ніхто не думає, що його не слухають. 

 

 Щоб зменшити втому після кількох зумів поспіль та краще почувати себе ввечері… 

1. Не відволікайся на інші задачі 

Від досвічених менеджерів можна почути, що для того, щоб все встигати, потрібна багатозадачність — вміння робити кілька справ одночасно. Забудь. 

 

Дослідження доводять, що це зменшує продуктивність. Щоб перемикатись між різними видами роботи, фактично потрібно вмикати та вимикати різні частини мозку, а це складно. Багатозадачність може забирати до 40% продуктивного часу. Дослідники зі Стенфордського університету виявили, що люди, які практикують багатозадачність, мають гіршу пам’ять. 

 

Тому під час онлайнів вимкни сповіщення та закрий браузер. У більшості випадків повідомлення може почекати 30 хвилин. 

2. Роби перерви між дзвінками та під час довгих дзвінків 

Потрібно просто трохи змінити вид діяльності: вставати, пройтись квартирою, зробити зарядку. Домовитесь з колегою про те, що стандартні півгодинні чи годинні дзвінки будуть йти 25 чи 50 хвилин. 

3. Прибери візуальні подразники

Пам’ятаєш, як на початку карантину вигулькнули багато статей про те, як правильно проводити зустрічі онлайн, і у них часто писали, що потрібно обов’язково вимкнути звук людям, які зараз не говорять, але всім ввімкнути камеру? Це шкідлива порада. 

 

Купа облич на екрані відволікає, ти починаєш розглядати їх всі, ба більше — інтер’єр їх кімнати. Виходить, що ти одночасно ніби знаходишся у кількох кімнатах. І мозку потрібно одночасно обробляти багато деталей. 

 

Найкраще — всім вимкнути відео. А якщо ситуація не дозволяє, просто запам’ятай, що краще, аби на фоні було щось просте без купи деталей: пофарбована в один колір стіна, наприклад, а не книжкова полиця. Знайди правильний фон, зменш страждання колегам. 

 

До речі, дослідження показують, що під час відеозв'язку найчастіше ми розглядаємо відео зі своєї власної камери. 

4. Якщо на зустрічі багато учасників, повинен бути координатор 

Це людина, яка її почне, пояснить порядок денний, черговість виступів, буде давати слово учасникам і зробить все інше, щоб організувати та спокійно провести зустріч. 

5. Користуйтесь телефоном або електронною поштою, якщо можна 

Особливо під вечір, коли зроблено багато справ чи пройшло багато зустрічей, а потрібно провести ще кілька. Якщо проаналізувати графік зустрічей, точно можна знайти такі, які без проблем вдасться провести не у Zoom, а переписуючись або розмовляючи телефоном. Впевнені, колеги тобі подякують за таку ідею. 



Насправді Zoom — фантастично крута штука. Такі сервіси реально економлять час, і можна більше часу витратити на себе, на розвиток бізнесу, прогулянку з собакою...  Наприклад, Дмитро Дубілет нещодавно написав пост з ситуацією зі свого життя, коли краще б він не летів на ділову зустріч, а провів її онлайн. 

 

  

Але нам, навіть після кількох місяців карантину, ще належить звикнути до життя онлайн та навчитись правильно користуватись такими сервісами без шкоди для душевного стану. 

 

via