Прокрастинація: що відбувається в мозку, коли ми відкладаємо важливі справи

У момент прокрастинації раціональна й емоційна частини нашого мозку сперечаються, хто буде приймати рішення. А при хронічній прокрастинації може навіть змінюватися структура мозку.

Прокрастинація виникла ще задовго до нашої ери — як тільки з'явилася важлива справа, яку можна відкласти. Але поширення прокрастинації тісно пов'язане з появою Інтернету та можливості у будь-який момент занурювати свій мозок в приємне желе з розважального контенту. То чому ж ми відкладаємо навіть важливі справи, які нам подобаються: читання книг, вивчення іноземної мови, похід у басейн і планування відпустки?

Прокрастинуємо, бо перемагають емоції  

В прокрастинації беруть участь дві частини нашого мозку: префронтальна кора і мигдалина. Не лякайтеся, зараз все пояснимо!

 

Джерело: BrainFacts

Префронтальна кораце найрозумніша і найбільш відповідальна частина мозку. Основне її призначення: узгоджувати думки та дії відповідно до наших цілей. У тому числі вона займається соціальним контролем, наприклад, не дає вам роздягнутися перед усіма на вулиці, вдарити начальника або голосно розсміятися на іспиті.

 

 Джерело: Science Insider

 

Маленька мигдалина відповідає за страх і неспокій, за швидку реакцію в екстрених ситуаціях. Вона є частиною нашої лімбічної системи, яка у свою чергу відповідальна за емоції та швидкі реакції для виживання. 

 

Важлива справа, яку ми ніяк не можемо почати, передбачає певний дискомфорт. Наприклад, вона нудна, складна, ми боїмося або соромимось. Такий емоційний відгук якраз і створює лімбічна система. Вона ж вирішує, що завдання неприємне, і намагається його уникнути.

 

Мигдалина стимулює ухилятись від важливих справ. Спочатку ця штучка призначалася для швидких реакцій у разі зіткнення з дикими тваринами або природними ситуаціями, що загрожують нас вбити. Людство еволюціонувало, а реакції залишилися. Дурна мигдалина не розрізняє ситуації, коли нам потрібно тікати від леопарда, який нападає, а коли починати прибирати вдома.

 

Коли мигдалина реагує на неприємну емоцію, префронтальна кора намагається умовити людину проігнорувати негативні відчуття і зайнятися важливою справою. Вона пояснює, що навіть якщо це неприємно прямо зараз, потім чекає винагорода, яка варта того, щоб трохи потерпіти в даний момент. Але виходить не завжди. 

 

Крім того, префронтальній корі активно перешкоджає мережа пасивного режиму роботи мозку. Це ряд областей, які активні, коли відпочиваємо, мріємо, загалом не зайняті чимось серйозним. Ця мережа умовляє вибрати миттєві задоволення замість довгострокових, хоча і привабливих винагородами.

 

У хронічних прокрастинаторів може змінюватися розмір мигдалини

Дослідження показали, що коли ви прокрастинуєте регулярно, мигдалина збільшується і може мати більший вплив на прийняття рішень. Крім того, в такій ситуації погіршується зв'язок мигдалини з передньою поясною корою, яка зазвичай регулює її реакції.

Медитації — один із найефективніших способів боротьби з прокрастинацією

За словами глави Дослідницької групи по прокрастинації доктора Пайчила, саме медитації допомагають повернути мигдалину в нормальний стан. Вона тренує уміння фокусуватися. Це допоможе зробити мозок стійкішим до реакцій лімбічної системи.

Що ще добре б зробити

1. Почніть робити важливі справи маленькими порціями. Розбивайте велике завдання на крихітні цілі. Витрачати по 20 хвилин у день на написання есе набагато приємніше, ніж писати його весь день за добу перед здачею. 

2. Виберіть найпродуктивніший для себе час дня і саме тоді робіть найскладнішу справу.

3. Приберіть все, що відволікає. Знайдіть тихе місце, вимкніть сповіщення на телефоні та на комп'ютері або навіть відкладіть телефон в іншу кімнату. Якщо слухаєте музику, слухайте записи без слів. 

4. Уникайте багатозадачності — вона заважає концентруватися на чомусь одному і закінчити справу швидше. 

5. Пишіть плани на день, тиждень, місяць, рік та визначайте в них пріоритети.

 

Існує безліч статей та книг про те, як боротися з прокрастинацією. Та варто розуміти, що в боротьбі за свою ефективність не всім підійде один і той же спосіб. Не втрачайте надію, якщо якісь методики не працюють. Пробуйте щось інше, і все вийде!