Як залишатись спокійним та зберегти нерви під час кризи

Попри те, що карантин значно послабили, ми всі залишаємось у ситуації, коли майбутнє невизначене, що буде далі — незрозуміло, та й взагалі навколо — тотальний стрес. Ось десять порад, як утримати внутрішню рівновагу.

Цю статтю ми підготували спільно з аудиторською компанією Baker Tilly

Попри те, що карантин значно послабили, ми всі залишаємось у ситуації, коли майбутнє невизначене, що буде далі — незрозуміло, та й взагалі навколо — тотальний стрес. Нещодавно ми писали про те, як підтримати співробітників, але для цього потрібно спочатку подбати про себе. Ось десять порад, як утримати внутрішню рівновагу.

Шукайте позитив і уникайте негативу

З усіх боків на нас сиплються новини про пандемію, економічну кризу, безробіття та масове закриття бізнесу. Проте ви й самі розумієте, що все складно, тому не додавайте собі негативних емоцій. Ви не можете відгородитись від таких повідомлень цілком, потрібно бути в курсі справ, але обмежтесь надійними джерелами, ознайомтесь із ситуацією та перемикайтесь на ті речі, на які ви можете вплинути. 

 

Читайте та дивіться більше контенту про можливості, які виникли, вивчайте нові продукти, які допоможуть у роботі, підтримуйте співробітників та колег позитивом. Не давайте відчуттю пригніченості розростатися — відстежуйте погані думки та забороняйте собі їх ганяти по колу.

Встановлюйте реальні досяжні цілі на кожен день

Якщо ви не схильні до планування — зараз саме час цього навчитись. Кожного дня ви маєте досягати якоїсь, нехай навіть дуже маленької, цілі. Наявність стабільного результату поверне вас до зони, на яку ви можете впливати, а це додасть вам впевненості у собі. 

 

Наразі не час для досягнення великих довгострокових цілей — про них не варто забувати назавжди, але сконцентруйтесь на тому, що можете зробити зараз. Ви будете відчувати, що потроху рухаєтесь вперед, а не застрягли в болоті.

Продумайте найгірші варіанти розвитку подій та забудьте про них

Наш мозок не любить невизначеності, він заповнює її жахами та картинами катастроф. Проте ви можете перетворити будь-яку невизначеність на план дій.

 

Витратьте певний час на опрацювання всіх можливих наслідків, якщо потрібно, влаштуйте брейншторм зі співробітниками. Складіть детальний план дій для кожного з випадків: що ви будете робити, як себе вести, що казати керівникам або інвесторам. Запишіть це в документ та приберіть у найвіддаленішу теку. Якщо ситуація виникне — виймете. 

 

Після цього — повертайтесь до роботи і робіть те, що у ваших силах.

Робіть те, що робили завжди

Через епідемію карантину наше життя досить сильно змінилось, ми змушені були знайти нові підходи до роботи, вивчити нові інструменти та відмовитись від звичних радощів, як зустрічі з друзями або прогулянки у парку. 

 

Цього більш ніж достатньо. Якщо ви хочете кардинально змінити ще щось — почекайте, поки все стабілізується. Навіть якщо це щось дуже хороше або корисне, ви просто перенавантажите організм.

 

Зараз з усіх боків лунають заклики вчитись, самовдосконалюватись, виходити з зони комфорту. Але ми всі давно вже поза нею. Щоб відчувати себе спокійно, потрібна певна стабільність. Отже, якщо ви ніколи не бігали, не вчили іноземну мову, не читали по три книги на день — у вас ще буде на це час, не обов’язково робити це негайно, життя не скінчилося. 

 

Змінюйте лише те, що необхідно. Ви не мусите перетворюватись на суперлюдину.

 

Мабуть, у вас є певні робочі звички та ритуали, такі як горнятко кави зранку замість свіжого соку або перегляд серіалу після роботи замість курсів китайської мови. Нехай вони поки залишаться. 

Знайдіть свій спосіб злити негатив

Тримати все в собі — смертельно, а зриватися на близьких — не вихід. 

 

Раніше можна було скинути навантаження, зігравши на вихідних у футбол, побігати крос, посидіти з друзями в барі. Проте рівень роздратування був нижчий, і цього вистачало. 

 

Наразі всі настільки втомлені та напружені, що звичні способи "випустити пару" можуть не підійти. Тому потрібно знайти для себе щось додаткове. Краще почати грати у кровожерливі комп’ютерні ігри, ніж кричати на колег або вдома на дітей. 

 

Розірвіть щось, розбийте тарілку десь на пустирі, поїдьте у поле та покричіть — головне, не чекайте, поки ви остаточно не зможете себе контролювати. 

Зніміть із себе відповідальність за те, на що не можете впливати

Не ви вирішуєте, коли знімати карантин та запускати транспорт, не вам думати, як відновлювати ВВП країни, скільки будувати лікарень та що робити з безробіттям. Ви можете думати про це досхочу, проте все одно зробити не зможете нічого.

 

Наприклад, якщо у вас туристичний бізнес, то зараз, коли літаки не літають, а готелі зачинені, ви ніяк не можете вплинути на продажі. Це не ваша зона відповідальності. Проте ви можете переорієнтуватись на внутрішній туризм або взагалі змінити вид діяльності, якщо не бачите перспективи — цим і займіться. І не звинувачуйте себе в тому, що немає прибутку. 

 

Ви не можете вплинути на те, чи буде друга хвиля епідемії та новий карантин, але можете до цього підготуватись, придбати програму для віддаленої роботи з командою та перебудувати робочий процес. Ось якщо ви не подумаєте про це заздалегідь, провина буде ваша, а епідемія — абсолютно точно ні.

Не думайте про минуле

Якщо ви не спите ночами, розмірковуючи, що можна було зробити раніше, щоб зараз все не було так погано, або що ви до чогось додумались занадто пізно, або що варто було б зробити інакше — то ви просто себе накручуєте.

 

Аналізувати помилки потрібно, але з холодною головою на основі даних, цифр та звітів, а не фантазій на тему: як це могло б бути.

 

Якщо сон не йде, краще складіть план виходу з кризи та бюджет на майбутнє. А для аналізу запросіть спеціалістів, які дадуть конкретні поради.

Не забувайте про здоров'я

Звичайно, роботи стало більше, більше проблем, які потребують негайного вирішення, вивільнилось більше часу, який можна витратити на корпоративні справи.

 

І ми готові завзято працювати заради успіху. Проте це не значить, що наше тіло готове. Організму теж погано: нервове перевантаження, нестача сонця, руху та свіжого повітря — це прямий шлях до постійної втоми та поганого настрою.

 

Навіть якщо ви завжди працювали багато, зараз, як ніколи, варто приділити трохи уваги своєму здоров’ю. Намагайтесь висипатись, пропийте курс вітамінів, збалансуйте харчування, щоб у ньому була достатня кількість білків, жирів та вуглеводів. 

 

Ми постійно недооцінюємо вплив фізіології на наш емоційний стан.

Будьте реалістом

Не обіцяйте те, чого не зможете виконати, що нереально або від вас не залежить. На вас можуть тиснути інвестори чи кредитори, співробітники та близькі — всі вони теж нервують та хочуть отримати підтвердження, що все добре.

 

Песимістичні настрої розповсюджувати не потрібно, але якщо ви по звітах бачите, що не вийдете на самоокупність цього року, так і скажіть, обґрунтувавши свою позицію та навівши аргументи. Якщо вам доведеться скоротити зарплату підлеглим — не варто робити з цього "сюрприз". І вдома мають знати, що влітку у вас відпустки не буде.

 

Обіцянки — це важкий тягар, особливо якщо ви знаєте, що вони порожні. Не навантажуйте себе ще й цим. 

Не давайте іншим псувати вам настрій

Привести себе в нормальний психологічний стан у кризові часи — важко. Тож якщо ви досягли певного балансу, не дозволяйте оточенню вас дратувати. 

 

Одна справа — провести з колегами мотиваційний тренінг, а інша — в обідню перерву вислуховувати, як усе погано. Підтримати батьків у телефонній розмові — нормально, а робити це кожну годину — ні. Допомогти другові у пошуку нової роботи, якщо він запитав про допомогу — це підтримка, але якщо ви надсилаєте йому вакансії, а він їх навіть не відкриває, то це даремна трата часу.

 

Не дозволяйте людям вас використовувати та зливати на вас свої негативні емоції. Якщо ви не готові їх слухати, то скажіть про це. Якщо у вас немає сил когось підтримати, поясніть, що вам не все одно, але ресурсу не вистачає навіть на себе. Нехай шукають інші способи зняти роздратування — ви ж знайшли.