Що таке золотовалютні резерви та скільки їх залишилось в України

У що найкраще вкладати гроші? БІльшість без вагань відповість — у долари. А просунуті фінансисти будуть запевняти, що найнадійнішим активом сьогодні є золото.
Країна, як і її громадяни, теж формує власні накопичення. Від того, яким буде цей запас, залежить курс валют, ціни на імпортні товари і головне — здатність держави вижити у скрутному становищі.

У кожної країни є фінансова подушка безпеки 

Вона називається "золотовалютні резерви". Це запаси іноземної валюти та золота, якими управляє Нацбанк. В непередбачуваних умовах, коли валюти потрібно дуже багато, країна може скористатись цими накопиченнями. Їх можуть використовувати для різних цілей. Наприклад, у разі стихійного лиха та неврожаю за них можна придбати зерно на світовому ринку. Або підтримати курс національної валюти від занадто жорсткого падіння через економічну кризу.

Золотовалютні резерви останнім часом також називають міжнародними резервами, і саме так вони називаються на сайті НБУ. Але оскільки саме перша назва більш відома, її ми і будемо використовувати. 

З чого складаються золотовалютні резерви?

Ці резерви аж ніяк не є акуратно складеними вежами з грошових "цеглинок". Країні потрібно заробляти на своїх запасах. Тому їх вкладають у цінні папери — купують облігації, випущені урядами інших країн, та отримують з них доходи. Менша частина валютного запасу, наприклад, у вигляді депозитів, зберігається в центральних банках інших держав, Банку міжнародних розрахунків та Міжнародному валютному фонді. Запаси золота складаються зі справжніх золотих злитків. Вони можуть зберігатися "вдома" — у державних скарбницях та сховищах або в іншій країні. Наприклад, у сховищах США частково або повністю знаходяться золоті резерви близько 60 держав. Частина золотого запасу може бути покладена на депозити в іноземних банках.

До складу золотовалютних резервів також входить штучна грошова одиниця МВФ — спеціальні права запозичення (SDR). У разі необхідності країна-власниця SDR може обміняти їх на долари США, євро, юані, єни, фунти. Також до ЗВР відноситься резервна позиція в МВФ — це право країни отримати в кредит 25% від розміру її квоти. Кожній країні, яка вступила до МВФ, належить певна квота. Вона, зокрема, визначає суму, яку держава має внести до фонду при вступі.

Як формуються золотовалютні резерви?

Держава поповнює свої запаси кількома способами. Купує валюту і золото на внутрішньому чи зовнішньому ринку, бере позику в центробанках інших держав, кредит від МВФ, продає закордонним інвесторам доларові облігації.

Яке призначення золотовалютних резервів?

Валютні запаси підтримують стабільність національної грошової одиниці. Якщо, скажімо, тих же доларів США на валютному ринку країни залишилось небагато, тоді їх ціна буде зростати. Відповідно курс національної грошової одиниці падатиме. Що у такому випадку може зробити центробанк? Продавати долари. Де він їх візьме — зі своїх запасів. Доларів стане більше, їх ціна не "злетить" занадто високо, курс національної грошової одиниці буде триматися на більш-менш одному рівні.

Також країна витрачає свої валютні резерви на повернення зовнішніх позик, покриття дефіциту платіжного балансу (коли імпорт перевищує експорт), погашення операцій імпорту тощо. 

Як змінювався обсяг резервів? 

До 2015 року в Україні був фіксований курс гривні. Щоб постійно підтримувати його на рівні 8 грн/дол., Нацбанк витрачав свої золотовалютні резерви. На графіку видно зменшення резервів з 2010 року, яке сягнуло свого піку у 2014 році. Звичайно, це не єдина причина зменшення резервів, але основна. 

золотовалютні резерви України

У 2015 році Нацбанк перейшов до "плаваючого" курсу, тобто припинив підтримувати його на певному рівні, витрачаючи на це резерви. 

Водночас з 2015 року золотовалютні запаси зростають. Відтоді Україна отримала чотири транші від МВФ на загальну суму $8,7 млрд, які пішли на їх поповнення. Однак з цих самих коштів, які в резервах, Україна розраховується за попередніми зовнішніми боргами. Наразі ми переживаємо період пікових виплат по позиках. До кінця 2021 року Україна має повернути більше $20 млрд. Якщо наша держава не залучатиме валюту у міжнародних кредиторів, резерви будуть зменшуватись. До чого це може призвести? Вірогідно, до падіння курсу гривні, якщо країна буде змушена купувати долари у свого населення.

Зараз обсяг резервів становить $21,8 млрд. Приблизно половина з них — у вигляді боргів, по яких нам ще доведеться розраховуватись. У найближчі три роки Нацбанк прогнозує розмір резервів на рівні $21-22 млрд, за умови, що Україна й надалі отримуватиме позики від міжнародних фінансових організацій та іноземних інвесторів.

Чи достатньо в нас резервів? 

Золотовалютні резерви мають покривати вартість трьох місяців імпорту. Станом на 1 червня наші резерви покривають 3,2 місяці майбутнього імпорту.

Які країни мають найбільші резерви?

Китай має найбільші запаси, у перерахунку на американські долари це 3,2 трлн. Майже втричі менше у Японії — $1,3 трлн. На п'ятому місці Росія, в якої $0,46 трлн валютного запасу.

золотовалютні резерви світу

*Дані за 2018 рік та враховують лише (!) запаси у валюті. З того часу валютні резерви деяких країн збільшились, а деяких — зменшились. 

Цікаво, що в "топі" перебувають країни, економіки яких розвиваються. І, навпаки, до нього не потрапили США, не увійшли до десятки й одні з найбагатших країн Європи. Менш розвинуті країни накопичують валютні резерви, тим самим нарощують свій експорт. 

У який спосіб це відбувається? Наприклад, щоб купити долари у населення, потрібно запропонувати йому вигідну ціну. Курс долара зростає. За таких умов країні невигідно імпортувати продукцію, бо валюта дуже дорога. Натомість виробники нарощують експорт, адже стає вигідно продавати товари на світовому ринку та обмінювати іноземну валюту у себе вдома за високим курсом. Наприклад, у такий спосіб накопичує резерви Китай або Росія. Свого часу до накопичення резервів вдавались Японія та Південна Корея. Це дозволило їм економічно зростати, розвивати внутрішнє виробництво. Така економічна політика має сенс, коли відбувається експорт готової продукції. У протилежному випадку країна задешево продаватиме сировину, а потім буде змушена імпортувати дорожчі продукти переробки.

Які країни світу володіють найбільшими запасами золота?

Найбільше золота зберігається у скарбницях США — понад 8 тиc. т на загальну суму $373,4 млрд. Золотий запас Німеччини становить 3,4 тис. т ($154,7 млрд). Замикає трійку лідерів власне МВФ, чиї сховища вміщують 2,8 тис. т ($129,2 млрд) злитків. На 4-й і 5-й сходинках — Італія та Франція, у них по 2,45 тис. т ($112,6 млрд) та 2,4 тис. т ($111,8 млрд) золота. У першу сімку потрапляють Росія та Китай із золотими запасами у 2,2 тис. т ($99,6 млрд) і 1,9 тис. т ($86,6 млрд).

запаси золота у світі