11 графіків про рекордний врожай зернових 2018 року

2018 року Україна зібрала найбільший в історії урожай — завдяки кукурудзі. Це дає привід сподіватись, що 2019 року гривня стане трохи сильнішою валютою. Крім того, зросли світові ціни на пшеницю, бо її врожай зменшився в усьому світі.

1. Урожай 2018 року — 70 мільйонів тонн. Такого ще не було ніколи

Подивись на цей графік, який показує наш загальний урожай зернових у динаміці з 1991 року (деякі роки пропущені для зручності).

урожай зернових в Україні

2. Хоча Україна завжди була відома великими урожаями зернових

У нас велика територія та родюча земля. Площа українських чорноземів дорівнює площі Британії, і ними вкрита майже вся Україна.

чорноземи в Україні

Але такого рекордного результату Україна досягла не лише завдяки великій площі, що засіяна зерновими, а й завдяки зростанню урожайності (про це детальніше напишемо нижче).

3. При тому що посівна площа майже не змінювалась протягом всього періоду незалежності

посівна площа

4. Україна залишається на третьому місці у світі з експорту зернових

найбільші експортери зернових

5. Найбільше зібрали кукурудзи — 33,5 млн тонн

урожай зернових 2018

6. Врожай кукурудзи 2018 року став рекордним

врожай кукурудзи 2018

7. З одного гектару її збирають більше, ніж раніше

Саме кукурудза дозволила нам зібрати рекордний загальний урожай — завдяки рекордній врожайності, тобто кількості кукурудзи, зібраної з одиниці площі. Якщо у рекордному на той час 2016 році урожайність кукурудзи становила 52 центнери з гектара, то 2018 року — 76 центнерів, приріст майже вполовину. Фактично це свідчить про те, що аграрії збільшили ефективність вирощування кукурудзи. Також допомогла гарна для цієї культури погода.

урожайність кукурудзи

8. А пшениці минулого року зібрали менше

І пшениця, і інші зернові культури 2018 року показали гірші результати, ніж раніше.

урожай пшениці

Це сталось через погоду, яка була сприятливою для кукурудзи, але несприятливою для інших культур. Втім, гірший врожай пшениці був не лише в Україні, а й в інших країнах. Тому ціна на неї виросла: на піку у 2018 році експортна ціна становила $225-232 за 1 т, у той час як у 2016 — $173-184.

9. Але загальний експорт зріс

10. Можна очікувати, що це зміцнить гривню

Зернові — друга основна стаття нашого експорту. Аграрна індустрія — одна з тих, що приносить до України валюту. Якщо все складеться добре, то такі показники експорту дозволять залучити до України більше валюти, ніж минулого року, а отже, це позитивно вплине на курс гривні.

експорт України

11. Ось на яку суму Україна продала на зовнішні ринки головні зернові культури

експорт зернових у грошовому еквіваленті



2018 рік був успішним для українського агробізнесу. Але це може бути останній успішний рік, або, принаймні, один з останніх. Річ у тому, що клімат, який був несприятливим для більшості українських зернових цього року, і далі буде змінюватись у гіршу для агробізнесу сторону. Середня температура у світі зростає, при тому в Україні швидше, ніж в середньому на планеті. У 2017 році в Україні вона зросла на 1,1 градуса. Кількість надзвичайно спекотних днів збільшується, і через це 2018 року наша держава втратила врожай гороху.

Україні терміново потрібно інвестувати у зрошення — це може збільшити урожай на третину. 60% орних земель України потребують зрошення. За підрахунками Українського клубу аграрного бізнесу, глобальне зрошення могло б збільшити урожай на 20-25 мільйонів тонн.

зрошення в Україні

Чи будуть ці інвестиції — серйозне питання. Напевно, давати серйозні прогнози зараз не візьметься ніхто. І справа навіть не у тому, що привабливість України для інвесторів низька, а у тому, що в аграрній індустрії є додаткова перепона для інвестицій: відсутній ринок землі.

Протягом майже всього періоду незалежності України діє заборона продавати землю сільськогосподарського призначення — так званий мораторій. Жодна влада так і не наважилась скасувати цю безглузду заборону, яка просто ховає потенціал української аграрної галузі. Чому ця заборона безглузда? Ми детально писали про це у нашій статті "Почему у твоей бабушки так никогда и не будет денег без рынка земли".

Знаєш, чому цей мораторій — популізм? Зараз формально мораторій не діє, тому що депутати заблокували підписання закону про його продовження — через те, що при голосуванні депутати кнопкодавили, а отже, результати голосування необхідно скасувати. Але зверни увагу: мораторію немає, але ринку землі все одно немає.Насправді щорічні сварки навколо продовження мораторію необхідні були лише для того, щоб показати народу, як депутати ніби-то піклуються про українців. Бо навіть при відсутності мораторію землю продавати не можна, бо поки що немає спеціального закону, який би описував механізм продажу та вимоги до покупців.

via

 

 

Більше вражаючих фактів про український агробізнес у нашому інфографічному довіднику. Завантаж його безкоштовно!

 

Автори довідника "Агробізнес України" — контент-маркетингове агентство Top Lead та Latifundist. За підтримки партнерів: аудиторської компанії Baker Tilly, юридичної фірмо Aequo та Credit Agricole Bank.