Як податки зробили Україну залежною від настроїв президента Росії та від погоди у Канаді

Останнім часом складається враження, ніби всі українці сидять на ФОПах та майже не платять податків. Однак Україна — соціальна держава. Минулого року вона зібрала у громадян та бізнесу більше за 1 трильйон гривень податків. І як заведено за принципом соціальної справедливості, комусь держава витрусила кишені майже повністю, а інші не віддали майже нічого. Скільки коштує така любов та кому заносити, сказати важко, але тобі вона наносить шкоди, про яку ти, можливо, навіть і не здогадувався.

Поглянемо на три важливі для економіки індустрії: сільське господарство, виробництво харчів та добування газу і нафти

Чому вони важливі? Бо приносять багато грошей в економіку України. Сільське господарство — 12% ВВП. Харчова промисловість — 9%. Добування газу і нафти дає менше, 3% ВВП, але це стратегічно важлива індустрія, бо Україні необхідно нарощувати видобуток власного газу, щоб припинити імпортувати його та почати продавати власний газ до ЄС.

А тепер визначимо три не дуже важливі індустрії: переробка нафти, виробництво авто та хімічна промисловість  

У тих, хо уважно прочитав попередню фразу, може виникнути питання: а чому ці індустрії не є важливими? Нафту переробляють на бензин, який купує мало не кожен автовласник країни, ринок авто — конкурентний та прибутковий, а хімічна промисловість виробляє, наприклад, добрива, важливий для України як для держави з сильним аграрним сектором продукт.

Тоді чому саме ці галузі ми віднесли до неважливих? Питання в податках.

Річ у тому, що оподаткування в Україні нерівномірне. У одних індустрій держава забирає більше грошей, в інших менше. Ми дослідили те, як оподатковуються різні галузі економіки.

Оскільки різні компанії сплачують податки за різними ставками та навіть різну кількість податків, для порівняння коректно рахувати частку податків у ВВП, який генерує галузь. Тобто розділити ВВП на шматки за галузями та визначити частку податку у кожному шматочку.

Графік нижче демонструє, скільки податків сплачують різні галузі. І він яскраво показує важливу проблему української економіки: індустрії з високою доданою вартістю, які сприяють розвитку економіки, обкладені великими податками, а індустрії із низькою доданою вартістю платять мало податків.

оподаткування в Україні

В Україні податки сприяють бідності

У сільського господарства, добувних галузей та металургії держава забирає до бюджету мало грошей — не більше 11% від генерованого ними ВВП. У тому числі це дозволяє Україні утримувати перші позиції у світовому рейтингу експортерів зернових.  

Але податкове навантаження на нафтопереробку — 85%, автомобілебудування — 83%, хімічну промисловість — 60%, харчову — 59%, фармацевтичну — 55%. Це саме ті індустрії, де виробляють складний, дорогий продукт, де працівники можуть отримувати високі зарплати. Такі індустрії затиснуті податками. Який же результат?

Податки зробили Україну залежною від Росії та Білорусі

Мова йде залежність у продуктах нафтопереробки. Україна самостійно забезпечує себе бензином на 40% (дані 2017 року, у 2013 році забезпечувала на 25%). Дизельним паливом — на 17%. Якщо подивитись на те, із яких країн Україна імпортує нафтопродукти, то майже 40% імпорту припадає на Росію і майже 40% на Білорусь.

Водночас, доведених запасів нафти Україні вистачило б на 70 років (при нинішньому рівні видобування). Але більшість українських нафтопереробних заводів зупинились багато років тому. Звичайно, причина зупинки не лише у податках, а, наприклад, у сварках між олігархами. Але податкове навантаження на нафтопереобку у 85% ВВП також зробило свою справу. А наскільки великою загрозою є залежність від ворога у таких важливих товарах, хай кожен дасть відповідь сам.

Через податки курс гривні залежить від погоди у Канаді

Сільське господарство дає Україні 12% ВВП і знаходиться на другому місці після торгівлі за внеском до економіки. Тобто 12% ВВП формують в основному зернові, за експортом яких наша країна посідає перші місця у світі.

А від чого залежить урожай? Зрозуміло, що від площі полів, ефективності бізнесу, але також і від погоди, яка регулярно та неочікувано то знищує посіви, то сприяє гарному урожаю. Наприклад, 2018 року Канада зібрала найнижчий за три роки урожай через посуху: 29 мільйонів тонн проти очікуваних 32,5.

І якщо люди можуть в залежності від потреб збільшити площі посівів або застосовувати більш ефективні технології, то на погоду ми впливати не здатні. Залежність України від непевної погоди загрожує не лише зростанням ціни на їжу, а й недоотриманням валютної виручки, а отже і падінням гривні.

Податки — це необхідне зло, яке є у кожній державі. Держава забирає у громадян та компаній частину їх грошей, а натомість за ці гроші забезпечує правопорядок, чесний суд, відкриває школи та будує дороги.

Часто уряди, які піклуються про економіку своїх країн, допускають зменшення податкового навантаження. Наприклад, у вільних економічних зонах та технопарках, де діють особливі умови для виробничих чи IT-компаній. Але деякі держави перетворюють податки на зашморг для економіки. Певно, багато хто читав популярні статті про дивні податки, які колись існували: на горобців, колір очей чи бороду. А у Білорусі ще нещодавно існував радянський податок на безробітних. Така ж ідея є і в Росії.

Українці сумлінно віддають гроші державі та очікують на шанобливе ставлення у відповідь. Звичайно, хтось віддає більше, хтось викручується та робить схемі із ФОПами (цілком законні, до речі!), хто принципово працює неофіційно. Але навіть люди, які отримують зарплату в конверті, все одно сплачують ПДВ, акцизи та ще багато інших податків. Немає жодної людини у світі, яка б ніколи не платила податків.

Але у Швейцарії податкова система працює так само злагоджено, як швейцарські годинники. Польща за сплачені податки забезпечує пристойний рівень державного сервісу (тому українці і їдуть працювати до Польщі). А українці ставляться до податків так, ніби платять їх до бюджету не вони, а поляки чи швейцарці. Це все одно, що платити за ремонт квартири, після якого на наступний рік відклеюються шпалери, і після цього ще раз викликати цю ж саму бригаду майстрів. А потім ще раз. І так кожного року. Дурість, правда?  

Завантаж перший інфографічний довідник про податки, який просто та зрозуміло розповідає, як насправді працює податкова система.

 



Довідник підготувало контент-маркетингове агентство Top Lead та аудиторська компанія Baker Tilly за підтримки партнера — юридичної фірми AEQUO Law Firm. Генеральний інформаційний партнер — BusinessViews.