Як Азія поступово стає економічним центром світу

У 2020 році азійські економіки стануть більшими, ніж усі економіки решти світу разом узяті. Це відбудеться вперше з 19 сторіччя. Схід посилює свій вплив на Захід, і для демократичних західних країн нова реальність, за якої Схід диктує свої умови, може виявитись шоком.

В Азії вже живе більш ніж половина населення планети. За даними ООН, з 30 великих міст світу 21 знаходиться в Азії. До наступного року ця частина світу також стане домом для половини середнього класу Землі, зі щоденним прибутком на душу населення від 10 до 100 доларів США.

За даними LMC Automotive, з 2007 року азіати купують більше легкових та вантажних автомобілів, аніж люди в будь-якому іншому регіоні. У 2030 році вони будуть купувати стільки ж автомобілів, скільки весь інший світ разом узятий.

То коли ж Азія стане найвпливовішою у світі?

У найближчі 4 роки країни Азії стануть багатшими, ніж усі інші разом узяті

Зараз на Азію припадає 38% світового виробництва, а на початку 2000-х — 26%. І цей тренд буде проявлятись і далі. Економіки азійських країн у 2020 році будуть більшими, ніж економіки решти держав світу — вперше з 19 століття.

Частка Азії у світовому ВВП 

Економіка Китаю більша, ніж США, Індії — ніж Німеччини, В’єтнаму — ніж Швейцарії 

Економіка Індонезії 2020 року стане сьомою найбільшою у світі й до 2023 року залишить позаду російську. В’єтнам — серед країн, які зростають найшвидше, з 2000 року він обігнав 17 держав, включаючи Бельгію та Швейцарію. Економіка Філіппін більша, ніж у Нідерландів, а Бангладеш за останні 20 років обігнав 13 інших країн.

Азійські економіки піднімаються у світових рейтингах

Азійські економіки піднімаються у світових рейтингах

Азія майже всю історію людства була багатшою за Європу 

Вона домінувала у світовій економіці більшу частину історії, до 19 століття включно. Наприкінці 17 століття у регіоні сконцентрувалось понад дві третини світового ВВП і три чверті населення.

Структура світового ВВП 

У 18 столітті частка Індії у світовій економіці була такою ж великою, як і у Європи. Протягом наступних трьох століть Азія поступилась першістю Європі, бо на європейському континенті сталась індустріальна революція, яка прискорила його розвиток.

До 1950-х років на Азію припадало менш ніж 20% світового виробництва, попри те, що тут жила більш ніж половина населення світу. Першими країнами, які наздогнали Захід, були Японія та Південна Корея. Але наприкінці 1970-х років їхній результат затьмарив Китай — після того, як у країні пройшли ринкові реформи під керівництвом Ден Сяопіна.

За пару поколінь Азії вдалося зробити новий економічний стрибок. Це відбулося завдяки збільшенню об’ємів торгівлі, прямих іноземних інвестицій та вдалій макроекономічній політиці.

Хоча зараз Європа домінує, але Азія наздоганяє 

Азія залишається біднішою, ніж решта світу, але розрив скорочується. ВВП на душу населення в Китаї все ще складає лише одну третину від ВВП на душу населення США і близько 44% від ВВП ЄС. А ВВП на душу населення в Індії складає всього близько 20% від ВВП ЄС. Але з 2000 року розрив різко скоротився. Згідно з визначенням Всесвітнього банку, чимало азійських економік перейшли до середнього та високого рівня прибутку.

Номінальний ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності 

Майбутнє з Азією на чолі буде авторитарним

Поки традиційні демократичні центри прийняття рішень у Європі та США займаються локальними питаннями, Схід діє на глобальному рівні. Про це свідчать багатомільярдні проєкти, наприклад, китайський новий Шовковий шлях. Вони перетворюють регіон, особливо Китай, на дуже впливову економічну силу. Економічне зростання означатиме й укріплення політичного впливу. Сильна Азія не марнуватиме можливості нав’язати решті світу свої принципи.

Які саме? Цей регіон далекий від демократії та прав людини. Наприклад, уйгурський народ у Китаї перетворили на в’язнів, зачинених в одній провінції. В Індії нещодавно уряд одним рішенням позбавив 2 млн населення громадянства. А в Індонезії на початку 2019 року за один день виборів від перевтоми померли 300 співробітників виборчих дільниць і ще до 2 тисяч захворіли.

Всі ці приклади — не поодинокі випадковості, а результат послідовної внутрішньої політики, модель азійського бачення цього світу. Тому всім країнам, які позичили мільярди у Китаю або мають спільні проєкти з Індією, краще не мати ілюзій відносно країн Азії та готуватись, що впливовий східний регіон спробує нав'язувати іншим свої правила гри.

via