Карта дня: які регіони забезпечать енергетичну незалежність України

Де в Україні є запаси вугілля, нафти, урану та особливо газу, які перетворять нашу країну з імпортера енергоносіїв на експортера.

 

Україна планує у 2035 році розпочати експорт газу до ЄС. Які саме регіони України зможуть виграти від цього найбільше і у яких є запаси інших стратегічних енергетичних ресурсів?  

Дивись картинку у повному розмірі за посиланням

енергетичні ресурси України

Газ залягає на заході, сході та півдні України

Родовища нафти та газу розташовані компактно вздовж кордонів України. Частина їх опинилась у зоні ведення бойових дій на Донбасі або під окупацією в Криму, але Україна все одно збільшує видобуток газу.

видобуток газу в Україні

Якщо Україна збереже поточний рівень видобутку, то добувати газ вона зможе ще 40 років, і це якщо не відкривати нових родовищ, а їх знаходять. Втім, ці розрахунки не враховують економічної доцільності такого видобутку, лише показують, як довго ми зможемо качати газ.

Крім "звичайного" газу, Україна може розраховувати на трильйони кубічних метрів "нетрадиційного" газу — сланцевого, газу щільних порід, метану вугільних пластів, але для їхньої розробки необхідні великі інвестиції, технології, а собівартість такого газу буде досить великою.

На жаль, інвестиціям у видобуток газу заважає не лише брак охочих, а ще й бюрократичні перешкоди: затримки у перереєстрації ліцензій і навіть блокування видачі ліцензій. Залишається сподіватися, що реалізація дозволів на розробку надр через систему ProZorro буде сприяти прозорості та конкуренції, адже за умови достатнього рівня інвестування Україна може видобувати 60-70 мільярдів кубічних метрів газу на рік, що дозволить відмовитися від імпорту і розпочати експорт.

Бонус нащадкам. Газові родовища працюють на економіку навіть після виснаження — 10 з 12 підземних сховищ Укртрансгазу побудовані на базі колишніх родовищ газу.

Вугілля: Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Харківська, Полтавська області на сході та Волинська і Львівська — на заході

Запасів вугілля в Україні достатньо — за теперішніх темпів видобутку в нас і наших нащадків є більше 1700 років до повного вичерпання. Але є декілька проблем.

1. Поклади вугілля в основному сконцентровані на Донбасі і, значною мірою, на окупованій його частині. Родовища в межах Львівської та Волинської областей не такі великі.

2. Геологічні умови родовищ вимагають будувати шахти. Найкращі поклади вже вироблені, а видобуток у складних умовах має високу собівартість.

3. Вугілля — аутсайдер у світовому рейтингу енергоносіїв. Його частка в глобальній генерації енергії буде скорочуватися.

Бонус нащадкам. Україна посідає 9-е місце у світі за покладами метану вугільних родовищ. За умови достатніх інвестицій можна видобувати 1-3 млрд кубічних метрів цього газу.

Уран: Кіровоградська, Миколаївська та Херсонська області

Видобуток уранових руд в Україні в основному здійснюється у Кіровоградській області, де знаходяться основні родовища урану. Запасів урану нам вистачить майже на чверть тисячоліття. Але українські підприємства не здатні виробляти ядерне паливо для АЕС, тому ми вимушені надсилати свою сировину до інших країн на переробку і лише після цього отримуємо тепловидільні елементи, де, власне, і відбуваються ядерні реакції.

Бонус нащадкам. Проект Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива дозволить відмовитися від послуг Росії по переробці ядерних відходів і забезпечить Україну ресурсами для атомних реакторів наступних поколінь.

Нафта — Прикарпаття, північ, схід та південь України

Родовища нафти знаходяться на Прикарпатті, на півночі та сході України, на півдні, в тому числі на шельфі. Ресурсів вистачить на 72 роки, але власного видобутку нам не вистачає — Україна імпортує 7,4 млн тонн нафти та нафтопродуктів на рік, а отримує з надр лише біля 2-х.

Бонус нащадкам. 160 мільйонів тонн сланцевої нафти в надрах, які чекають на технології та інвестиції.

Наявних ресурсів Україні вистачить більш ніж на 25 років, але геологічні умови видобування будуть погіршуватися, і якщо нам родовищ вистачить, то що залишиться дітям та онукам? Відповідь — ВДЕ.

У 2040 році Португалія планує повністю відмовитися від енергії, виробленої з газу та вугілля, навіть без стимуляції ринку за допомогою дотацій і "зелених" тарифів. У 2020 році більш ніж третина всієї енергії у Португалії буде вироблена з відновлювальних джерел.  

Частка відновлювальних джерел у кінцевому споживанні енергії в Україні — лише 3,6%, але потенціал їхнього розвитку величезний — за найбільш сприятливих умов ми можемо в 2050 році отримувати до 91% енергії з ВДЕ. Втім, це потребуватиме докорінної зміни всієї енергосистеми.

відновлювальні джерела енергії в Україні

Нам буде потрібно залучати інвестиції в енергетику, пересісти на електромобілі, забезпечити високий рівень енергозбереження і, врешті-решт, реалізувати революційний сценарій, який дозволить практично відмовитися від використання нафти, газу та вугілля. Але навіть якщо все піде за планом, ще 30 років доведеться жити за рахунок енергії  викопного палива.

 

Хочеш отримати більше цікавої та професійної інформації про те, в якому стані українська енергетика? Останній огляд галузі в інфографіці вже готовий! З ним складна індустрія стає простою та зрозумілою. Натисни та банер нижче, щоб його переглянути.

Автор дослідження - контент-маркетингова агенція Top Lead. Партнери - CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang - Ukraine і Baker Tilly. Медійний партнер - Business Views.