Від соціалізму до заможної країни: 16 графіків про економіку Польщі

Україна проводить реформи п’ять років. У Польщі шлях від сателіта СРСР до країни, що має один із найбільш розвинутих ринків, зайняв 30 років.

В 1949 році комуністичний режим Польщі провів конфіскацію майна. Приватна власність і капіталізм пішли з країни на 40 років. Для більшої частини України ця перерва склала біля 70 років. І коли у наших держав з"явилася історична можливість повернутись до ринку, в Польщі ще були живими люди, які пам'ятали й підтримали "капіталістичний" проект, а у нас таких майже не було. Тож ми в Україні отримали специфічну версію капіталізму, багатовекторну політику, позаблоковий статус і майже комуністичний реванш.  

Польща позбулась комунізму 1989 року. Шлях до вступу в НАТО країна пройшла за 10 років, до ЄС за 15, І зараз Польща має пристойну економічну ситуацію.

Економіка Польщі зростала останні 25 років

Ринкові реформи болюче вдарили по економіці Польщі. На початку 90-х поляки масово їздили до України за дешевшими та якіснішими товарами, так само, як зараз українці їздять до Польщі "на закупи". І так само, як Україні доводиться зараз переорієнтуватися з ринків СНД на європейський, полякам довелось відмовитись від співробітництва з соціалістичними країнами та пробивати собі шлях на інші ринки. Але після перехідного періоду економіка Польщі протягом багатьох років лише зростала. Зростання то пришвидшувалось, то сповільнювалось, та майже із початку незалежного існування сучасної польської держави ВВП ніколи не падав, а лише зростав.

зростання економіки Польщі

Навіть в кризу 2008 року, коли економіка України впала майже на 15%, польський ВВП продовжив зростання

темпи зростання ВВП Польщі та України  

Хоч населення Польщі на 4,2 мільйона менше за населення України, але її ВВП у 4,7 раза більше, ніж український

населення Польщі та України

Економічний відрив Польщі від України продовжує зростати

Польща, яка стартувала на початку 90-х майже з однакових з Україною позицій, зараз випереджає нашу державу за показником ВВП на особу майже в 4 рази. До того ж, інфляція у наших сусідів з 2000 року лише двічі перевищила позначку в 5%, а в Україні вона два рази була нижчою за 6% за той самий час.

ВВП Польщі та України  

 

Україна має більшу територію, більшу кількість населення, розташована поряд із Польщею, але наша економіка вп"ятеро слабша за польську. Чому так сталося? Серед причин — відкритість економіки, свобода бізнесу, високий людський потенціал.

Щоб наздогнати Польщу, нам треба майже 50 років

Економіка України вже кілька років зростає, а не падає. Це чудово. Але якщо економіка продовжить зростати такими темпами, як 2017 року, то до рівня нинішнього (!) економічного розвитку Польщі ми доростемо лише за 49 років. Якщо зростання буде таким, як 2018 року (а воно більше, ніж 2017), то 36 років. Імовірно, сама Польща за цей час знову залишить Україну далеко позаду.

 

коли Україна наздожене Польщу

 

Щоб за рік подолати шалений польський відрив, Україні потрібне економічне зростання на 236%

Тобто фактично поляки живуть більш ніж втричі краще, ніж українці.

 

наскільки Україна відстає від Польщі

Хоча Польщі поки далеко до багатих сусідів із ЄС

ВВП на душу населення становить майже 12 000 доларів. Для Європейського союзу це не багато, але сказати, що Польща бідує, також не можна. Для порівняння, у Норвегії — 69 500, Німеччині — 36 000, Португалії — 17 500, Румунії — 8 300, а у сусідів Польщі, які колись були частиною СРСР чи соціалістичного блоку, показники майже такі, як і Польщі.

ввп польши в сравнении с другими странами

Це одна з найздоровіших країн світу

Такі дані у своєму дослідженні наводить Bloomberg. На карті нижче представлена десятка найбільш здорових держав + США. Щоправда, Польщі на ній немає, бо вона посідає 40 місце. Всього є дані про 186 країн, тож 40 позиція — гарний результат.

 

Головні торговельні партнери Польщі — заможні країни ЄС

В той час, коли політика України була багатовекторною, а керівники підприємств злякалися конкуренції та чіплялися за ще радянські економічні зв"язки та низькі ціни на енергоносії, Польща перейшла до заощадження енергії та інтеграції з Євросоюзом. Шлях до ЄС зайняв майже 10 років, але зараз головні експортні партнери наших сусідів — Німеччина, Велика Британія, Чехія, Франція та інші країни ЄС.

експорт Польщі

А от в імпорті суттєву частку займають Китай та РФ

імпорт Польщі

При тому Польща протягом принаймні останніх шести років більше експортує, ніж імпортує, тобто отримує більше валюти, ніж віддає іншим країнам

торговельний баланс Польщі

 

Особливо Польща знана завдяки своїм яблукам

Україна всіх вкладає на лопатки в експорті зерна, а Польща — яблук. Кілька років тому вона навіть стала найбільшим у світі експортером цього фрукту.

 

 

польща експорт яблук

Польща вдало вбудувалась у світову економіку

Польща взагалі доволі відкрита економіка — в рейтингу економічної глобалізації країна посідає 39 місце з 191. До речі, Україна знаходиться на 79 сходинці.

індекс економічної глобалізації

Перш за все польський уряд дав змогу вільно вести бізнес

Відкривши Польщу заходу, уряд створив умови для активного розвитку бізнесу. І дуже довго Польща випереджала Україну за показником свободи бізнесу. У нашому регіоні інвестори зазвичай віддавали перевагу Польщі, а не Україні.

Польща — середнячок у світі: є багато держав, що мають більш привабливі умови. Втім, вона не стоїть осторонь інвестиційного потоку. Українські айтішники, які активно переїжджають до Польщі, є ще одним підтвердженням цього факту.

рейтинг свободи бізнесу

Втім, цього року Україна випередила Польщу. Якщо наша сусідка зараз на 89 місці у світі, то Україна на 87.

Тому основа польських статків — малий та середній бізнес

частка МСБ в Польщі

Поляки проживуть на 5 років більше за українців

ООН віднесла Польщу до країн з дуже високим рівнем людського розвитку. Індекс людського розвитку — це показник, який враховує багато різноманітних аспектів: очікувану тривалість життя, рівень життя, рівень грамотності і так далі.   

індекс розвитку людського потенціалу

Україна поки що відстає: на думку ООН, українець житиме на 5 років менше за поляка, вчитися буде на 1,5 роки менше, а ВВП на душу населення у нас в 3 рази менше.



В Україні люблять порівнювати нашу державу із Польщею. Звичайно, зараз таке порівняння не на користь України. Українським реформам ще не виповнилось і п"яти років. Запал реформаторів не такий великий як у польських, і часто реформи відверто саботуються. Втім, із польського досвіду ми можемо зробити один важливий висновок.

Хоч у 1991 році наші стартові економічні умови були приблизно однаковими, але відмінність була в головах. Кількість заводів чи довжина доріг не має значення, якщо громадяни не розуміють, які саме зміни приведуть країну до економічного успіху. На початку 90-х полякам було дуже важко. Можливо, вони не знали російських мемів про зраду та перемогу, але про політику уряду думали, що це тотальна зрада. Та поляки зрозуміли потребу у болючих змінах і змогли привести до влади реформаторів. Через багато років наполегливих змін Польща з поплічника Радянського Союзу перетворилась на країну із цілком пристойним рівнем економіки, стала вдалим прикладом для країн, які також проходять через реформи.