Найважливіші технологічні винаходи за останні 250 років

Електричній лампочці вже 210 років, телефону більш як 140, а iPhone з’явився 12 років тому.

Ти нервуєш через занадто повільний інтернет, а 30 років тому більшість людей взагалі не мали комп’ютера та не могли уявити, що можна передавати дані з однієї точки світу в іншу менш ніж за секунду.

 

Інфографіка нижче показує найважливіші технологічні винаходи людства за останні два з половиною сторіччя, з моменту, коли технології почали розвиватися дійсно активно. 

 

Відкрити у повному розмірі

еволюція технологій

 

Залізниця

Перший паротяг у світі та першу залізницю в сучасному розумінні цього слова побудував англійський механік Джордж Стівенсон. Він працював на вугільній шахті та хотів полегшити вивезення вугілля на поверхню. Перший локомотив Джордж спроєктував у 1814 році, і з того часу це стало справою всього його життя. Він же будував першу громадську залізницю та перший локомотивний завод.

Ядерний реактор

Перший у світі ядерний реактор — Чиказька дровітня-1 — був таємною розробкою США у часи Другої світової війни. Він був частиною підготовки до створення промислових реакторів для виготовлення збройного плутонію.

 

перший ядерний реактор

 

Штучний супутник

Перший штучний супутник, "Союз-1", запустив Радянський Союз 4 жовтня 1957 року. Він важив 83 кг і досяг орбіти Землі за 98 хвилин. Запуск цього супутника став початком ери космічних перегонів між СРСР та США, що тривали до 1975 року, до стикування американського апарату "Аполлон" та радянського "Союз-19".

Мікросхема

Інтегральна схема, яку іноді називають просто мікросхемою — це набір транзисторів, розміщених на кремнієвій підложці. Поява мікросхем зробила революцію в електронній галузі, завдяки мікросхемам з’явилися сучасні електронні прилади — комп’ютери, телефони та інші. 

Інтернет

Наприкінці 1960-х Інтернет виріс з експериментальної мережі, яка обслуговує десяток сайтів у Сполучених Штатах, до мережі, що поєднує мільйони комп’ютерів у всьому світі. Перший прототип мав назву ARPANET і фінансувався Міністерством оборони США.


А ось так виглядав перший комп’ютер, підключений до цієї мережі.

 

комп'ютер Honeywell 316

Комп’ютер Honeywell 316

Соціальні мережі

У 2005 році соцмережами у США користувались близько 5% населення, а зараз — 70% американців. Загалом всі соцмережі світу мають близько 2,5 млрд користувачів. 

Хмарні обчислення

Вважається, що хмарні обчислення були винайдені Джозефом Карлом Робнеттом Ліклідером у 60-х роках, коли він працював над ARPANET. Одним з перших етапів історії хмарних обчислень став прихід на ринок компанії Salesforce у 1999 році, яка створила концепцію доставки корпоративних програм через сайт. Тепер Salesforce є головним гравцем на широкому ринку SaaS

 

Ще одним важливим етапом розвитку хмарного ринку стала поява Amazon Web Services (AWS) у 2002 році. Тоді, у 2006 році, Amazon запустила свій Elastic Compute Cloud (EC2) — сервіс, що дозволяє малому бізнесу та приватним особам орендувати комп’ютери, на яких можна запускати власні програми. Сьогодні фірма є безсумнівним лідером ринку інфраструктури як сервісу (IaaS).

Блокчейн

Blockchain — це децентралізована база даних. Хто створив цю технологію — невідомо. Автор відомий під ім’ям Сатоші Накамото, але чи це реальна людина, чи ні, ніхто не знає. Є навіть версія, що під цим псевдонімом ховаються спецслужби.

 

Кілька років тому про блокченй говорили буквально всі, тому що біткойн побудований саме на блокчейні. Але насправді цю технологію можна використовувати не лише для випуску криптовалют, а й для ведення реєстрів (це ж база даних!), створення контрактів, які самостійно виконуються, підтвердження особи та інших цілей. 

LTE

LTE або 4G LTE — мобільний протокол передавання даних. Офіційна розробка LTE почалася у 2005 році, після того як японський оператор запропонував бездротовий стандарт нового покоління, який намагатиметься уніфікувати дещо фрагментарні існуючі стандарти бездротового зв’язку.

За останні 50 років людство винайшло більше, ніж за попередні 200

Від промислового капіталізму до автоматизації виробництва минуло рівно дві сотні років. І у цей час важливі технологічні зрушення відбувались дуже поступово, з часовими проміжками у 10-20 років. Це були перші кроки людства у трансформації. Справжнє пришвидшення цього процесу відбулось у 1976 році з винайденням персонального комп’ютера. З цього часу йде помітне збільшення кількості винаходів, а час роботи над ними скоротився до одного року і менше.

Завантажуй наше свіже дослідження цифрової трансформації українських компаній з великою кількістю кейсів!

Автор дослідження - контент-маркетингова агенція Top Lead. Генеральний партнер - Metinvest Digital. Партнер - AEQUO Law Firm. Інформаційні партнери - Business Views, Міністерство цифрової трансформації України та American Chamber of Commerce in Ukraine.