Карта дня: в яких областях України найлегше та найважче вести бізнес

З 2014 року Україна стрибнула майже на 40 позицій вгору у глобальному рейтингу ведення бізнесу Doing Business. Подивись, чи є твоя область локомотивом або гальмом цього процесу, і наскільки місцева влада хоче розвивати бізнес у регіоні.

У глобальному рейтингу Doing Business 2019 Україна посідає 71 місце зі 190. Це майже на рівні з Киргизстаном і нижче за середнє у нашому регіоні (Європа та Центральна Азія). У нас складно приєднатись до електромереж та легко отримати дозвіл на будівництво.

Але це середній показник по країні, а Україна велика, і ситуація в різних областях різна —  вони по-різному впливають на загальноукраїнський результат.

Регіональний рейтинг Doing Business дає можливість подивитися на позиції регіонів всередині України. Чим більше балів отримала область, тим кращий її результат за вказаним критерієм і тим темнішим кольором зображена вона на карті.  

Бізнесменам найкраще у Вінницькій області, найгірше — у Чернівецькій

Топ-5 регіонів для бізнесу: Вінницька, Івано-Франківська, Житомирська області, Київ та Львівська області.

 

легкість ведення бізнесу в Україні

Відкрити компанію найлегше на Житомирщині, найскладніше — на Луганщині

Автори рейтингу оцінювали, наскільки легко відкрити товариство з обмеженою відповідальністю, а критерії для рейтингу — витрачені на це час, гроші, кількість візитів до держустанов і доступність інформації. Майже всі регіони України мають досить високі показники, але є кілька аутсайдерів: Донецька, Луганська області та Закарпаття.

 

легкість створення підприємства

Дозвіл на будівництво легко отримати в Київській області, а важко — в Полтавській

Якщо генеральний план міста затверджений, то підприємцю пощастило — через побудований ним склад чи магазин через деякий час не пройде дорога або міст. Він витратить лише час і гроші, а не нерви.

Цей пункт лише про те, як легко отримати дозвіл на будівництво, і його необхідно розглядати в комплексі з оформленням земельної ділянки. Тоді виходить цікава картина:  лідер "будівельного" рейтингу — Київщина — в "земельному" пасе задніх.

легкість отримання дозволу на будівництво

В Запорізькій області важко оформити земельну ділянку, у Вінницькій це буде набагато легше

Автори рейтингу розглядали, наскільки легко юридичній особі-резиденту України  оформити право оренди на земельну ділянку, яка розташована в обласному центрі. Чи можна вважати, що умови в обласному центрі такі самі, як по всій області, і рейтингувати їх відповідно — велике питання.

 

легкість оформлення землі

На Київщині є проблеми з підключенням до електромереж, на Волині їх значно менше

Позиція регіону в цьому пункті означає кошти і час, які будуть витрачені на приєднання до електромережі, а також надійністю енергопостачання. Рейтинг розраховується на припущенні, що підприємство підключається в обласному центрі із наявною інфраструктурою. Але якщо ти бажаєш отримати електроенергію в сільській місцевості за 10 кілометрів від найближчого трансформатора — цей рейтинг може мати зовсім інший вигляд.

легкість приєднання до електромереж

 

У глобальному рейтингу Doing Business Україна за цим показником посідає лише 135 сходинку зі 190. Саме питання підключення до електромережі протягом багатьох років суттєво тягне Україну донизу.

Сплачувати місцеві податки краще в Донецькій області, а ось Чернігівщина — в аутсайдерах

Місцеві податки, які тут розглядаються — туристичний збір, земельний податок, податок на нерухоме майно юридичних осіб, ставки єдиного податку для 1 і 2 груп. Чим більша сумарна ставка, тим нижчий рейтинг.  

 

легкість сплати податків

З електронними сервісами добре в Дніпропетровській області, погано в Черкаській

Мова йде, наприклад, про отримання дозволів на спеціальне водокористування, розміщення реклами, залучення в компанію робітників-іноземців тощо.

Регіони України поки що не дуже активно займаються цим питанням, і у сегменті надання державних послуг в електронному вигляді майже по всій Україні ситуація погана.  Виключення — Дніпропетровська та Хмельницька області.

легкість отримання електронних сервісів

Цей рейтинг чудово демонструє, як на життя кожного українця впливають місцеві вибори. Багато факторів, що впливають на те, як легко працювати бізнесу, залежать саме від місцевої влади, наприклад, ставки деяких податків чи впровадження електронних державних послуг.