Чим займається “Кернел”, одна з найбільших агрокомпаній компаній світу, центральний офіс якої в Україні

Українська компанія — одна найбільших у світі? У агробізнесі — так. Зробили добірку графіків про колосальні масштаби українського агрохолдингу “Кернел”.

Андрій Веревський, власник “Кернел”, займався агротрейдингом з 19 років. Він мріяв створити власну аграрну компанію вартістю в мільярд доларів ще в ті часи, коли в потенціал цієї індустрії ніхто не вірив.

У 2018 році Україна експортувала 39,4 мільярда тонн зернових та 422 тисячі тонн соняшникової олії у більш ніж 120 країн. Але, так само, як річковий потік складається з безлічі струмочків, експорт країни — з експорту безлічі компаній. Агрохолдинг "Кернел" в цьому контексті можна порівняти з Ніагарським водоспадом.

"Кернел" входила в топ-20 найбільших латифундистів світу

У 2017 році агрохолдинг займав 17 місце в списку провідних аграрних компаній світу з земельним банком в 602 мільйони гектар. Правда, вже у 2018 підприємство скоротило площу угідь до 550 мільйонів.

кернел земельний банк

Серед акціонерів — швейцарський банк

Основним власником компанії "Кернел" є компанія Namsen Limited, що належить Андрію Веревському. 6,6% володіє Cascade Investment Fund, безпосередньо пов'язана з депутатом Верховної Ради Віталієм Хомутинником. Ще 6,2% знаходяться у власності швейцарського банку Julius Baer Group.

кому належить кернел

Діяльність компанії: управління фермами, виробництво та перероблення продукції, підтримка експортних терміналів

Підприємство переробляє 8 олійних культур (в середньому близько 3,5 мільйона тонн щорічно); експортує біля 6 мільйонів тонн зерна та олійних культур, в тому числі та завдяки закупівлі у фермерів; виробляє олію для продажу в Україні та за кордоном.

Kernel — найбільший в Україні експортер зерна

кернел експорт зерна

Прибуток вже перевищив торішній показник

кернел прибуток

Прибуток збільшується завдяки торгівлі

При цьому дохід від перероблення олійних культур знизився на 26%, від рослинництва — майже у два рази, зате виріс від інфраструктурного сегмента і торгівлі в 5,7 раза.

кернел виторг

Агрохолдинг має власну залізничну компанію

Природно при збільшенні обсягів виробництва збільшуються і витрати на логістику. За словами менеджера з логістики "Кернел" ще у 2016 році на кожній перевезеній тонні втрачалося 20$. До того ж, автопарки українських перевізників залишають бажати кращого, а введення габаритно-вагового контролю для великовантажного транспорту на українських дорогах істотно ускладнює процес перевезення. Тому "Кернел" купила власну залізничну компанію. Обійшлось це агрохолдингу в 64 мільйони доларів, але за ці гроші підприємство отримало майже 3 тисячі вагонів для перевезення зерна. Придбана компанія "РТК-Україна" є другою в цьому сегменті після "Укрзалізниці".  

Індія — основний покупець олії

кернел експорт олії

А більш ніж половина всього зерна йде в країни ЄС

кернел експорт зерна за країнами

Обсяги виробництва незмінно зростають

Все це виглядає цілком реальним, якщо подивитись на статистику за попередні періоди. За останні роки компанія значно збільшила обсяг виробництва.

кернел вирощування олійних культур

кернел вирощування зерна

Чому впали акції "Кернел"?

З моменту виходу "Кернел" на Варшавську біржу у 2007 році акції компанії стабільно росли аж до 2018 року, коли відбулось різке падіння. Причиною цьому послужили кілька великих скандалів: звинувачення в неліквідності продукції через вміст канцерогенів, що призвело до отруєння людей в Тернопільській області; скарги полтавців на незаконне захоплення компанією земель; а також відмова "Європейського банку реконструкції та розвитку" від фінансових проектів з компанією через претензії аграрних асоціацій України. Однак на поточний момент позиції агрохолдингу починають відновлюватись.

кернел курс акцій

Плани на майбутнє — ще більший врожай

У фінансовому звіті за 2018-2019 фінансовий рік аналітики компанії прогнозують рекордні врожаї соняшнику: 15,7 мільярда тонн; 3,1 мільйона з яких планується переробити; на експорт підуть 6-6,2 мільйона тонн зерна. Це як мільйон саванних слонів.

 

Компанія стала однією із найбільших у світі не відразу, для цього знадобилось 24 роки кропіткої праці. І саме завдяки компаніям на зразок "Кернела", МХП, "Астарти" та інших Україна стала відомою на світовому аграрному ринку.  

А зараз, коли агрохолдинги вже яскраво заявили про себе та посідають свої місця на ринку, Україні варто задуматись про те, яким чином створити умови для розвитку фермерських господарств, бо саме малий та середній бізнес у розвинених країнах є основою заможного середнього класу.

фермерські господарства України карта

Більше про “Кернел”, інші холдинги, фермерські господарства та про те, як держава підтримує аграріїв, у нашому інфографічному довіднику “Агробізнес України”. Завантажити його абсолютно безкоштовно!

Автори довідника — контент-маркетингове агентство Top Lead і Latifundist Media. Партнери — аудиторська компанія Baker Tilly, юридична фірма Aequo і Credit Agricole.