14 графіків та карт про економіку Іспанії: туризм, вино і видовища

Чим економіка Іспанії схожа на економіку Одеської області і чому іспанці — одні із найздоровіших людей у світі?

У 2018 році Іспанія була одним з головних торговельних партнерів нашої країни серед країн ЄС. Очікується, що в наступному десятиріччі від кордону України до Гібралтарської протоки буде запущений Середземноморський транспортний коридор, що додасть імпульсу торговельним стосункам між нашими державами.

Сонце, море, паелья, футбол — перші думки, які з"являються у людини, коли вона чує про Іспанію. Той, хто цікавився економікою цієї країни скаже — я знаю іспанську оливкову олію, вино та, інколи, купую одяг в магазинах Zara, Bershka чи Pull&Bear. Насправді, Іспанія — 14 економіка світу, країна приймає з-за кордону більш ніж 80 мільйонів туристів на рік при власному населенні близько 46 мільйонів, а регіони настільки відрізняються економічно та культурно, що в Іспанії періодично спалахують сепаратистські настрої. Каталонія — нещодавній та найбільш відомий для нас приклад.

Економіка Іспанії — 14 найбільша у світі

ВВП Іспанії сягнув 1,3 трильйонів доларів, це близько до показників Австралії та Канади.

ввп іспанії

І трохи схожа на економіку Одеської області — завдяки туристам

Але цікавим цей показник є не через свій розмір, а через структуру — галузеву та регіональну. Внесок туристичної індустрії у ВВП складає більше ніж 16%, і вона забезпечує роботою майже 16% працюючих іспанців. Туризм в Іспанії має сезонний характер, тож влітку ділова активність максимальна, а взимку багатьом громадянам доводиться шукати роботу. Сезонність і масштаб галузі роблять економіку "пульсуючою" (як, наприклад, на українській Одещині).

Але на цьому схожість з Одещиною закінчується, бо Іспанське королівство — один з найбільших у світі виробників автомобілів та експортерів зброї.

Економічний розвиток всередині країни нерівномірний

Інша цікава особливість економіки Іспанії — велика різниця у розвитку регіонів.

Якщо подивитися на графік ВВП на душу населення, можна лише дізнатися, що цей показник більший за польський і менший за британський. 36 місце у світі — пристойний результат.

ввп на душу населення іспаніїАле в Каталонії, одному з регіонів Іспанії, ВВП на душу населення більший, ніж в Британії, а в Країні Басків — майже як у США. А ось в Андалусії — менше, ніж в Польщі.

ввп на душу населення за регіонами іспанії

ВВП на душу населення за регіонами Іспанії.

В регіонах-аутсайдерах дуже високий рівень безробіття. Така різниця створює підґрунтя для вимог щодо додаткової автономії багатих регіонів і руху за незалежність.

Регіональна та галузева диференціація економіки змушує людей шукати кращої долі — вони переїжджають на узбережжя Середземного моря та у найбільш розвинуті автономні області, де легше знайти роботу в туризмі, будівництві і торгівлі. На карті нижче показано, як змінилася кількість населення протягом останніх 10 років: чим темніший червоний, тим більше іспанців виїхали з регіону, чим темніший зелений, тим більшим був приріст населення.

Іспанія — головний експортер оливкової олії у світі

Іспанці полюбляють гарно поїсти — доходи харчової промисловості складають майже 100 мільярдів доларів на рік. Деякі іспанські продукти добре знають за межами Іберійського півострова — передусім хамон та оливкову олію, за об"ємами виробництва і експорту якої Іспанія посідає перше місце у світі.

іспанія оливкова олія

Країна — на третьому місці у світі за виробництвом вина (і воно дешевше, ніж у конкурентів)

І навіть тут Іспанія не уникла регіональних розбіжностей — не дивлячись на те, що виноград вирощується в усіх областях держави, майже 50% від загальних площ припадає лише на одну з них Кастилія-Ла-Манча. Це, до речі, географічна область з найбільшою концентрацією виноградників у світі.

виробництво вина у світі

Але в той час, коли країна — серед лідерів за кількістю виробленого вина, його вартість істотно нижча, ніж у вина з інших країн: експортна ціна напою виробництві Іспанії складає в середньому 1,22 евро за літр, Італії 2,73, а Франції 6,07.

Іспанці найбільш здорова нація у світі

Це дані видання "Блумберг". Чому так? Є думка, що через їхній традиційний раціон та спосіб життя. Оливкова олія є невід'ємною складовою середземноморської дієти, яку вважають однією з найбільш корисних для здоров"я. До того ж, в Іспанії полюбляють регулярні прогулянки пішки і перепочити дві-три години посеред робочого дня. Все це вважається корисним для здоров"я, і недарма іспанці є найбільш здоровою нацією у світі.

найбільш здорові країни світу

Відповідно, витрати на охорону здоров"я нижчі, ніж у багатьох західних країн

За рахунок того, що у громадян популярні спорт, фізичні навантаження, а робітники мають гнучкий розклад дня, Іспанії не доводиться витрачати значні кошти для того, щоб стати найбільш здоровою країною світу.

витрати на охорону здоров'я у світі

Також іспанці — серед лідерів за тривалістю життя

Погане харчування спричиняє більше випадків захворювань і смертей, аніж паління або вживання алкоголю. Тож корисні звички іспанців їсти овочі, фрукти, горіхи додають їм років життя. Очікується, що у 2040 році мешканець Іспанії буде жити в середньому 85,8 роки — більше, ніж у будь-якій іншій країні.

країни за тривалістю життя

Іспанії вдалося значно зменшити викиди вуглекислого газу

Ще одним фактором, що позитивно впливає на тривалість життя іспанців та їхнє здоров'я, є сприятливий стан навколишнього середовища. Країна посідає 3 місце в ЄС за площею лісів, одразу після Швеції та Фінляндії, а економічний розвиток супроводжується зниженням викидів вуглекислого газу на душу населення. Значною мірою, досягти цього вдалося за рахунок розвитку відновлювальної енергетики.

викиди вуглекислого газу іспанія

Іспанія один з лідерів у розвитку відновлювальних джерел енергії

Країна рано розпочала розвиток відновлювальних джерел енергії — в країні багато сонця і вітру, але мало води, яка потрібна для охолодження котлів ТЕС і реакторів АЕС, а поклади вугілля та газу невеликі. Але технології будівництва ВЕС і СЕС в той час були ще дорогими і недосконалими, то державі довелося надавати інвесторам гарантії та субсидії. Розмір обіцяної допомоги був настільки великим, що після кризи 2008-2009 років уряд не зміг виконати своїх зобов"язань перед інвесторами, які до цієї пори вимагають від Іспанії в арбітражних судах 8 мільярдів євро, а виробництво відновлювальної енергії почало скорочуватись.

 

виробництво відновлюваної енергії в іспанії

Собівартість будівництва СЕС і ВЕС постійно знижується, але Іспанія зробила великі  інвестиції, коли ціни були ще високими.

собіварність зеленої енергетики іспанії

Іспанська компанія — в лідерах у виробництві турбін для ВЕС, іспанські компанії будують сонячні та вітрові станції в усьому світі. А зважаючи на те, що будівництво відновлюваних потужностей подешевшало, урядом був прийнятий амбітний план — в 2050 році 100% електроенергії в країні має вироблятися відновлюваними джерелами.

 

Іспанія добре заробляє на культурі та спорті

Колись країна була імперією та володіла колоніями на інших континентах. Тому іспанською мовою по всьому світу розмовляють майже 577 мільйонів людей, для 480 мільйонів вона є рідною.

ісраномовні країни

Країни, де іспанська є державною або використовується значною часткою населення.

Іспанські традиції, спорт, культуру добре знають за межами країни. Аудиторія ЗМІ Королівства в десятки разів більша, ніж кількість громадян. Недарма Іспанія посідає третю сходинку в рейтингу культурного впливу.

культурний вплив іспаніїА культуру і спорт легко перевести в гроші, наприклад, Netflix будує в Мадриді хаб для виробництва фільмів і шоу для іспаномовних та європейських глядачів, а іспанська футбольна ліга за 5 років отримає майже 4,5 мільярди євро від реалізації прав на трансляцію ігор за кордоном.

Не так давно, у 1970-х роках, в Іспанії при владі був авторитарний режим Франсіско Франко, який активно втручався в економіку та обмежував права громадян. Після його падіння в Іспанії знайшлися люди, перш за все прем"єр-міністр Адольфо Суарес, які за 5 років забезпечили перехід від тиранії до демократії і дозволили країні вступити до ЄС і НАТО. Звичайно, Суарес — не єдиний творець демократичної Іспанії. Але він ще раз показує, що роль особистості в історії країни може бути надзвичайно великою.