Де краще за все живеться мільйонерам (і чому не в Україні)

Карта про стан економік різних країн, яка добре допомагає провітрити мозок та позбавитись міфів.

Розміри країн на цій карті відповідають кількості мільйонерів, що мешкають у відповідних державах.

 

кількість мільйонерів за країнами

До рейтингу потрапили домогосподарства, чиї фінансові і нефінансові активи перевищують борги та інші зобов'язання більш ніж на 1 мільйон доларів США.

 

США світовий лідер за чисельністю мільйонерів

18,6 мільйонів американців володіють статками, більшими за 1 мільйон доларів. Для порівняння, у Китаї, населення якого у 4 рази більше, ніж США, мільйонерів 4,4 млн осіб. 

 

А от країни Африки, Південної Америки, країни колишнього СРСР карлики на карті, хоча населення деяких з них аж ніяк не менше, ніж у країнах ЄС.

Найбільш приваблива країна для багатих людей Австралія

Мільйонери обирають для життя найбільш економічно розвинені регіони світу: Північну Америку, ЄС, Південно-Східну Азію, Австралію. Або ці регіони стали багатими, тому що їх обирають для життя мільйонери? Питання цікаве і комусь може здатись дискусійним, але багаті люди зазвичай дуже мобільні і легко можуть змінити країну для життя та бізнесу. Якраз це і показує наступна карта — міграції мільйонерів.

 

міграція мільйонерів

Кількість мільйонерів-мігрантів (осіб) за країнами 

 

В Китаї чи Індії можна добре заробити, але мільйонери з цих країн, плануючи власне майбутнє, дивляться за межі своїх країн. Китай став лідером за відтоком мільйонерів — мінус 15 000 осіб за рік. Росія — мінус 7 000. Велика Британія втрачає багатіїв через Brexit і високі податки, Туреччина — через політичну нестабільність і проблеми в економіці.

 

А ось Австралія (плюс 12 000) та США (плюс 10 000) — найбільш привабливі для міграції мільйонерів держави.

В Україні мільйонерів так мало, що її навіть не нанесли на карту 

У Словаччині 1 мільярдер, в Україні їх 6, а ось мільйонерів у сусідній країні біля 9000, а наша через їх брак навіть не потрапила до рейтингу. Звичайно, що має значення і розмір країни, але цей приклад доводить, що важливий не лише він. 

 

Чого хочуть мільйонери? Згідно з дослідженням AfrAsia Bank, головні фактори, що стимулюють у країні зростання багатства та кількості мільйонерів, це безпека, свобода і нейтральність ЗМІ, захищені права власності, економічне зростання, розвинута банківська система, невтручання держави у справи бізнесу, низький рівень податків. Відверто кажучи, Україна не дуже привабливо виглядає за цими показниками.

 

Втім, можливо, що інформація про частину українських мільйонерів просто не потрапляє до офіційних даних, бо вони не хочуть афішувати багатство, адже воно отримане нелегально, або через побоювання за власну безпеку.

Найбагатші українці — це олігархи

Додатковий фактор, що робить Україну непривабливою для мільйонерів високий рівень впливу олігархів на економіку та політику країни. Ми знаходимось на 5-му місці у світі за цим показником.

 

Що ж поганого в тому, що в Україні найбагатші люди — це олігархи? Цінності олігархів відрізняються від тих, які звичні для бізнесменів в економічно розвинених країнах. 

 

Як заробляє бізнес, в тому числі великий? Найпростіше це можна описати так: компанія залучає гроші та використовує сировину, технології та вміння працівників створювати щось, що цінне для її клієнта, і за це отримує дохід.

 

А основний спосіб олігархічного бізнесу заробити — націоналізація збитків та приватизація прибутків. Можна роками розповідати про потенціал країни на форумах і прес-конференціях, але досвідчені бізнесмени добре розуміють, що в Україні їхні бізнесові навички можуть бути менш важливими, ніж зв’язки у владі та родичі у податковій. А гостре протистояння з компаніями "впливових" підприємців може призвести до втрати бізнесу. 

 

як працює бізнес олігархів

 

Інструмент олігарха лобізм. Потрібна залізнична гілка до заводу, пільги на ввезення обладнання або експорт сировини? Не проблема куплені ЗМІ розкажуть, чому це в інтересах народу, депутати проголосують, а бюджет сплатить. Все це — під оплески експертної спільноти, що підгодовується з кишені олігарха. Так само і навпаки загроза схемам викличе хвилю зради.

 

Бути багатим та чесним в Україні складно. Тому в Україні мільйонери перетворилися на експортний товар. Проблема в тому, що їх значно менше, ніж зерна чи металу. І за один лише 2018 рік Україну покинули більш ніж 100 мільйонерів.

Завантажуй наше свіже дослідження цифрової трансформації українських компаній з великою кількістю кейсів!

Автор дослідження - контент-маркетингова агенція Top Lead. Генеральний партнер - Metinvest Digital. Партнер - AEQUO Law Firm. Інформаційні партнери - Business Views, Міністерство цифрової трансформації України та American Chamber of Commerce in Ukraine.