Яким буде наступний рік? 12 найголовніших подій 2016

Ми підготували огляд законів, заходів та реформ, що почнуть працювати у прийдешньому році та визначатимуть наше життя на багато років вперед

2015 рік був насиченим подіями і, певно, одним з найважчих та найважливіших в нашій історії. Але рік, що розпочнеться вже за кілька днів, буде не менш насиченим: запрацюють кілька реформ, зростуть тарифи, розпочнеться економічне зростання, а Європа стане доступною без віз.

1. Запрацює зона вільної торгівлі з ЄС — 1 січня

Це матиме кілька важливих наслідків для України.

По-перше, європейських товарів на українському ринку стане більше, тому трохи зменшиться їх ціна.

По-друге, зростуть інвестиції європейських партнерів в українську економіку. Оплата праці середньостатистичного француза в 17 разів перевищує зарплату українця. Тож французьким інвесторам теоретично вигідніше збудувати завод, наприклад, під Тернополем і там займатись виробництвом тієї продукції, яку раніше завозили до України з-за кордону. А іноземні інвестиції дозволять модернізувати наші компанії. По-третє, збільшення експорту призведе до збільшення кількості іноземної валюти, що "заходить" до України, та збільшення податкових надходжень до бюджету. Щороку завдяки Угоді про асоціацію з ЄС та ЗВТ Україна може заробляти 383 млн євро

2. Реформа держслужби — 1 січня

Ця реформа має зробити державну службу ефективною та привабливою для чесних людей. Вона передбачає скорочення штату держслужбовців, яких зараз близько 380 тисяч, на 30-50%, що дозволить підвищити зарплату тим, що залишились.  Призначення на всі посади відбуватиметься за конкурсом, а не завдяки родинним чи особистим зв"язкам, а у відборі на вищі посади буде брати участь громадськість. Також закон передбачає заборону членства у політичних партіях для вищих чиновників.

Євросоюз виділить 20 мільярдів гривень для впровадження цієї реформи.

 

реформа держслужби інфографіка

3. ID-картка замість паспорта — 11 січня  

Наступного року Державна міграційна служба України почне процес видачі нових посвідчень особи.  Перші 5 років заміна старого паперового паспорта на картку — справа цілком добровільна, і в усіх службах будуть обслуговувати як "старі" так і "нові" паспорти. Пластикова картка відповідає міжнародним рекомендаціям ІСАО та вимогам нормативних документів України у сфері технічного та криптографічного захисту інформації. Вона дозволить ідентифікувати громадянина, отримати доступ до послуг електронного уряду та підписати документи електронним підписом. У перспективі українці забудуть про черги та купи довідок, які вимагають різні органи, усе, що буде потрібно для взаємодії з державою — id-картка.

ТВОЙ НОВЫЙ ПАСПОРТ — КЛЮЧ К ГОСУДАРСТВЕННЫМ СЕРВИСАМ.С 1 января 2016 года Миграционная служба (МВД Украины) начинает ...

Опубліковано Arsen Avakov 16 грудня 2015 р.

4. Підвищення тарифів на світло, газ і воду — березень та вересень

Підвищення тарифів на світло буде проходити в кілька етапів: по 20% у березні та вересні. За планом, який уряд затвердив затвердили ще минулого року, останнє підвищення заплановане у 2017 році. Так ми поступово вийдемо на ринкові тарифи.

Схожа ситуація і з тарифами на газ, хоча в зв'язку з падінням цін на сировину, підвищення у першому кварталі 2016 року скасували. Ми вже писали про те, чому важливо підвищувати тарифи: це дозволить модернізувати інфраструктуру, збільшити добування власного газу та встановити справжню соціальну справедливість, коли всі громадяни платитимуть ринкову вартість газу.

Хоча у "Нафтогазі" не виключають і можливість зменшення ціни на газ, бо він дешевшає у світі.

А нараховувати щомісячну плату за опалення споживачам, у яких відсутні лічильники тепла, тепер будуть з урахуванням змін температури.

Очікується і підвищення тарифів на холодну воду, бо вони не змінювалися з 2014 року. В середньому за рік вони зростуть на 10-15%.

5. Підвищення пенсій та соціальних стандартів — травень та грудень

Підвищення пенсій та зарплат протягом року будуть проводити двічі. Спочатку мінімальна зарплата має зрости до 1450 грн, а потім — до 1550 грн.  В цілому соціальні стандарти підвищаться на 12% — прогнозований рівень інфляції.

6. Євро-2016 — 10 червня — 10 липня

Те про, що мріяла вся країна, сталося! Футбольна збірна України нарешті змогла подолати сито плей-офф та пробитися у фінальну частину чемпіонату Європи. У 2016 році футбольне свято проходитиме на полях Франції. Раніше наша збірна приймала участь у європейських змаганнях лише в якості господаря (Евро-2012). Жереб у суперники команді Фоменка обрав чемпіонку світу — Німеччину, амбітну Польщу та "темну конячку" — Північну Ірландію. Букмекери вважають, що основна боротьба за другу путівку в наступний раунд розгорнеться саме між Польщею та Україною. Фаворитом вважають наших сусідів. Тож чи спроможна наша команда на чолі з Коноплянкою та Ярмоленком подарувати Україні свято, дізнаємось вже влітку.

А тут ми вже писали про те, як найдешевше дістатись до Франції на Євро.

7. Ліквідація ЖЕКів і заміна їх на ОСББ — 1 липня

Цього року Верховна Рада прийняла закон, що регулює діяльність ОСББ та забезпечує реформу в житлово-комунальній галузі. Вже з 1 липня 2016 року комунальні ЖЕКи зникнуть, а опікуватись справами будинку будуть ОСББ. Його можна створити самостійно, обрати з вже наявних, або ж управителів обере місцева влада, якщо до 1 липня жителі не зроблять це самостійно. При чому термін повноважень керівництва, яке призначили "згори", буде лише два роки, що значно зменшує їх відповідальність. .

Сама ж реформа дасть можливість самостійно здійснювати управління власним будинком.  ОСББ є неприбутковою організацією, розмір внеску на утримання будинку та території визначається виключно самими мешканцями. Необхідно лише обрати постачальника послуг,  підрахувати витрати на утримання, зробити кошторис, визначити розмір внеску і затвердити рішення зборами.

8. Впровадження системи автоматичної фіксації порушень ПДР — літо

Система, про яку говорили весь цей рік так, і не запрацювала, але життя водіїв докорінно зміниться вже з наступного року — речник МВС Артем Шевченко повідомив, що система запрацює з літа. До цього часу Кабінет Міністрів повинен підготувати і ухвалити необхідні регламентні документи щодо впровадження засобів автофіксації. Крім того, необхідно виписати технічні характеристики для устаткування і провести тендер для визначення підрядника робіт. Також в держбюджеті на 2016 рік запланують кошти на закупівлю систем.

Незабаром для водіїв діятиме система бонусів та лояльності. Так, наприклад, якщо ви сплатите 50% штрафу протягом п"яти банківських днів з дня вручення постанови про накладення адмінстягнення, то постанова буде вважатися виконаною у повному обсязі. Кожному громадянину, який має право керувати транспортним засобом, на рік (з 1 січня до 31 грудня) надаватиметься 150 штрафних балів. У разі автофіксації порушення Правил дорожнього руху з власника автомобіля зніматимуть 50 балів, а після того, як водій вичерпає 150 балів, на нього накладуть штраф.

Інфографіка у більшому розмірі 

автофиксация нарушений ПДД

9. Безвізовий режим з Євросоюзом — кінець літа

У грудні 2015 року Європейська комісія оприлюднила остаточний звіт про виконання Україною Плану дій візової лібералізації (ПДВЛ). На початку 2016 року вона подасть до Європарламенту проект рішення про внесення змін до списку країн, чиї громадяни мають можливість в"їжджати до ЄС без візи  з туристичною метою. Орієнтовно наприкінці літа для України остаточно затвердять безвізовий режим.

Те, про що мріяли мільйони українців (а інші мільйони у цьому сумнівались), сталося. Хоча це рішення так би мовити "авансом", бо Україна ще остаточно не виконала всі вимоги ЄС, але у нас є час у наступному році. У першому кварталі 2016 року потрібно:

  • запустити в роботу Національне антикорупційне бюро;

  • сформувати спеціалізовану антикорупційну прокуратуру;

  • запустити національне агентство з питань протидії корупції;

  • внести зміни в закон про Агентство по поверненню активів;

  • внести необхідні для фінансування цих органів зміни до бюджету.  

     

    безвизовый режим

     

10. Зростання ВВП — протягом всього року

Вперше з часів революції у листопаді цього року зріс ВВП. Поки що лише на  0,7%, але це позитивна тенденція. Керівники країни у 2016 році планують зростання на рівні 2%. Світовий Банк прогнозує зростання на 1%. Основними факторами росту будуть інвестиційний попит та експорт.

Це перші кроки на шляху до економічного розвитку. Можна сказати, що точку падіння пройдено і потрохи починається шлях нагору.

 

мировой банк прогноз для Украины

11. Долар коштуватиме 24,1 гривні

Саме такий середньорічний курс записано у бюджеті на 2016 рік.

12. Новий "старий" Податковий кодекс

У 2016 році український бізнес житиме за старим Податковим кодексом, в який внесли деякі правки. Відтепер ставка податку на прибуток складе 18%, з 2017 року — 17%, податок на доходи фізосіб — 18%, ПДВ — 20%, при цьому пільговий режим оподаткування лікарських препаратів буде збережений на рівні 7%; ЄСВ — 22%, а з 2018 року єдиний соцзбір скасують, а ставка ПДФО збільшиться до 20%.

А новий кодекс ми очікуємо у першому кварталі 2016 року.

 

2016 — це другий постреволюційний рік України, другий рік президентства Петра Порошенка і роботи нової Верховної Ради. Вже можна робити висновки щодо того, як активно парламент та уряд впроваджують реформи, хто їм заважає, хто виконує обіцянки, а хто — ні. Час дивитись на країну неупереджено та робити висновки.