5 дрес-кодів, про які повинен знати кожний чоловік

Проста інструкція, яка допоможе не заплутатись у суворих правилах етикету і зрозуміти, що вдягнути на роботу, а що - на прийом з нагоди весілля дочки олігарха.

В Україні культура дрес-кодів почала зароджуватися відносно недавно, проте вона стрімко еволюціонує. Боятися її не потрібно, і "розгадати" костюмні коди просто: існують чіткі орієнтири, 

Катерина Возіанова, засновник майстерні чоловічих костюмів ручної роботи Indposhiv, розкладає по полицях п'ять ключових дрес-кодів.

Black Tie / White Tie

Black Tie був, є і, ймовірно, завжди буде золотим стандартом формального урочистого образу, своєрідною вечірньою "уніформою" для гостей заходів високого рівня. Якщо в запрошенні на вечірку вказано саме ці два слова, майте на увазі: все серйозно. На щастя, протягом багатьох десятиліть правила Black Tie практично не змінювалися.

Перший і головний пункт: смокінг. Традиційний, із шовковими лацканами піджака і лампасами на штанях. Бажано − зшитий на замовлення, оскільки смокінг, який погано сидить, досвідчене око помітить відразу, і ви навряд чи зможете справити хороше враження. Друге, не менш важливе − чорний метелик. Обов'язково з шовку, і тільки з нього. І третє: сорочка, виключно під запонки з "французькими" подвійними манжетами, манишкою і коміром-стійкою із загостреними кутами або ж відкладним коміром turn-down.

Ще один важливий нюанс − ремінь зі смокінгом не носять. Його роль виконує пояс (спеціальний широкий пояс), який, за бажання, можна замінити підтяжками, ретельно захованими під жилетом. Що стосується взуття, в ідеалі це повинні бути глянцеві або добре відполіровані класичні оксфорди.

До Black Tie нерідко прирівнюють короля дрес-кодів White Tie. Насправді принципова різниця між "чорним" і "білим" − зовсім не в кольорі краватки-метелика, а в костюмі. White Tie передбачає наявність фрака. Крім того, цей дрес-код не терпить фривольності в питаннях вибору аксесуарів і супутніх елементів. Обов'язкові: правильна біла сорочка з загостреними кутами комірця, білий метелик і жилет їй у тон. Плюс − категоричне табу на наручний годинник. І ніяких експериментів зі взуттям: тільки лаковані оксфорди або сліпери − без варіантів.

Креативний Black Tie / Cocktail Attire

Якщо подія не надто формальна, в справу йде варіація Black Tie, що дає куди більше свободи для стильних маневрів. Основою Cocktail Attire залишається костюм, але вибір значно ширший − від оксамитових смокінгів різних кольорів до slim-fit "двійок" і "трійок", причому не заборонені, а навіть вітаються принти. А ось із сорочками краще не експериментувати, хоча й тут можуть бути варіанти. Головне − не забути про запонки. Саме вони − константа урочистого образу.

Особливість коктейльного формату в тому, що потрібно виглядати елегантно, але при цьому невимушено − так, щоб ніхто не подумав, що ви прийшли на вечірку просто з офісу. І навіть якщо немає можливості підібрати відповідний до нагоди костюм, на допомогу завжди прийдуть аксесуари і правильно підібране взуття. Варто змінити звичайну сорочку на святкову, надіти краватку з помітним візерунком, покласти хустинку в кишеню піджака − і образ тут же заграє по-новому.

Діловий дрес-код

Здавалося б, одягнув костюм, сорочку і краватку − ось і готовий офісний комплект. Але все не так просто, як може здатися на перший погляд. У діловому дрес-коді є низка принципово важливих моментів, які варто враховувати. Почну, мабуть, з костюма.

Забудьте про чорний колір раз і назавжди, якщо не хочете, щоб вас прийняли за охоронця, агента спецслужб або, куди гірше, людину в скорботі. Глибокий синій, нейтральний сірий або колір асфальту − три основних відтінки в бізнес-палітрі. Принти допустимі, але в міру і, звичайно ж, без ексцентрики.

Заборона номер два: за жодних обставин не застібайте нижній ґудзик піджака. Це правило багатьом знайоме, але дотримуються його, на жаль, не всі. Крім того, не варто надягати одночасно ремінь і підтяжки, одного варіанта "фіксації" буде досить.

А ось у виборі краватки і способі її пов'язувати − повна демократія і "карт-бланш". Вірніше, майже повна − від "хіпстерських" вузьких варіантів і візерунків з улюбленими супергероями все ж краще утриматися. Також варто пам'ятати, що цей аксесуар повинен "дружити" з сорочкою. Якщо вона в смужку, краватка може бути, наприклад, у горошок, якщо ж сорочка яскрава − то краватку краще вибрати спокійного відтінку, схожого з кольором костюма.

Business Casual

Чесно кажучи, Business Casual − не зовсім дрес-код, а швидше узагальнюючий термін для сучасного ділового стилю. Свого роду мікс із класичних костюмів з елементами повсякденного одягу і аксесуарів у рамках регламенту тієї чи іншої компанії.

Наприклад, піджак або блейзер із джинсами/карго. Штани зі стрілками в комплекті з сорочкою і твідовим жилетом або ж укорочені в союзі з кардиганом і картатим піджаком. Business Casual дозволяє винести демократичність стилю на корпоративний рівень. Єдина складність тут полягає в тому, щоб не перегнути палицю і підібрати дійсно гармонійний образ. На відміну від формальних дрес-кодів, у яких "прописано" обмеження і заборони, тут потрібен творчий підхід. Але це не повинно лякати, адже зібрати гідну базу не складе особливих труднощів.

Приталені світло-блакитні або картаті сорочки з жорстким коміром добре поєднуються з в'язаними та фактурними краватками. До них також чудово підійдуть темно-сині або пісочні брюки. Ледь завужені карго теж конфліктувати не стануть, втім, як і традиційні сині джинси.


Взуття бажано вибрати класичне − подвійні монки, дербі, лофери на товстій підошві, челсі і навіть топсайдери (але останні − лише як виняток, і тільки спекотного літа). І, звичайно ж, не забувайте про піджаки всіх мастей. Цьому "коду" відповідає блейзер відтінку navy blue, твідовий приталений піджак і неформальний "двохбортник", який, до речі, складе гідну компанію бежевим чіносам.

Smart Casual

Навіть найавторитетніші експерти в питаннях чоловічого стилю досі не вивели чіткої формули цього дрес-коду. По суті, це все той же Business Casual, але вже не обмежений корпоративною диктатурою. Межі його надто розмиті, щоб вони могли стати перепоною для фантазії.

Smart Casual − щось середнє між відверто розслабленим спортивним костюмом і строгою діловою класикою. Наприклад, джинси, лофери, сорочка з шамбре і блейзер. Або ось іще: футболка-поло, кардиган, чіноси і сліпери. Насправді комбінацій безліч, але сенс їх зводиться до того, щоб в образі був як мінімум один елемент з категорії smart. Що означає: не варто боятися незвичайних фактур, яскравих принтів або дивних речей. Адже саме в ризикових поєднаннях народжується справжній стиль. Єдине застереження: кросівки з кедами краще залишити для прогулянок із друзями і походів у кіно, оскільки, надягаючи їх у контексті цього дрес-коду, ви ступаєте на занадто тонкий лід.

Якщо не слідувати вимогам дрес-коду, легко образити поважну публіку. Але розібратись у цих правилах насправді легше, ніж здається.